şükela:  tümü | bugün
 • anadolu'nun en goz alici, en guzel el sanatlarindan biridir. turk kadininin el becerisini, zevkini, sabrini ortaya koyar.

  yok olmasina, kaybolmasina izin verilmemesi gereken el isciligidir kilim dokuma.

  (bkz: https://www.google.com.au/…auicigb&biw=1920&bih=974)
 • " halı dokuma geleneği

  envanter numarası : 01.0035

  kayıt tarihi : 13.03.2013

  diğer adları : haliçe

  somut olmayan kültürel miras alanı/alanları : el sanatları geleneği

  coğrafi dağılımı (bildirimde bulunan iller) : ağrı, aksaray, balıkesir, çanakkale, gümüşhane, ısparta, kayseri, kırşehir, kocaeli, manisa, muğla, niğde, samsun, sivas, tokat, uşak, yalova

  çözgü iplikleri üzerine atkı ipliğinin düğümlenmesi ile dokunan desenli ve havlı yüzlü yaygılara halı adı verilir.

  türk halı sanatının ilk örneği m.ö. 5. ve 4. yüzyıllara ait iskit mezarlarında bulunan pazırık halısıdır. hammaddesi yün olduğu için orta ve batı asya’daki koyun besleyen topluluklarda yer yaygısı olarak kullanılmış ve orta asya türklerinden bugüne gelmiştir.

  halı dokumada yününün yanında pamuk ve ipek de hammadde olarak kullanılır. gördes (türk) düğümü, sine (iran) düğümü, tek düğüm (ispanyol) ve jufti düğümü kullanılan başlıca düğüm şekilleridir. türkiye’de genellikle gördes düğümü kullanılmaktadır. genellikle kadınlar tarafından dokunan halıların tezgahlarına düzen adı verilir ve bu tezgahların yatık ve dik olmak üzere iki çeşidi vardır.

  halılar; bitki, hayvan, geometrik motifler, karışık şekiller ve sembollerle desenlenir. ağaç, çiçek, çift başlı kartal, kuş, üçgen, dörtgen sıkça rastlanan desenlerdir. halılarda kullanılan semboller ve desenler, içerdikleri anlamlarıyla aynı zamanda birer iletişim aracıdır. halının etrafında genellikle su adı verilen ve çerçeve niteliği taşıyan karışık motifli bordürler ile ortasında göl, madalyon, sandık gibi desenler yer alır.

  halı, bir ev eşyası olmasının ötesine geçerek çeyizlerdeki değeri ile evlenme; tabutun üstüne örtülmesi nedeniyle de ölüm geleneklerinde yer edinmiştir. halı aynı zamanda kültürel kimliğin de bir parçasıdır. halıyı dokuyan kişi, halıya; aşireti, ailesi veya kendisine ait bir desen dokuyarak kimlik kazandırır.

  halılar kullanıldıkları yerlere göre; ayak halıları, sedir halıları, duvar halıları, seccade, yolluk, merdiven halıları, ebatlarına göre; kelle, karyola, taban gibi adlar alır. bunların dışında halı yastık, minder ve heybe de yapılmaktadır.

  türkiye’de uşak, bergama, gördes, kula, ladik, yahyalı, hereke halıları kullanılan ip, motif ve renkleri açısından öne çıkmaktadır. "

  (bkz: http://aregem.kulturturizm.gov.tr/…ma-gelenegi.html)