şükela:  tümü | bugün
  • şöyle bir şey kendisi:
    https://www.instagram.com/p/b5mtxpeleym

--- spoiler ---

duyuru
    alan başkanlığınca sakinlik arz eden sabah ve akşam saatlerinde, muhtelif yer ve zamlanlarda sokak köpeklerini insanlardan ve bölgeden uzaklaştırmak maksadıyla torpil/ses bombası atılacaktır. köy halkının bilgisine...
    kilitbahir muhtarlığı
    --- spoiler ---

https://catab.ktb.gov.tr/
  • size bomba atılması lazım, insanlıktan nasibini almamış canlılar...
  • alt metni (ve sonucu) "kediler de dahil olmak üzere sokak hayvanlarını sağır edip akıllarını başlarından alacağız. kaş yapalım derken göz çıkartacağız ve daha agresif hale gelmelerine neden olacağız" olan duyurudur.

yapacağınız basit.

köpekler ile iyi anlaşan, köpeklerin alışık olduğu birini --mümkünse veteriner-- bulacaksınız. o kişi, bir hafta içinde hayvanları çöplerin uzağında bir yerde beslenmeye alıştıracak. bunu da nasıl yapacak? belli yerlere düzenli aralıklarda su, mama ve süt koyarak (süt, kediler için). bu kadar.

ondan sonra o hayvancıkların kimseye zararı dokunmaz. mamasını yiyen keyif uykusu çeker, sağda solda uzanır...

ben besliyorum... oradan biliyorum...
  • olm mal mısınız, hiç mi uzmana sormuyorsunuz? hayvan içgüdüleriyle yaşayan bir canlı ve sürekli torpil, ses bombası gibi nereden geldiği anlaşılmayan büyük uyaranlarda yapacağınız şey onları o bölgeden uzaklaştırmak yerine huzursuz ve agresif yapmaktır. zararsız canlıyı zararlı hale getirirsiniz.

olayın insani, vicdani yönüne girmedim bile. bir hayvanı kontrol altına almanın yolu illa itlaf veya uzaklaştırmak mı? rehabilitasyon denilen bir şey var amk.
  • bu ses bombası hayvanların kalp krizi geçirerek ölmesine neden olur.
    dolaylı yoldan itlaf yani.
  • yazıp yazıp sildim... diyecek çok şey var da şu an tek diyeceğim; egonuz sonunuz olur inşallah! azıcık sevmeyi deneseniz şu hayvanları başka birşeye gerek kalmayacak ta...malum tüm evren insan için yaratıldı bu kafalara göre, anlatamazsın.