şükela:  tümü | bugün
  • jean-claude van damme'ın 2017 tarihli filmi.

çocukluğumda filizlenen ve o gün bugündür süregelen van damme sevgimi her yeri geldiğinde dile getiririm. ne bbg soytarılar evini ziyaret etmesi ne de bir çeçen zibidisinin doğum günü partisine katılması azaltmıştır bunu. ardında yatan sebepleri bilmeden yaftalamayacak kadar derin bir tutku bu.

hele ki görece yakın bir zamanda izlediğim jcvd'den sonra ona olan sevgim ve saygım başka bir boyuta atlamıştır. bir de geçtiğimiz senelerde yayınlanan o efsanevi volvo reklamındaki -enya'nın da katalizör etkisiyle- tüyleri diken diken eden performansı. çok doluyum merkez, tutamıyorum kendimi.

velhasılıkelam, bu filmi de dile getirdiğim tüm bu sebeplerden ötürü elbette izleyeceğim. "önce izleseydin de sonra yazsaydın sincap" diyebilirsiniz belki ama bu yazdıklarım filmin içeriğinden bağımsız şeyler ve filmin daha izlemeden bende uyandırdıkları. doluyum diyorum, tutamıyorum diyorum.

filmi van damme'ın eski ve sıkı dostu arnavut peter çekmiş. kendisi van damme ile pek çok filmde beraber çalışmış ama hepsi dublörlük ve organizasyonu ile ilgili. bu film ilk yönetmenliği imiş. konusu kötü adamlar ve van damme işte. ve illaki bir yerde o bacaklar pergel gibi açılacak. _i_

not: filmin adındaki, onu bir metallica albümü olmaktan ayıran yazım farkı orijinal adından kaynaklıdır. bir yazım hatası düşüncesinden sebep hiddetlendiyseniz sakin olunuz ve kendinize bir white russian hazırlayıp rahatlayınız. kahlua ile iyi olur ama şart değil, alternatifleri de olur pekala.
  • van damme'i çok severim tüm filmleri eksiksiz arşivimde yer alır ama bu kadar amatör bir filmini ilk defa izledim. yönetmen van-damme'in çoğu filminde dublör koordinatörlüğü yapmış ve bu ilk çektiği film. keşke aynı şekilde devam etseymiş hayatına yönetmenliğe girişmeden.

--- spoiler ---

hiçbir güvenliğin olmadığı kötü adamların devamlı dövüştüğü ve ateş açtığı bir tane bile hastanın gözükmediği bir hastanede geçiyor film. dövüşler bile son derece basit ve sıradan. van damme'in oğlu ( kris van damme yani gerçek oğlu) ile dövüştüğü sahne inanılmaz amatörce.
    --- spoiler ---

van-damme yine de yaşına göre hareketleri iyi yapıyor fakat filmdeki oyuncular çok feci dökülüyor resmen. sadece finalde güzel bir twist var o kadar gerisi çok boş. ama yine de arşive ekledik tabi.
  • van damme ve peter stormare ikilisi oynuyor diye izleyeyim dedim ama güzelim senaryoyu kötü bir yönetmenle ve 3 kuruşluk prodüksiyonla hiç etmişler. biraz bütçe ve iyi bir yönetmenle ortaya 6.5-7 puanlık bir film çıkabilirdi.
  • spartacus'un merhum karısı söylerdi bunu ona. kaç kez en zor anlarda, tam da pes etmek üzereyken, bu sözü hatırlayarak etrafı tozu dumana kattı...hey yavrum hey..
  • (bkz: kill 'em all)
  • (bkz: #68314668)

--- nereden baksan 1 ay sonra ---

arnavut sen film çekme, bokunu çıkarıyorsun!

bu ne lan? bu nasıl bir film? o kadar set gördün, o kadar ekip gördün, hiç mi bir şey kapmadın? ben de çekerim, ne var bunda demişsin belli ki ama mal gidip mal dönmüşsün o setlere. hepsini geçtim hiç eli yüzü düzgün film de mi izlemedin? neresinden tutsan elinde kalan, hikayedeki tutarsızlıkların, anlamsızlıkların üstüne en az bir o kadar da sinematik yanlışlar eklenmiş. hangi birini anlatacaksın.

bu lafların hepsi yönetmene elbette. jcvd belli ki arkadaşını kırmak istememiş, canım benim. arnavuta olan sinirim de ondan zaten. yoksa bana ne, ne çekerse çeksin.