• superman abinin lois lane karsisinda ozelliklerini saklamak icin sebek modunda takildigi ve siradan insan kiliginda cektigi eziyetler dusunulunce cuk diye oturuyodu bu monolog ve bunla ilgili iddasi billin.
    hayir bill ytismese,bride evlense n'olurdu cidden onu dusundum simdi birden.bill hakli mi cikardi.
    _bride az once ninja kiyafetli biri bizi rahatsiz eden ev sahibiyle adamlarini bicti sokakta.
    _yapma ya,gormedim kocacim
    _sen nerdeydin?
    _mutfakta domates soyuyodum
    _soyma su domatesleri katanayla,kac kere dedim,katana kipkirmizi olmus bak yine,otuz iki parca bicak seti aldik sana o kadar ceyiz diye.
  • söz konusu monologdaki süper arguman jules feifferin the great comic book heroes adlı kitabın önsözünden alınmıştır (veya aşırılmıştır).
  • tarantino'yla carradine'ın barda oturup sohbet ederlerken yaptıkları saptamaların senaryoya aynen geçmesiyle oluşmuş, ilginç bir bakış açısına sahip konuşmadır.
  • superman stands alone. superman did not become superman, superman was born superman. when superman wakes up in the morning, he is superman. his alter ego is clark kent. his outfit with the big red s is the blanket he was wrapped in as a baby when the kents found him. those are his clothes. what kent wears, the glasses the business suit, that's the costume. that's the costume superman wears to blend in with us. clark kent is how superman views us. and what are the characteristics of clark kent? he's weak, unsure of himself... he's a coward. clark kent is superman's critique on the whole human race, sort of like beatrix kiddo and mrs. tommy plumpton.
  • turkcesi de asagidaki gibi:
    superman tek basinadir. superman superman olmamistir, superman olarak dogmustur. superman sabah uyandiginda, supermendir... clark kent onun alter egosudur. buyuk kirmizi "s" li kiyafeti henuz bir bebekken kent ailesi onu buldugunda sarili oldugu ortudur. giysisi odur. kent'in giydigi gozlukler ve takim elbise ise superman'in aramizda kaybolmak icin giydigi kostumudur. clark kent, superman'in bizi nasil gordugudur. peki clark kent'in karakteri nasil? gucsuz, kendine guvensiz... korkak. clark kent superman'in tum insan irki uzerindeki fikridir. tipki beatrix kiddo ve mrs. tommy plumpton'daki gibi.
    (bilgi: tommy plumpton kiddo'nun bill'i biraktiktan sonraki hayatinda kullandigi ismidir)

aslinda burda temelde bahsedilen konu superman'in insan irkini nasil gorduguyle ilgili olsa da monologun icinden superman'in en gercek "super kahraman" olarak bahsedildigi kismini cekip yorum yapalim... aslinda superman'in batman veya spider man kadar super bir kahraman olmadigini gormemiz gerekir. o geldigi yerde siradan bir yasam formudur. kripton'da herkes ucar, herkesin gozunden isin cikar (bkz: superman 2). superman kendi bulundugu klasmanda siradan bir canlidir. bu herhangi bir ortalama zekali insanin, dusuk iq'lular okuluna girip ustun zekali muamelesi gormesine benzer. mesela ben de kriptonit'ten hic etkilenmiyorum, elimede tutabilirim. hatta havaya atip tutarim bile. kripton'a gidip boyle bir show duzenleyip "bakin lan ne superim olm ben" desem olur mu hic? ha sorarim sana bill.
  • çok da güzel oynanmış bir monologtur.
  • carradine'ın "that's the costume" derkenki hali "neler saçmalıyorum ben yahu" der gibidir ve konsantrasyonunu kaybetmiş haldedir. beatrix'e "arlene plympton kostümünü giymeye çalıştın" dediğinde uma'nın orada "iki saattir lafı bunun için mi eveleyip geveledin" demesini beklemiştim ama olmadı.

tarantino'nun, şimdiye kadar yazmış olduğu diğer monologlarıyla kıyaslanınca en zevksiz ve sığ olduğunu düşündüğüm monoloğudur.
  • tarantinoyu cekici ve orjinal yapan biraz da boylesine farkli monologlar yazabilmesi,populer kultur icinden carpici saptamalarda bulunabilmesi degil mi?
  • şahsen bunun yalan bir monolog olduğunu düşünmekteyim, süpermen seven birisi olarak bunu bize bir hakaret olarak görmekten de çekinmiyorum... en başindan başlayip, "superman did not become superman, superman was born superman" kismini ele alsak, hayir efendim, süpermen ortamina göre son derece normal bir canli olarak doğmuştur, "sari güneş"ten yedikçe süperleşen bir organizmadir kendisi... süpermen doğmuş olsaydi kripton'da kalsa bile süpermen olurdu, ki bunun doğru olmadiğini biliyoruz... bazi yerlerde de süpermen'in güçlerinin zamanla, ergenlik dönemine doğru belirmeye başladiği da söylenmektedir, bunu da belirteyim...
    supermen mi klark kent'in alter egosu, klark kent mi kostüm, burasi tartişmaya açik. ama tartişilmayacak kisim süpermen'in alien doğumlu olmasina rağmen insan olduğudur. zamanının çoğunu normal bir insan gibi geçirmemesine rağmen, bir insan işi, insan ailesi ve insan karısı vardır. süpermen'in insan hayati vardir. hem de insan doğmuş insan devam eden batman'dan çok daha insani bir insan hayattir bu. hatta düşünürseniz, bu repliği söyleyen bill'den de daha normal bir hayattir onunki. eğer süpermen bütün bu hayati, fortress of solitude'de tek başina takilmak yerine bizim aramiza karişip karambol yaratmak için yapmişsa, süper anlamsiz kasmiş hakkaten...
    "and what are the characteristics of clark kent? he's weak, unsure of himself... he's a coward." hadi lan demek istiyorum sayin tarantingillere. klark kent bir metropol gazetesinde çok güzel hayatta kalabilmektedir, kendinden emin olmayan, korkak bir insan için bir rekabette bu kadar başarili olmak pek olasi değil heralde? smallville'den metropolis'e gelip orada kendine tamamiyle insani boyutlarda başarılı, özenilen bir hayat kuran insan modelinde korkak ya da kendinden emin olmayan biri rolü iğreti durmaz mi? durur. ezik bir şekilde gazetede yükselen insan imaji ne kadar mantikli? süpermen süper mantiği ile bunun süper saçma bir olay olacağini farketmez mi? süper farkeder, süper teşekkür ederim.
    son olarak, klark kent'in insan ırkı üzerine fikri "korkak, eziki kakılmış" değildir heralde, annesi, babasi, karisi, en yakin dostlari (ki bunlarin çoğunu biz super hero diye çağiriyoruz) hep insandir. heralde süpermen bu kadar aşaği gördüğü insanlarin hayatini kurtaracak kadar süper enayi değildir?
hesabın var mı? giriş yap