şükela:  tümü | bugün soru sor
 • utanç kaynağı bir veri.

  atatürk’ün hatay’ın anavatana katılması için bölgeye suriye’den arap göçünü engelleme ve türk kültürünü koruma çabasından, bu yaşadığımız duruma gelebilmek... nereden nereye? gurur duyabilirsiniz eserinizle.

  --- spoiler ---
  türkiye'ye gelen suriyeliler'in yaklaşık 1.5 milyonu sınır kentleri; hatay, gaziantep, kilis, şanlıurfa ve mardin'i tercih etti. afad verilerine göre türkiye, suriyeli sığınmacılar için şu ana kadar 25 milyar doları aşkın para harcadı.

  ülkelerindeki çatışmaların başlamasıyla birlikte 2012'den itibaren 3 milyon 424 bin 237 suriyeli, göç ederek türkiye'ye geldi. türkiye'ye gelen suriyeliler'in yaklaşık 1.5 milyonu sınır kentleri; hatay, gaziantep, kilis, şanlıurfa ve mardin'i tercih etti.

  türkiye nüfusunun yüzde 4.29'una denk gelen suriyeliler'in sayısı, sınır kentlerinden kilis'te türk vatandaşların nüfusunu geçti.

  hatay'da nüfusun yüzde 29, şanlıurfa'da yüzde 23, gaziantep'te yüzde 17 ve mardin'de ise yüzde 11'ini oluşturdu. 57 sığınmacının barındığı bayburt, suriyeliler'in en az tercih ettiği kent oldu.
  --- spoiler ---
 • bir gazatecimiz olsaydı gider bahçeli'yi bu veriyle sıkıştırıp siyasi hayatını sarsabilirdi.
 • (bkz: #69154221)
 • doğrudur. suriyeli sığınmacılar 2018 'de 3,52 milyon kişi olmuştur. istanbul'da bu sayı 547,348 kişi olsa da, illerin nüfusuna göre oranladığında suriyeli nüfusun en youn olduğu il kilis oluyor. kilis'in nüfusu yaklaşık 136 bin, kilis 'te yaşayan suriyeli sayısı 130,523. yani suriyeliler, nüfusun %95,8'ine denk geliyor.

  video: suriyeli sığınmacılar nerede yaşıyor?
 • kilistekilerin hepsi cennetlik.ben de kütüğü kilise aldiriyorum.
 • 2016-2017 yıllarında merkez-kilis'te görev yapmış bir asker olarak, sokakta dolaşan her 5 kişiden 4'ü suriyeli kalan 1 kişi ise ya memur ya da askerdir. ben kilis yerlisini bir tek civar kasaba ve köylerinde gördüm.