şükela:  tümü | bugün
 • 7 yasında geçirmiş olduğu ağır travma sonucu * dissosiyatif kimlik bozukluğu olan cha do hyun'un hayatını , yasadığı zorlukları anlatan 2015 yapımı halen devam etmekte olan * kore dizisi.

  basrol oyuncusu olan ji sung tam 7 karakteri canlandıracak dizide.
  --- spoiler ---

  cha do hyun- ana karakter
  shin se gi - cha do hyun'un belalısı
  ferry park - amacı bir gemi alıp üzerine ismini yazdırmaktır
  ahn yo sub - intihara meyilli 17 yasında bir ergen
  ahn yo na ahn yo sub'un ikizi ve 17 yaşında bir kiz
  nana - 7 yaşında bir kiz
  mysterious x

  --- spoiler ---

  teaser- 1 teaser - 2

  klasik kore esintilerini içinde barındırıp,hastalık hakkında fikir sahibi olmayanlara bişeyler öğretebildiği için izlenilebilir gibi duruyor
 • önyargılarımdan kurtulup sonunda dün başladığım dizi. bir oturuşta 6 bölümü de üstüste gömmüşüm yalnız. şimdi haftaya gelse de yeni bölüm çıksa diye beklemek çok acı. başroldeki eleman 7 karakterin de hakkını çok iyi veriyor yalnız. şu ana kadar 4 karakter çıktı, geri kalan 3 karakteri dört gözle bekliyorum.
 • izlemeye başladığım gün güncele geldiğim dizi. sırf ana karakterin oyunculuğu veya kendisi için bile izlenilebilir. çoğu sahnede yüzüne bakmaktan altyazıları kaçırdığım doğrudur.

  ayrıca ostları da harikadır.
 • dizideki olaylar 17.bölüm itibarıyle aydınlandı sanırım. sadece görüntüler kaldı. 18.bölüm altyazisi çıkınca o da tamamlanacak

  --- spoiler ---

  o değil de ferry park'i da anladık babası gemi alacakmis üstüne ferry park yazdıracakmis falan
  ben ahn yo na'yi bekliyorum acaba o cadaloz *kadın bu masum deluganlinin neresinde ve nasil bir sekilde gizlendi .

  --- spoiler ---

  vallaha bu adama hayran olmamak elde değil.büyük saygı duyuyorum kendisine. şizofren falan olmalı.içinde bu kadar insanı yaşayabildigine göre.önceki dizisi olan secret lovei da izledim bu 5iyle benzer yanı yok yani .hala saskinim.

  beni bu kadar sasirtan bir başkasi için (bkz: orphan black)
 • cha do hyun'un kucukken yasadıgı travma sonucu 7 kişiliğe birden sahip olmasını ve her bir kişiliğin esas kişiliğini ele gecirmeye calismasını anlatan dizi. ınanilmaz surukleyici. hele basrolün oynadiği 7 farklı karakter arasındaki geçişleri çok başarılı. her birinin varlığına ve hayat amacına inanıyor ve sanki onlarla birlikte yaşıyorsunuz. kdrama sevenlerin muhakkak izlemesi gereken dizi.
 • işte bana bunlarla gelin arkadaş dedirten son zamanların en keyifli k-dramalarından. konusu, kurgusu, özellikle oyunculukları ve dahi müzikleriyle gayet dört başı mamur bir iş çıkartmışlar ortaya.

  -spoiler ile karışık yer yer sağanak yağışlı-

  öncelikle konuya yaklaşımları çok başarılıydı. hele de hyde jekyll and i'dan sonra ilaç gibi geldi. kişiliklerin oluşumu, tetikleyicileri, çıkış noktaları gibi vakanın temelini oluşturan olguların altını çok iyi doldurmuşlar. ciddiyetle ve belli ki iyi hazırlanmışlar çoklu kişilik bozukluğu gibi çetrefilli bir hastalığa. ilk 14-15 bölüm deli tempoyla akıyor. son bölümlere doğru düğümler çözüldükçe dram ağır basmaya başlıyor tabi ama sıkmadan, cıvıtmadan. bir konuda ayrıca takdir ettim ki hikayenin temelini oluşturan, izlerken tahmin edilebilir olduğunu düşündüren sır konusunda çok şık bir manevra yaparak güzel bir ters köşeye imza atmışlar.

  sağlam senaryosundan sonra oyunculuklar dizinin en büyük artısı.

  oh ri jin karakterinde hwang jung eum'u ilk kez izlemiş oldum. baştan pek ısınamadım açıkçası ama sanırım başrollerin önceki diziden (secret love) kalma bir uyumları var ki bir ara fark etmeden benimsemişim.

  yine ilk kez izlediğim park seo joon, oh ri on karakterinde yarım yarım yardırırken boğazımı düğümlemekten de geri kalmadı. çok sevimli bir hergele. öyle bir abim olsun isterdim doğrusu.

  küçük güneşimiz (master's sun) kim yoo ri, hüzünlü karakter han chae yeon ile yine güzelliğini ve şıklığını konuşturmuş. hırsının kurbanı olduğu için yaptıklarına üzülmemek gerek ama yine de üzüldüm izlerken.

  aileler ve diğer elemanları ayrı ayrı saymaya lüzum görmüyorum. rolleri dengeliydi, her biri de rolünün hakkını vermiş.

  ve tahmin edileceği gibi assolistler sona kalır. bizim şaşkın patronumuza (protect the boss) nolmuş öyle yaa. taş olmuş, kaya olmuş, heykel olmuş, sütun olmuş. evlilik baya baya yaramış hani. (bkz: ekşi sözlük magazin servisi) ayrıca meğer ne yetenekliymiş. sen neymişsin be ji sung demek istiyorum. her biri ayrı alem olan o kadar karakteri öyle bir canlandırmış ki misal ferry park'ı izlerken kesinlikle bir ajussi görüyor insan. hadi o kadar yaşlı olmasa bile kesinlikle 40 lı yaşların üzerine çıkıyor birden. üstelik yaşlandırma makyajı falan yapılmadan sırf mimiklerinin gücüyle. yo na'ya hele ne demeli. şirret kız kahkahalarla güldürdü beni. özellikle ri on oppasıyla olan sahnelerinde gözümden yaş geldi. gidişi bile kendine özgüydü çılgının. esas karakterimiz cha do hyun, nasıl kibar, nasıl hassas, nasıl efendi, nasıl evlenilecek tip, nasıl nasıl nasıl. fakat hatunların efendi adam tercihi yerine malum adam tercihimi kullanıp shin se gi diyorum. son zamanların en bomba dizi karakteri olmuş. her bir karakterin gidişine üzüldüm ama yalnızca shin se gi gitmesin istedim.

  finali da gayet beğendim. dizinin genelinde bir çok sahne güzel ve anlamlıydı zaten. cha do hyun'un diğer karakterlerin dağıttıklarını toplamaya çalışırken daha çok parçaya ayrılması, geçmişi ile yüzleşecek cesareti kimi zaman bulamaması, ri on'un çelişkileri, ri jin'in çabaları, ailelerin her birinin kendi ailesini koruma amacı (bazıları diğer ailenin mahvına sebep olsa da), dr. seok ve sekreter an'ın sadakat ve sevimlilikleri vs. vs. vs. favorilerimden biri de çatıda ağladıkları sahne oldu. (yo-sub ile ilk tanışmamız)

  özetle, rahatlıkla ileride tekrar izleyebilirim dediğim nadir dizilerden biri oldu.

  teknik bilgi: tek sezon, 20 bölüm, birer saat.
 • ji sung'un oyunculuğunu her zaman beğenmiş biri olsam da karakterleri bu kadar güzel oynamasına şaşmadım değil. karakter değişirken, gözlerini ilk açtığında onun hangi karakter olduğunu anlıyorsunuz, o kadar içselleştirmiş adam hepsini. (bir de bu adam nasıl yaşlanmıyor ya? şaka gibi)

  favorilerim: tabi ki ferry park ve yo na. özellikle yo na çıktığında gülmekten çenem ağrıyordu. ferry'nin aksanı çok başarılı. ve elbette: shin se gi, onsuz olmaz.

  çok cıvıtmadan, çok konudan uzaklaşmadan ve tahminleri çürüterek bir sona ulaşmaları güzel olmuş. secret garden'a benzettim ilerleyişi, klasik kdramalardan daha sade, daha farklı geldi. bir an senaristi aynı sandım hatta, değilmiş.
 • 20 bölümlük ekran macerasında mükemmel olay örgüsüne ve kurguya sahip olan kore dizisi.
  son bölüme kadar her bölümü sürprizli, şoklardan şoklara sürükleyen hepiciği çok başarılı, güldüren ağlatan oyuncularla dizide taçlanmış tabi. olurda bir yerde adı geçerse terüdüttsüz izleyin. ji sung faktörü çok feci. kalpkalpkalp
 • ilgimi çeken bir konusu olsa da, yayınlandığı dönemde hyun bin faktörü sebebiyle hyde jekyll me izlemeyi tercih ettiğime şimdi pişman eden dizidir. tartışmasız konuyu en iyi anlatan dizidir. hyun bin'i yine çok beğensem de, dizisi konuyu anlatmada oldukça zayıf kalmış. bunu, bu diziyi izledikten sonra daha iyi anladım.
  başlangıçta izlerken birçok şey tahmin ediyorsunuz, ancak senarist o kadar güzel bir manevra ile hikayeyi ilerletti ki, ne kadar zayıf bir hikaye kurguladığımı düşünüp kendi kendime dertlendim.

  --- spoiler ---

  bütün karakterlerin neden ortaya çıktıkları, hatta isimlerini bile nasıl aldıklarını açıklamalarını çok sevdim. shin se gi, nana, mr. x karakterlerinin hatta cha do hyun'un kendisinin bile, bodrumda ki kızla ilişkilendirilmesi muhteşemdi. kendi için, bu kadar ruhu parçalanan bir adam sevilmez mi?

  --- spoiler ---

  ji sung, sen neymişsin be abi! bayıldım bu adama. ne kırklı yaşlarda olduğu tahmin edilen ferry park' da, ne on yedisinde ki yoo na'da gram sırıtmadı. yüzünde ki mimikler yetti o olduğuna inandırmaya.

  mutlaka izleyin bu diziyi. yer yer komik, eğlenceli, dram ağırlıklı, harika bir yapım. ee bunu izleyince ne olacak derseniz, dayanamayıp ji sung'un diğer dizilerini de izleyeceksiniz. *

  edit: dizi sonunda teşekkürlerini iletirken, 4 farklı kişilik arasında geçiş yapmasının verdiği seyir zevki inanılmazdır.