şükela:  tümü | bugün
 • osmanlı devleti'nin vaktiyle selanik vilayetine bağlı bir kazasıyken sonradan şehir olmuştur.
 • osmanlıca olan ismini bildiğim, ama yeni ismini bilmediğim ve bulamadığımdan gidip göremediğim, anamın köyümün bağlı olduğu ilçe.
 • yunanistan'da bir kent.

  aynı zamanda selanik'e yakın olduğundan zamanında çok büyük bir türk nüfusa sahip olan, türk - rum mübadelesiyle türklerden boşalan köylere karadenizli rumların yerleştiği bir bölge.

  şu an yaşayanların çoğu, türklerden kalan yerlere yerleşen pontos rumlarıdır. bu nedenle şehirde karadeniz müziği kendini gösterir. kemençe ve horon ile yapılan düğünler, halk eğitim anlamında düzenlenen geniş katılımlı horon kursları, sokaklara karadenize şehirlerinin isimlerinin verilmesi...

  aynı zamanda, inebolu'yu kurtuluş savaşı esnasında denizden bombardımana tutan geminin de adıdır kılkış. şöyle ki, istanbul'dan kaçırılan cephaneyi, anadolu'daki milli mücadele kuvvetlerine, mustafa kemal'in önderliğindeki ordumuza ulaştırmanın o dönemdeki tek yolu olan inebolu limanından haberdar olan ve limandan iç bölgelere yapılan silah sevkiyatını durdurmak isteyen yunan zırhlısı, cephanenin teslim edilmesini istemiş, halkın buna yanaşmayıp cephaneyi apar topar limandan kaçırmasının hemen ardından kenti bir kurban bayramı günü bombalamışlardır.

  panter adlı diğer gemi le birlikte kılkış zırhlısı, hala yad edilir inebolulu denizciler tarafından.
 • bu şehirdeki insanların en önemli özellikleri insan olmalarıdır. tüm dünyayı dolaşmadıysam da sekiz on ülke gezmişimdir. ama burdaki insanlardan aldığım pozitif enerjiyi kimseden almadım. herhangi bi mekana girdiğinizde güleryüzüyle sizi selamlayan insanlarla karşılaşırsınız. küçük bi şehir olduğu için sokakta herkes birbiriyle selamlaşır, markete girersiniz mutlaka önce sohbet ederler. belki istanbul hariç başka bi şehirde yaşamadığım için bunlar bana farklı geliyor ama insan cidden hayret ediyor.
 • e devletteki soyağacıma göre dedemin dedesinin doğduğu ve ölmeden önce görmek istediğim şehir
 • soyağacında avret hisar olarak çıksa da, aslında kılkış olan dedemin dedesinin doğduğu yer.
 • osmanlı zamanında selanik vilayetine bağlı avret hisar kazasının en büyük yerleşim yeridir kılkış. yunanca adı kilkis'dir ve şu an kilkis vilayetinin merkezidir. osmanlı zamanında kazanın adını aldığı avret hisar ise bir tepe üzerindeki hisarın ve hemen o tepenin yanındaki köyün adıdır. hisarın bugün yani yunanca adı ginekokastro'dur. köyün adı ise paleo ginekokastro'dur.