şükela:  tümü | bugün
  • japon yazar murakami'nin 24 şubat'ta iki cilt halinde yayımlanacak son romanı.
  • murakami, bu kitabın duyurusunu yaparken yalnızca, “tuhaf bir öykü,” demişti.

eleştirmenlere bile bir ön kopyası verilmeyen kitabın tanıtımında da yalnızca adı ve çıkış tarihi kullanılıyordu.

şimdilik bildiklerimiz arasında ise iki ciltli kitabın kapak tasarımlarının, murakami’nin talebi üzerine emekliliğine ara veren chihiro takahashi danışmanlığında hazırlandığı.

murakami’ye daha önce zemberekkuşu’nun güncesi ve 1q84 kitaplarının kapak tasarımları için danışmanlık yapan takahashi’ye yeni romanın metni, ekim 2016’da verilmiş ve kendisi tasarım için dört ay boyunca çalışmış. casa brutus ile yaptığı röportajda, normalde çalıştığı yazarlara bire bir danışmanlık yapmadığını söyleyen takahashi, “ama haruki’yle, biraz daha özel oluyor,” diyor. ilk önerileri almak için murakami’yle görüşmeye giden takahashi, “çünkü hariku’nin yazarken kafasında bir görüntü oluştuğunu düşünmüştüm,” sözlerini not düşmüş.

murakami’nin de önerileriyle, illüstratör chikatsu takeo tarafından hazırlanan kapaklarda ise, birinci kitapta kovboy kılıcı, ikincisinde japon kılıcı var.

ikisi de yaklaşık 500’er sayfa olan kitaplardan ilkinin ingilizce başlığı emerging ıdea (gelişen fikir), ikincisinin başlığı ise moving metaphor (hareketli metafor). kitabın ingilizce ismindeki “commendatore” ise, italyanca komutan anlamına geliyor.

üniversiteyi bitirdikten sonra tokyo’da bir caz bar işletirken yazmaya başlayan 1949 doğumlu murakami’yi, 1987’de yayımlanan imkânsızın şarkısı çok-satar olunca bütün dünya tanımaya başladı. şimdi büyülü gerçeklik ve gerçeküstü kurgunun usta yazarları arasında olan murakami’nin bu yeni ve ayrıtıları gizemli tutulan hikâyesinin türkçeye çevrilmesi bakalım ne zaman olacak?
  • kasım ayında "komutanı öldürmek" adıyla doğan kitap tarafından basılacak olan kitap.
  • türkçe versiyonu tam 848 sayfa olan kitap. uzerine soyle bir yazi yazdim.
    http://www.milliyetsanat.com/…den-cikmis-gatsby/876
  • 16 kasım’da çıkması bekleniyor. hadi bakalım.

not: kitap fuarına özel olarak çıkmış.
  • ıngilizce versiyonu 800 sayfanin uzerinde olan murakami romani. normalde cok uzun bulurum 800 sayfayi ama yazan kisi murakami olunca bitmesin diye baslamayi erteliyorum.
  • türkçesi çıkmıştır. hızları için doğan kitap'ı tebrik ediyorum.