şükela:  tümü | bugün soru sor
 • japon yazar murakami'nin 24 şubat'ta iki cilt halinde yayımlanacak son romanı.
 • murakami, bu kitabın duyurusunu yaparken yalnızca, “tuhaf bir öykü,” demişti.

  eleştirmenlere bile bir ön kopyası verilmeyen kitabın tanıtımında da yalnızca adı ve çıkış tarihi kullanılıyordu.

  şimdilik bildiklerimiz arasında ise iki ciltli kitabın kapak tasarımlarının, murakami’nin talebi üzerine emekliliğine ara veren chihiro takahashi danışmanlığında hazırlandığı.

  murakami’ye daha önce zemberekkuşu’nun güncesi ve 1q84 kitaplarının kapak tasarımları için danışmanlık yapan takahashi’ye yeni romanın metni, ekim 2016’da verilmiş ve kendisi tasarım için dört ay boyunca çalışmış. casa brutus ile yaptığı röportajda, normalde çalıştığı yazarlara bire bir danışmanlık yapmadığını söyleyen takahashi, “ama haruki’yle, biraz daha özel oluyor,” diyor. ilk önerileri almak için murakami’yle görüşmeye giden takahashi, “çünkü hariku’nin yazarken kafasında bir görüntü oluştuğunu düşünmüştüm,” sözlerini not düşmüş.

  murakami’nin de önerileriyle, illüstratör chikatsu takeo tarafından hazırlanan kapaklarda ise, birinci kitapta kovboy kılıcı, ikincisinde japon kılıcı var.

  ikisi de yaklaşık 500’er sayfa olan kitaplardan ilkinin ingilizce başlığı emerging ıdea (gelişen fikir), ikincisinin başlığı ise moving metaphor (hareketli metafor). kitabın ingilizce ismindeki “commendatore” ise, italyanca komutan anlamına geliyor.

  üniversiteyi bitirdikten sonra tokyo’da bir caz bar işletirken yazmaya başlayan 1949 doğumlu murakami’yi, 1987’de yayımlanan imkânsızın şarkısı çok-satar olunca bütün dünya tanımaya başladı. şimdi büyülü gerçeklik ve gerçeküstü kurgunun usta yazarları arasında olan murakami’nin bu yeni ve ayrıtıları gizemli tutulan hikâyesinin türkçeye çevrilmesi bakalım ne zaman olacak?
 • kasım ayında "komutanı öldürmek" adıyla doğan kitap tarafından basılacak olan kitap.
 • türkçe versiyonu tam 848 sayfa olan kitap. uzerine soyle bir yazi yazdim.
  http://www.milliyetsanat.com/…den-cikmis-gatsby/876
 • 16 kasım’da çıkması bekleniyor. hadi bakalım.

  not: kitap fuarına özel olarak çıkmış.
 • ıngilizce versiyonu 800 sayfanin uzerinde olan murakami romani. normalde cok uzun bulurum 800 sayfayi ama yazan kisi murakami olunca bitmesin diye baslamayi erteliyorum.
 • türkçesi çıkmıştır. hızları için doğan kitap'ı tebrik ediyorum.
 • iyi başlayıp sonradan kabızlık geçiren ve sonlara doğru iyice kafa ütüleyen murakami romanı. 1q84'ten sonra murakami daha kötüsünü yazamaz sanıyordum ama bence başarmış.

  --- spoiler ---

  kitabın en büyük sorunu, 1q84 gibi uzunluğu ve akıl almaz tekrarları. romanın kahramanı dağ evine geldikten sonra hikaye uzunca bir müddet yerinde sayıyor. anladık adam karısından tekmeyi yemiş, anladık daha sanatsal resimler yapacak, anladık gatsby'nin izdüşümü bir karakter olan menshiki ile üçüncü sınıf bir melodramın içine çekiliyor ama anladık kere anladık işte bunları, ne diye kitabın son dönemecine kadar bunları tekrar ediyoruz işte onu anlamadık!!! bunun gibi büyülü gerçekçilik denen nanenin murakami biraz bokunu çıkarmış anlaşılan ya da ben murakami'nin hiçbir yere bağlanmayan fantezilerinden acayip sıkıldım. zira başkahramanın çıktığı fantastik yolculukla kayıp kız mariye'nin macerası hakkında derin bağlantılar olduğunu ima eden kitap en sonunda bu iki hikayeyi de kesiştirmiyor, birbirine bağlamıyor.
  --- spoiler ---

  özetle killing commendatore benim için devasa bir hayal kırıklığı. murakami için nobel edebiyat ödülü bir hayal artık. anca başını alır.
 • bunun filmi çekilse ya efsane ya berbat olur. ortası olma ihtimali yok. daha bitirmedim ama muhtemelen finali yine tatmin etmeyecek. yine, ulan bunun için mi okuduk buraya kadar diyeceğim. ama yeni çıkaracağı kitabı da koşarak alacağım. bazı şeyler hiç değişmiyor. fenerbahçe'nin evinde galatasaray'a yenilmemesi, kılıçdaroğlu'nun seçim kaybetmesi, menemeni soğansız yapanların azalmaması, flört edilen kişinin överek yolladığı şarkının tırt çıkması, erol evgin'in saçı, pakize suda'nın sesi ve haruki murakami kitaplarının finalinin havada kalması, tatmin etmemesi. erol evgin'in saçı dökülür ama bu murakami değişmez...... ( :( )