şükela:  tümü | bugün
  • daha bilgisayar öncesi zamanlarda icat edilmiş ve pozisyonu sebebiyle otoriteye sahip kişilerin işinize burunlarını sokmalarını önlemek için geliştirilmiş bir teknik bu.

joe adında bir tasarımcı keşfetmiş bunu, müşteriler yapılan tasarımda kendilerinin de payının olduğunu hissetmek için grafikere illa ki şunu değiştirelim, bunu büyütelim gibi taleplerde bulunuyormuş.

joe abimiz bakmış bu böyle olmayacak, reklam tasarımını müşteriye sunarken kendi kıllı kolunu da afişin bir tarafına koymaya başlamış. tabi müşteri kıllı kolu fark eder etmez bu kol burada ne arıyor, bu böyle olmaz diyormuş, joe da özür dileyip çok haklısınız efendim, sizin de gözünüzden hiç bir şey kaçmıyor, bir önceki hayatınızda sanatçıydınız herhalde ayağı çekip sözlerini "o kıllı kolu çıkarıp baskıya geçelim o zaman" ile bitiriyormuş. müşteri bu sayede kendisini işin başında hissediyormuş ve projeye katkısını sağladığı için başka bir şeye karışmıyormuş.

işte bu yüzden bu tekniğin adı kıllı kol tekniği olarak biliniyor.

siz tabi kendinizi kıllı kol ile kısıtlanmış hissetmeyin, kendi durumunuza göre uyarlayınız.
  • tabi biz sanatçı değil mühendis olduğumuz için işimizdeki böyle detayları güzel anlatamıyoruz ancak aynısını kullanıyoruz. ben bunu betonarme projeyi belediyeden geçirmek için yapıyordum. projede yapıyla ilgisi olmayan ufak tefek pafta görünüşünü etkileyen yanlışlar yapıp geçiriyordum yoksa adamlar yanlış bulamayınca çağırıp bize bu projeyi açıkla diyorlardı birde ayak üstü betonarme dersi vermek zorunda kalıyordun. ölçeği yanlış yaz adresi yanlış yaz le kurtuldum bundan.
    şimdi belediyede kontrol olarak çalışıyorum anladım ki insan hata bulmayınca yaptığı işten doyum almıyor hata olmazsa ben ne iş yapacağım ki!
  • doğrusu ördek olan hikayedir. kıllı kol ne ya sallamayın.
  • kıllı (bkz: yumruklu vim)
  • o zamanın müşterisi iyi yiyormuş valla, ama şu an yapsak kesinlikle yemeyecek bir yöntem.

"o kıllı kolu çıkarıp baskıya geçelim o zaman ne dersiniz" desem gelecek muhtemel cevap:

-"tamam kıllı kolu çıkaralım, sonra bok koymuşsunuz kenarına onu da farklı bir şekilde değerlendirelim(en sevmediğim cümledir, nasıl daha farklı değerlendirelim nasıl?). ayrıca püsürün de rengini değiştirelim, onun seçimini size bırakıyorum ama farklı bir renk olsun (mesela?)

- çok sağol abi püsürün rengini bana bıraktığın için çok büyük adamsın. ben bokla püsürün rengini seçeyim diye okudum zaten.