şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eskiden bi zamanlar elektronik kontrollu traction control sistemleri bulunmaz iken aracın aktarma sistemine gore (bkz: arkadan itis) (bkz: onden cekis) patinajı tesbit ederek tekerleklerin donuşunun birbirleriyle farkını sıfıra indirmeye çalışan mekanik duzenek.
  en buyuk ozellikleri hızlı girilen virajlarda gaz veya fren ile oynanmaması durumunda ortaya cıkar. arac kilitli difransiye sayesinde viraja girdiği cizgide cıkma egiliminde olacaktır (tabi fizik kuralları çerçevesinde kalındıgı surece)
  (bkz: fizik kurallari)
  (bkz: hayrettin demirbas)
 • kaygan ve stabilite balansinin esit olmadigi yüzeylerde gücü çekis tekerleklerine esit olarak dagitmaya yarayan mekanizmadir.
 • bir kısım otomatik vitesli araclarin* da sahip oldugu diferansiyel turu.
 • agamemnon doğru söylüyor: good day for the crows.

  bu diferansiyel tipinde birbirine ters yönlerde yerleştirilmiş düz dişli çarklar, otomobil patinaj yapmaya başladığı zaman, birbirileriyle ters yönde hareket ederek, dönüş momenti 1:1 olana kadar kilitli kalırlar. basit bir mantıkla kurulmuş olan bu sistem gelişmiş pek çok otomobilde kullanılmaktadır. 4x4 araçlarda bu sistemlere ek olarak manuel ve otomatik olarak devreye sokulan kilitler de mevcuttur.
 • farkli iki amaca hizmet eden turu bulunan mekanizma.
  ilk turu, gercek arazi araclarinda sol ve sag tekerlerin birbirlerine gore hizini mekanik olarak sifirlamasini ve bu sayede aracin bozuk ve kaygan kosullarda minimal patinajla devam edebilmesini saglar. ayni zamanda, normal yolda belli hizin uzerinde girilen ilk virajda distaki tekerin icteki ile ayni hizda donmesiyle bilincsiz suruculerin kolaylikla takla atmasina da neden olabilir.
  ikinci turu, (bu bir kural olmamakla birlikte) genellikle arkadan itisli veya surekli dort tekerden cekisli otomobillerde hizli girilen virajlarda arkanin kopmasina engel olmak icin tasarlanmis ve onceden belirlenmis oranda donme farkina izin veren turudur (bkz: limited slip differential). bu turun de elektronik, mekanik ve hidrolik uc turu vardir. elektronik kontrollu olanlar ucuz maliyetleri nedeniyle otomobil firmalari tarafindan tercih edilseler de, daha etkili ve makbulu mekanik ve hidrolik olanlaridir. bilincli kullanimda guvenlik saglar, ancak aracin tepkisini standart araclardan farklilastirmasi nedeniyle, bilincsiz suruculerin kaza yapmasina da neden olabilir.
 • alfa romeonun 147 modelinde de q2 adıyla kullanılan kullanılan, sadece arazi taşıtlarına özel olmayan bir diferansiyel çeşidi. aşağıdaki linkten çalışma prensibini görebilirsiniz.

  http://www.obitet.gazi.edu.tr/…lari/kilitli_dif.htm
 • mö1050 – mö771: "book of song" isimli bir kaynakta diferansiyel işlevi gören bir sistemin at arabalarında kullanıldığı kaydedilmektedir.
  1876: ??coventry james starley bisiklette kullanmak üzere zincirli sistemler için diferansiyel geliştirdi ve buluş daha sonra karl benz tarafından otomobilde kullanıldı
  daha sonra benz den ayrılan ferdinand porsche ilk elektrikli otomobili üretir aynı diferansiyel mantığını tüm tekerlekleri bağımsız çalıştıran bir sistem ile çalıştırmıştır.
  şimdiki tanklar gibi 360 derece dönebilir
  bkz lohner porsche
 • ani manevralarda yola üstün tutunma sağlar (dolaylı olarak). aynı zamanda arazi aracı turnusoludur. diferansiyel kilidi olmayan arazi aracının sadece dış görünüşü arazi aracıdır.
 • ağır arazi araçlarında özellikle*, arka diferansiyel kilidi hayat kurtarır.

  araziye girersiniz, arka tekerlerden birisi havada kaldı araba çıkmıyor saplandı kuma. r/d lock yani arka diferansiyel kilidi tuşuna basarsınız, arabadan vınnn diye sesler çıkar ve sizi o saplandığınız yerden kurtarır. hayat kurtarıcıdır.

  yukarıdaki entry'de yol tutuşuna etkisi yazılmış, yol tutuşa etkiyi yalnızda lsd yani sınırlı kilitlemeli sisteme sahip kilitler sağlar. arka diferansiyel kilidi yol tutuşunu artırmaz, aksine düşürür. yani arazi aracınız varsa zorunda kalmadıkça arka diferansiyel kilidini kullanmayın.