şükela:  tümü | bugün
 • ermenistan'da bir bira markası imiş.
 • fc kilikia, erivan takımlarından biri. ermenistan 1.liginde mücadele ediyor.
 • çukurova bölgesinin eski adı.
 • dogusu kilikia pedias*, batısı ise kilikia trakheia*olarak adlandırılan, kabaca mersin ve adana illerini kapsayan ve ilk defa assur belgelerinde que ismiyle adlandırılan antik bölge.
 • tam adıyla kilikia tonakan. erivan menşeili, % 5,3 alkollü, acımsı bitkisel bir tada sahip lager tipte, 50'lerden beri üretilen bira markası. etiketi böyle mat altın sarısı renkte bir görüntü arz eder. büyük kilikia yazısının altında bir de tonakan yazar ama üreticinin adı mı, biranın bir başka adı mı bilemedim.
 • heredotos historiai'de kilikialılar için şunları söylüyor: "kilikyalılar yüz gemi getirmişlerlerdi. kendi ülkelerinin başlıklarını taşıyorlardı; kalkan olarak tabaklanmamış yünlü öküz derisi kullanıyorlardı, yün gömlek giyiyorlardı, her birinde iki mızrak ve mısırlılarınkine çok benzeyen birer kılıç vardı. eskiden hypakhailer denirken sonradan agenor oğlu kiliks'in adını almışlardır."

  asurluların çukurova'ya ve halkına verdikleri khulakku adının hellenlerce kendi ağızlarına uydurularak hypakhai biçimine getirildiği, kiliks ve kilikya adlarının da aynı kökenden gelme olduğu görüşü var. herodotos mitolojiden yola çıkıyor. tanrı zeus, fenike kralı agenor'un güzel kızı europa'yı, güzel bir boğa kılığına girerek kaçırır. kral agenor, 4 oğlunu (kadmos, thasos, poiniks, kiliks) kaçırılan europa'yı aramaya gönderir. kiliks adlı oğlu kardeşini bulamayınca kilikya bölgesine yerleşir ve buraya kendi adını verir.
 • strabon, coğrafya, xiv. 5.1. c 668. (s.230-231)
  ----------------------------------------
  tauros'un dışında kalan kilikia'ya gelince: onun bir parçası trakheia ve diğeri pedias olarak adlandırılır. trakheia'yı soracak olursanız, kıyısı dardır ve düzlük toprağı yoktur veya ancak tek tük vardır; ve ayrıca tauros'un eteğinde uzanan isauria bölgesinde ve homonadeis'ten pisidia'ya kadar giden kuzey tarafında fakir bir geçim sağlar; ve aynı ülke trakheiotis olarak da adlandırılır ve orada oturanlara da trakheiotlar denir. fakat kilikia pedias, soli ve tarsos'tan issos'a ve keza tauros'un kappadokialıların yerleşmiş olduğu kuzey yanındaki kısımlara kadar uzanır. bu ülke çoğunlukla ovalardan meydana gelmiş, verimli topraklardır.
  ----------------------------------------

  arazide arkeolojik çalışmalar yapan ümit aydınoğlu & ahmet mörel'in yazdıklarından devam edeyim:

  https://www.academia.edu/…_toplantısı._2015_525-534
  -------------------------------------
  hellenistik dönemde bu alanda bir tapınak devlet egemenliğinin olduğu ve bu bölgenin olba territoriumu olarak adlandırıldığı, diokletianus dönemiyle birlikte bu alanın ısauria eyaleti olduğu bilinir. günümüzde ise mersin ili silifke ve erdemli ilçeleri arasında kalan cografyayı kapsamaktadır. buradaki iki nehir territorium'un sınılarını belirler. kalykadnos (göksu) ve lamos (limonlu) nehirleri arasında kalan bölge içerisinde çeşitli dönemlere ait çok sayıda yerleşim bulunmaktadır. territorium'un içinde yer aldığı daglık kilikia bölgesi, sahip olduğu uzun kıyılarıyla güney anadolu sahillerinin bir bölümünü oluşturmanın yanısıra doğu akdeniz için önemli bir konumda bulunmaktadır. doğu akdeniz'de sahip oldugu bu stratejik önemi göz önüne alındığında, kentleşme açısından oldukça gelişmiş bir bölge olmasını beklemek yanlış olmaz. bununla birlikte, bölgenin kuzey sınırını oluşturan toros daglarının kıyıya paralel gitmesi nedeniyle, geniş alanların bulunmamas ı ve dağlık coğrafya bu bölgedeki kentleşmeyi etkilemiştir. tarihsel ve arkeolojik veriler bu alanda m.ö. 2. yüzyıl başlarından itibaren taş mimarinin görülmeye başladığına işaret ederler. bu mimari hareketliligin geç antik döneme kadar devam ettiği, arazideki çok sayıda iyi korunmuş durumdaki arkeolojik kanıttan bilinmektedir.
  -------------------------------------
 • adana'da aynı isimle bir şalgam markası vardır.