şükela:  tümü | bugün
 • ben anlamıyorum arkadaşım. hadi hepimiz yapıyoruz gerek etek traşı, gerek koltukaltı, gerek omuzdaki sırttaki kıllar bazen parmaklarda çirkin gözüküyor diye tam parmakların üstünde çıkan kıllar.. yanlış anlama ha, jilet falan değil bazen traş makinası bazen trimmer bazen makas kadar masum. böyle çaktırmadan üstten üstten kısaltıyorum ordaki kılları. ama şerefsizin evladı nasıl da anlıyor kestiğimi hemen uzamaya başlıyor. lan ne zaman gördün, deriye mi değdim, kıl dökücü krem mi sürdüm ki dellendin gıpraştın? it oğlu it... sen farkında bile değilken sağa sola yatıkken üstten inceden kestim seni. lan uzamıyodun ki daha önce... sabitlenmiştin sen? nerden gördün de yine uzuyorsun..
  köke yaptığı baskı hafifledi de mi uzamaya karar verdi... anlamıyorum arkadaşım.
 • ağacın budandığını anlayıp uzaması gibi birşey diyeceğim, ama ağaç bildiğin canlı hücre; keratin öyle değil.

  şu anda ister istemez semavi dinlere bir yakınlaşma oldu. kuleûzü... bilemedim.
 • bence bundan daha garip olan bir şey varsa o da kesildiğini anlayan bazı kılların uzarken yeterli uzunluğa geldiğini anlayıp durmasıdır asdfgh...şöyle ki; şimdi insan vücudundaki bir takım kılların uzaması sürekliyken bazı kıllar belli bir uzunluğa kadar erişiyor...mesela saç sürekli uzarken, atıyorum kol kılı alındıktan ya da kesildikten sonra hemen hemen yine aynı uzunluğa gelinceye kadar uzayıp duruyor...kirpik de keza öyle...diyelim siz 1.5 cm'lik kirpiğinizi aldınız, işte o kirpik yeniden çıktığında yine ortalama 1 ya da 1.5 cm uzayıp duruyor, bıraksan 1 metreye ulaşmıyor boyu...benim altını çizmek istediğim tam da bu...tuhaf gerçekten de...
 • aslında kıl aynı kaldığı, vücudumuz küçüldüğü için de olabilir. mesela kötü bir saç traşından sonra daha bir büzülerek yürüyoruz dikkat ettiysen. işte bunlar hep vapur falan.

  (bkz: sınır tanımadan saçmalamak)
 • elimizde bir hortum ve basınçlı suyumuz var. hortumu tuttuğumuzda basınçdan dolayı düz duruyor. ama hortumu salıp uzattıkça, o basınç hortum ve içindeki suyun ağırlığını karşılayamamaya başlıyor ve hortum eğiliyor.

  anladın değil mi, saçlar da uzadıkça bünye besleyemiyor, kısalınca da malzeme bol geliyor, allah ne verdiyse uzuyor.
 • saç teli cansız keratinden oluşmuş olsa da saç kökünde bol bol kök hücre barındıran ve hızlı hücre bölünmesi gösteren saç matrisi bölgesi varmış. hatta kemoterapi ilaçları hızlı bölünen hücreleri hedef aldıklarından bu bölgeyi de vurup saç dökülmesine sebep oluyorlarmış. saç kökü de büyüme, değişim ve dinlenme evrelerinden geçebiliyormuş. saç kökünün büyüme evresine geçmesine hangi sinyalin sebep olduğu bilinmiyormuş, o yüzden kısaltılan saçın dibindeki sinir hücresi böyle bir sinyali veriyor olabilir.

  neyse, isviçreli bilimadamlarıyla toplandık bu konuyu tartışıyoruz.
 • allah'ın bir hikmetidir. fazla hikmetine şey yapmamak lazım.
 • her kıl kökünde bulunan hassas terazi sayesinde kesilen kılın ağırlığı farkedilir ve alttan yenisi yollanır. bu böyledir.