şükela:  tümü | bugün
  • tam bi yılan hikayesije dönen enteresan wallace souza olayının iki taraftan da anlatan 7 bölümden oluşan netflix belgesel dizisi. olayların 2007-2009 gibi yakın bi zamanda yaşanması beni iki kat şaşırtmıştır keza davada kanıt namına elle tutulur ciddi bişiy yok. hakkaten enteresan bi olay, denk gelirse yapıştırin gitsin.
  • çok acayip bir yapım. başından sonuna bir film hikayesi gibi.
  • vekil wallace souza'nın hayatını konu alan netflix yapımı belgesel dizi.
    --- spoiler ---
    wallace, muge anlı tarzı, bir programın sunuculuğunu yapıyor ve program sayesinde manaus şehrinde çok ünlü oluyor ve sonra yasama meclisine çok büyük bir oy kütlesiyle vekil oluyor. sürekli şiddet karşıtı olduğunu söylüyor ama güvenlik güçleri uyuşturucu çetelerini öldürmeli gibi söylemleri var. sunduğu programda da yaralı bir adamin ambulans gelmediği için bir saat içinde öldüğünü göstermiş. adama yardım edecekleri yerde başında durup nasıl öldüğünü seyrettirdiler. bana aşırı samimiyetsiz geldi.
    yine wallace'in sundugu canal livre ekibi bir rehin alma olayına şahit oluyor. olaya wallace müdahale ediyor. rehineleri bırakın beni alın diyor. rehine değişimi gerçekleşiyor. ıki saat sonra adamlar ve wallace'in bulunduğu arabadan silah sesi duyuluyor. wallace adamlarin elini sıkarak araçtan çıkıyor ve kahraman oluyor. özel tim'in açtığı dava bir saçmalık ama bu adamın masum olduğunu düşünmüyorum.
    wallace ve oğlu rafael'in suçlu olup olmadığı tartışmalı.
    wallace'in ablasına da aşırı uyuz oldum. wallace'in evi aranıyor ve evden torba torba silah çıkıyor. 250.000 rael para çıkıyor. öldürülen kişilerin adının yazılı olduğu bir kağıt çıkıyor. bu kağıt rafael'in kilitli dolabından çıkıyor, rafael dolabin anahtarinin yerini bile bilmediğini söylüyor. aylardır kapalıymış güya. wallace kendini ve oğlunu savunurken "o kağıdı sosyal medyadan edindiğim bilgilerle oluşturdum" diyor. kullanılmış mermi kovanlarına cevap veremiyor. moa denen adamı tanımadığını söylüyor. havuzda fotoğrafları çıkınca "moa olarak tanımıyordum, oğlumun arkadaşı" diyor. moa ile telefon kayıtları ortaya çıkınca büsbütün susuyor. sürekli demogoji halinde yanıtlar veriyor. bir ağlama bir sızlanma hali. sözün özü wallace ve özellikle oğlu rafael kesinlikle bir çete işinin içindeydi ama onu suçlayanlar ondan temiz değildi. brezilya gidip görmek bile istemeyeceğim yerler listesine adını yazdırdı. pedofili ticareti yapan devlet adamları, uyuşturucu falan. gercekten bizden kirlilermiş.
    --- spoiler ---
  • netflix yapımı. muktedirlerin kuyruğuna bastığı için yok edilen bir siyasetçi-televizyoncunun öyküsü.

--- spoiler ---

güney amerika ülkeleri’ne ne kadar benzediğimizi tartışıyoruz zaman zaman. zaman zaman da vahşetin kol gezdiği bu ülkelerden gelen haberleri duydukça ürperiyoruz. özellikle neredeyse bütün güney amerika ülkelerini be meksika’yı ağına alan uyuşturucu kartellerini ve vahşi savaşlarını gördükçe de şükrediyoruz çoğu zaman. bu ülkelerin bu kartellere teslim olmasını, bütün kurumlarının dibine kadar pisliğe bulaşmış olmasını görünce hayret ediyoruz. halk kartel savaşlarının ve yoksulluğun arasında ezilip kalıyor ve vahşeti dibine kadar yaşayanlar da yine onlar oluyor. bizim buralarda da bazı andavallar şanlı escobar, efsane el chapo güzellemeleri yaparken, buralarda yaşayan insanlar bu karteller yüzünden en az bir tanıdığını kaybetmenin acısını yaşıyor.

işte brezilya’da da bu çatışmaların arasında eski bir polis çıkıp, ülkede en çok ne yaşanıyorsa ve neyi yapmayı iyi biliyorsa onun programını yapıyor. wallace souza adındaki bu eski polis yeni televizyoncu “canal livre” adında kriminal bir reality show programı sunmaya başlıyor. yalnız program öyle cringe bir program ki vurulan bir adamın can çekişerek ölme görüntülerinin arkasından bir anda eller havaya moduna geçiliyor. ortada kuklalar, maskeli adamlar, kucağında uyuyan bebeğiyle oturan kadınlar, seyyar satıcılar ne ararsan var. tam bize ve güney amerikalılara göre bir kaos ortamı. zamanla program yayınlandığı amazonas eyaletinin en çok izlenen programı haline geliyor. öyle ki bir cinayet işlendiğinde önce polis değil wallace aranıyor. daha önce de söylediğim gibi, biz bu güney amerikalılara gerçekten oldukça çok benziyoruz. bizde de benzerini müge anlı daha derli toplu yapıyor işte.

wallace souza arkasında halk desteğini hissettikçe çetelere sataşıyor. uyuşturucu yüzünden ölen kardeşinden dolayı da uyuşturucu satıcılarına düşman durumda zaten. ona gelen ihbarlar ve bu ihbarların üzerine korkusuzca gitmesi sayesinde eyalletteki çoğu torbacıyı da içeri attırıyor. yalnız bu arada eyalete kuzeyli aile denilen bir kartel girmeye başlıyor ve satıcıları tek tek indiriyor. wallace souza ise bu cinayetleri ilk veren televizyoncu oluyor sürekli. çünkü uyuşturucu ve şiddet sarmalından bıkan halk bir kahraman yaratmak istiyor ve yeni kahramanları wallace oluyor. wallace bu kadar tanınan bir insan olunca bu arkasındaki destekle siyasete atılmak istiyor. gerçekten de ilk seçimde eyalet tarihindeki en yüksek oyu alarak meclis üyeliğini kazanıyor. seçilir seçilmez de eyaletin güvenlik ve istihbarat bakanlarına yüklenmeye başlıyor. eyalete büyük kartellerin gelmeye başladığını ve kamu güvenliği adına bir bok yapılmadığını haykırıyor.

ama wallace için dönüm noktası eyalete bağlı zengin petrol ve doğalgaz yatakları olan coari kasabasındaki olayları gün yüzüne çıkartması olacaktır. bölgenin en çok geliri olan kasabası olmasına rağmen fakirlikten kırılmasının yanında güçlü siyasetçilerin ve zenginlerin sapık pedofili fantezilerinin merkezi olduğu iddiaları da vardır halk arasında. souza olayların üstüne gidecek ve bir meclis araştırma komisyonu kuracaktır ancak ne hikmetse bir takım güçler bu komisyonun çalışmasına engel olacaklar, zaten souza da bir süre sonra kendi derdine düşüp burayı unutacaktır. ancak onun açtığı yolla bölgenin iliğini kurutan belediye başkanı adail pinheiro çok sonraları pedofili suçundan 11 yıl hapse mahkum olacaktır.

ne var ki souza birilerinin kuyruğuna basmıştır. eyalet valisi büyük paraların döndüğü kentin belediye başkanını kanatları altına alır ve bizdeki fetö yapılanması gibi bir yapılanma içinde olan bu kuyruğuna bastığı ekip ergenekon ve balyoz sürecine çok acayip derecede benzeyen bir süreci başlatır. nasıl ki ergenekon operasyonu tuncay güney denilen bir meczupla başladıysa, bir anda moa lakaplı suça ve uyuşturucuya bulaşmış eski bir askeri piyasaya sürerler. valinin istihbarat bakanının bizzat yürüttüğü tahkikat sonucu moa, wallace souza’nın çete lideri olduğunu, programın reytingini yükseltmek için kendisine cinayet işlemesi için emir verdiğini anlatır. bu cinayetleri de wallace’ın oğlu rafael ile birlikte işlediklerini açıklar. moa’ nın ifadeleri temel alınarak bir soruşturma başlatılır ve bir özel tim kurulur. bizim ergenekon operasyonlarının kopyası bir süreç geçirilir. medyada her gün bir cinayet iddiası verilir. gazetelerden yüzü hiç düşürülmez. programdaki cinayetleri kendisinin işlettiği, kendisine ait bir milis grubu olduğu iddia edilir. medyada o kadar çok yaşan haber bombardımanı olur ki, wallace zamanla halk desteğini kaybetmeye başlar çünkü wallace bir türlü soruşturmada kendisini suçlu çıkaracak bir tane bile delil olmadığını insanlara anlatamaz. hatta evinde yapılan aramada kasasında bulunan 15.000 dolar gibi bir paraya fırtınalar koparılır. oğlunun dolabında bulunan ve avukatla görüşmesinde not aldığını iddia ettiği bir listeyle de oğlunu içeri alırlar. bu arada kendisine suçlamalar yapan özel tim meclisten vekilliğinin düşürülüp dokunulmazlığının kaldırılmasını ister. her ne hikmetse tam da bu sırada dünya televizyonları şok şok şok diye haberlere başlar. brezilya’da bir televizyoncu reytingi artırmak için cinayet işlemiş.

bu haberlerin etkisinde kalan vekiller souzanın vekilliğini düşürürler. hakkında onlarca suçlama olan, oğlu ise içeride olan souza zaten karaciğerindeki trombositlerinde nadir görülen hastalığı yüzünden sürekli tedavi görmekteyken bu olaylar tuz biber olur ve yatağa düşer. daha ilk davanın sonucunu bile göremeden bir daha da yataktan kalkamaz ve savaşa yenik düşer.

souzanın ölümünün ardından ilk davada söz bütün bu iddiaların temellendirildiği brezilyalı tuncay güney moa’ya geldiğinde bütün ifadesini işkence altında verdiğini beyan eder. söylediği hiçbir şeyin gerçek olmadığını söyler. ne var ki nasıl bir kin oluşmuşsa, hiçbir kanıt olmadan mahkeme souzanın oğlu rafaeli adam öldürmekten dokuz yıl hapse mahkum eder.

bir süre sonra kenti ele geçiren kuzeyli aile adı verilen kartel nuril kardeşlerin yaptığı gibi moanın kaldığı hapishanede bir isyan çıkarır ve moa’yı diri diri yakar. kendi rakiplerinden 56 kişiyi de hayal edilemeyecek vahşetle öldürürler.

moa bir adamı ve ailesini paramparça ederek sırlarıyla beraber toprağa gider.

--- spoiler

spoiler içi yazdıklarım tamamen kendi kişisel fikirlerimdir. belgeseli izleyen başka bir kişi, farklı bir çıkarımda da bulunabilir. ben çıkarımıma kişilerin kameraya bakışlarından, duruşlarından ve yapılan manipülasyon ve propagandanın çok tanıdık gelmesinden ulaştım.

şiddetle izlenmesini tavsiye ederim.
  • netflixin gizli kalmış hazinelerinden. brezilyanın müge anlısı sayılabilecek bir adamın (bu uyuşturucu kartellerinin cinayetlerini işliyor) politikacı olup siyasete atılması i le ayağının kaydırılma hikayesi. tabi olayı ilginç kılan müge anlının programına konuk bulmak için cinayet işlemesi ya da azmettirmesi gibi özetlenebilir. ben inanmadım. bence wallace masum.
  • çok başarılı bir belgesel serisiydi masum mu değil mi diye ikilime sürüklüyor insanı

--- spoiler ---
    sinirden elim ayağım titeredi son bölümlerde wallace gibi önemli bir adamı yediler resmen amına koduğum uyuşturucu çeteleri inşallah oğlu güzel işlere imza atar
    --- spoiler ---
  • netflix'in başarılı belgesellerinden. iki tarafında kendini ifade etme şansı olmuş.

--- spoiler ---

vekilin beri wallace suçlu da diyemem suçsuz da diyemem demişti ben de aynı fikirdeyim.

wallace tertemiz bir adam olsa moa'yla, frankezinhoyla ne işi olur sorusu geliyor aklıma. evden çıkan silah listesi ve raphael'in odasından çıkan kağıt ve kurşun çekirdekleri konusu da var. diğer yandan bu adamlar mal mı da bunları evlerinde tutuyorlar? bir insan kurşun çekirdeklerini niye saklar, atarsın gider kimse de seni o cinayete bağlayamaz.

jüri olsam wallace'a yönelik kanıt olmadığı için suçsuz bulurdum sanırım. belgesele adını veren reyting için bunları yaptığı iddiası ise pek mantıklı gelmiyor, sobrasında görüldüğü gibi tavuk öldürür gibi adam öldürülen bir yerde bunu yapmaya neden uğraşsın ki adam?

fetöcü tipli bakana ve görev timine de hiç güvenemedim bu arada. ya direkt wallace hedefteydi ya da wallace adı ortaya çıktı ve bu işe girdik artık wallace aklanırsa ağzımıza sıçarlar diye düşünüp devam ettiler. dava her tıkandığında yeni bir tanığın ortaya çıkması ilginç. kanıttan sanığa değil de sanıktan kanıta gitmeye çalışmışlar ama ellerinde kanıt filan da yokmuş anlaşıldığı kadarıyla.

--- spoiler ---
  • 3. bölümü izlemekteyim, baya bildiğin fetö tarzı kumpas kurmuşlar. delil yok, katil tanık, vekil sanık. iddanemede bariz yalanlar var falan.