şükela:  tümü | bugün
 • heavy metal dinlemenin gayrıresmi suç unsuru teşkil ettiği,
  memlekette basılmış metal lp si sayısının toplam 10 adedi geçmediği
  90 lık kasetlere önlü arkalı iki albüm doldurtmak için 30 gün sıra beklendiği,
  dolaplı pioneer müzik setlerinin araba fiyatına alınabildiği,
  edinilecek tek aksesuarın kavaklıdere pasajı zeyno daki gümüş logo kolyeler olduğu,
  baskılı t shirt lerin almanya dan gelen akrabalara ısmarlanabildiği,
  tontonun icraatın içinden bildirdiği,
  günlerden bir gün
  iki metalci ortaokul bebesi
  bir öğlen tatili yollandılar izmir caddesine,
  bir pasajın alt katında arasan bulunmaz bir yerde,
  killer eddie yi buldular...
 • iron maiden'in belki de en mükemmel albümü. paul di'anno farkıyla.
  bu şarkıları bruce dickinson okusaydı, "belki de en mükemmel albümü" cümlesini kurmazdım sanırım.
 • bu şarkıdaki paul di'anno performansına laf edenin alnını karışlarım ama fikirlerine de saygı duyarım. **.

  "i have no one"ı okurken gerçekten hüznü, "excitement shakes me"'yi söylerken gerçekten heyecanı "oh god what have i done?"'ı söylerken gerçekten pişmanlığı paul di'anno'dan başka kimse veremez. bu da böyle biline.
 • iron maiden'ın belki de en sert albümü.
 • adrian smith, iron maiden'a bu albümle "merhaba" demiştir.
 • içindeki çoğu parça cinayetle, öldürmekle ilgili olduğu için bu adı taşıyan iron maiden albümü. parçalara kısaca göz atarsak;

  ides of march; mart'ın ortaları anlamına gelmekte. rivayete göre sezar'ın danışmanları sezar'ı mart'ın ortalarında gerçekleşebilecek bir tehlikeye göre uyarırlar, sezar sallamaz ve öldürülür.

  wrathchild; çocukluğunda kendisini terkeden babasını arayan bir genç ile ilgili. tabi sevgi dolu bir arayış değil, intikam isteği şarkının temasını oluşturmakta.

  "murders ın the rue morgue" ; edgar poe'nun aynı isimli ünlü hikayesinden konusunu alan parça. adından da anlaşılacağı üzere yine cinai durumlar söz konusu. spoiler vermemek adına pek birşey yazmıyorum.

  another life; bu sefer cinayet değil ancak kendini öldürme teması öne çıkmış. ( but ı'm so tired of living, ı might as well end today)

  genghis khan; zamanlarında dünya nüfusunun %10'unu öldürdükleri söylenen moğolların ünlü liderinin ismini taşıyan parça.

  innocent exile; murders in the rue morgue şarkısının tema bakımından devamı. cinayet işlemekle suçlanan ancak masum olan birinin kaçışı ile ilgili.

  killers; albüme ismini veren muhteşem parça altgeçitte insanları öldüren bir akıl hastası ile ilgili.

  prodigal son; kara büyü vs ile ilgilenen birinin ilgilendiği şeylerce ele geçirilmesi ile ilgili. (öldürme temasından uzaklaşan bir şarkı)

  purgatory; yaşamla ölüm arasında olan birinin ağzından gibi yazılmış olsa da lsd kullanan birisi ağzından da yazılmış olması mümkün. (yine tema dışı sayılabilir)

  twilight zone; konsepte uygun olarak ölmüş birinin (bir hayaletin) ağzından yazılmış bir şarkı.

  drifter, yeni bir başlangıç temalı kapanış şarkısı.

  bruce dickinson'ı paul'den çok daha fazla sevsem de en sevdiğim maiden albümünü düşündüğümde somewhere in time'ın yanında aklıma hemen bu albüm geliyor.
 • gayet eglenceli bir film.sanki bir basyapit izleyecekmis gibi beklentilere girilmeden izlendiginde amacina ulasiyor,citir cerez modunda keyifle izlettiriyor kendini.
 • bruce dickinson ve nicko mcbrain yok diye dinlemeye çekindiğim, yanlış yaptığımı çok sonra anladığım çok güzel bir iron maiden albümü. paul dianno'nun bu gruba katkıları gerçekten çok fazla. en azından bu altyapıyı sağladı.
 • derler ki, aslinda enstrumantal olmasi planlanan bu sarkiya, sahneye cikmadan yarim saat once kuliste oturup soz yazan paul di'anno, sahneye ciktiginda sarkiyi bu sekilde soylemistir. yarim saat olayi bana cok mantikli gelmese de su videodan gorulebilecegi uzere sarki sozleri albumdekinden farklidir. album hazirlanirken sozlerinde degisiklikler yapilmis.
  bir de bence bu sarkiyi bruce soylese bu kadar sevmezdim. dianno'nun farkini ortaya koydugu sarkilarin basinda geliyor, iron maiden sarkisinda oldugu gibi.
 • iki farkli yayini arasinda hem sarki hem de siralama olarak farklar bulunan iron maiden albumu. orjinal yayininda twilight zone yokken ve album killers ile baslarken, daha sonra yayinlanan versiyonda hem twilight zone eklenmis hem de album the ides of march ile baslar hale getirilmistir.