şükela:  tümü | bugün
  • kafama takılmış konudur. diyelim dünya üzerinde mekke'ye en uzak konumdasınız. namaz kılarken kıble'ye dönmek gerekiyor. ama siz nereye dönerseniz dönün kıble altınızda kalacak. hemen grafikle gösterelim. çok uzağa gitmeye de gerek yok. türkiye'de namaz kılan kişi kabe'yi belli bir açıyla ıskalıyor. sanırım ya namazın bir kütlesi var ve kabe'nin kütle çekim kuvvetine yenik düşüyor ya da dünyayı düz kabul edeceğiz.

edit: debe'ye almamışlar bizi. gayet komik bir entryden nem kapan "düşünce özgürlükçü" yönetime selam olsun.
  • dert edilecek şey değildir çünkü siz nereye dönerseniz dönün allah oradadır.

(bkz: ben yıldızları gösterdim onlar parmak ucuma baktı)
  • zeka fışkırıyor yeminle..

inşallah beyin göçü yapar..
  • beynin göçmüş
  • yersiz bir endişe. niye? çünkü kütle çekimi gereği kılınan namaz yay çizerek kabeye gelir.
  • niyet, beyin, espriler havada uçuşmuş, ama cevap verilememiş soru.

madem allah dünyanın düz olmadığını biliyor ve niyete bakıyor, neden mantıksız bir şekilde her iman edene dünya düzmüş gibi mekke'ye doğru dönmesi emrediliyor? evreni yaratan allah'ın emirlerinde göz kamaştırıcı bir mantık olması gerekmez mi?

cevabından kaçılan çok basit bir sorudur.

edit: bu entry bir nevi dönüm noktası oldu. belki de ilk kez özelden yazanlar içinde kimseyi engelleme ihtiyacı hissetmedim, kimseden de bir hakaret küfür gelmedi şu ana dek. bu yüzden özelden medenice yazan, tartışan, bilgi ve fikir alış verişinde bulunan çaylak, yazar tüm arkadaşlara selamlar, esenlikler olsun. nazar değmesin, böyle böyle güzelliği, anlayışı, karşılıklı saygıyı yaşayarak yayacağız.
  • bir an inci sözlükteyim sandım.
  • şu seccade ile geçmişte kalmış sorundur.
  • namazı kütle çekiminden bağımsız bir enerji olarak ele almaktan kaynaklanan bir yanılsamadır. halbuki el-iman detector 4000 modeli bir tarama modülü kullanırsanız kılınan namazların kılındıktan sonra hızla yükseldiğini, sonrasında alçak dünya yörüngesine girdiğini ve kabe'deki muazzam manyetik çekim alanı tarafından emildiğini görebilirsiniz. biraz bilime saygınız olsun. kıbleye dönmek bu süreci hızlandırıyor, başka bir sebebi yok. yoksa sen kıldın sabah namazını, 2 sene sonra geldi sevabı, ne anladım ben bu işten?