şükela:  tümü | bugün
 • giorgos lanthimos ustadın yeni film projesi.
  filmde colin farrell ve nichole kidman oynayacak.
  psikolojik gerilim türünde olacak filmde yine fantastik öğeler olacak
  nichole kidman ablamız bir cerrahı canlandıracak.
  koca rolünde colin farrell izleyeceğiz.

  boş kaset çıkar yine izlerim lanthimos
 • söylence versiyonlarından birinde avcı orion' un yaptığı ve canına mal olan eylem.

  orion' un hikayesi bir yok etme planının içinde başlar.

  zeus, poseidon ve hermes dünyayı yok etmelerini engelleyecek karakterde bir insan olup olmadığını araştırırken, yaşlı bir çiftçinin evine gider. çiftçi eşini kaybetmiş, ona verdiği sözle bir daha evlenmemiş ancak ömrü boyunca bir oğul sahibi olmayı dilemiştir. tanrı olduklarını bilmediği misafirleri için sofra kurar ancak yoksuldur ve yemekler tanrısal iştahı doyurmaya yetmez. çiftçi ahırdaki tek ve fazla cılız ineğini kesip tanrılara ikram eder. tanrılar ise dileğini öğrenince ona ineğin postunu tarlaya gömmesini söyler. yemekten sonra gidip postu üstüne işeyerek sularlar. kısa zamanda topraktan bir erkek çocuk yeşermeye başlar. çiftçi çocuğun adını orion koyar. fakat ilahi ürenin etkisi olsa gerek, boyu sürekli uzar. bir gün tanrı dağındakiler orion' un bulutlar arasında gezen başını görüp zeus' a söyler ve zeus bir kere daha işeyerek çocuğun büyümesini durdurur.

  eylem kısmına gelirsek, orion avcılıkla geçinmekte ve gün geçtikçe ünü artmaktadır. birtakım maceralardan sonra, artemis' in kutsal geyiklerinden birini vurur. artemis orion' a aşık olduğu halde onu vurmak zorundadır. orion' a ufka dek koşmasını, okunu o ufuktayken atacağını söyler. ancak artemis' in okları hedefi asla şaşırmaz.

  orion' un içinde olduğu tehlikeyi gören eos - şafak tanrıçası ( yanlış hatırlamıyorsam homer ilyada' da onu 18 farklı sıfatla anar ) zeus' a yalvarır ve zeus orion' un ölü bedenini gökyüzüne fırlatıp avcı takım yıldızına çevirir.
 • --- spoiler ---

  film sirasinda istemsizce dizleri kontrol ediyorsunuz
  --- spoiler ---
 • baya baya başyapıt.

  lanthimos her filminde vites yükseltiyor. hatta çıtayı öyle yükseğe koydu ki, bir süre sonra sektörde yalnız kalacak.

  bir de şu tarafından bakıyorum, adam iki filmde colin farrell gibi bir zibidiyi adam etti. umarım daha çok film çekerler.
 • colin farrell'la yorghos lanthimos ortakliginin ikinci filmi. sene basina kadar turkiye'ye gelmeyecekmis. lanthimos icindeki o gergin komedi kismini birakip, sadece gerginligin oldugu bir film yapmis gibi. colin farrell da artik 76'li oldugunu anlamis olacak ki 27'lik jonleri oynamayi birakti ve kariyerine yorghos abiyle yeni bir yon verdi.
 • filmin tanıtımını yapan (bkz: başkasinema) üzerinizde soğuk duş etkisi yaratacak lanthimos filmi demiş.

  ben filmin soğuk duş etkisinden çok yüzün tam ortasına vurulmuş bir yumruk tadında olduğunu düşünüyorum.

  hem de baya sağlam bir yumruk.
 • sinematografi ve oyunculuklar güzel. müzikler vasat ve senaryo kötü*.

  film 6/10 bandında, imdb'deki 7.8'i gördük gittik ve gerilimi harcadığımız 2 saatin hüsranı** sebebiyle yaşamış olduk.

  özellikle yönetmene karşı bir ilginiz yoksa sinemada seyretmeye değecek bir film değil.

  * psikopatolojik vakaları doluşturmakla psikolojik gerilim elde edilemiyor. puanı görünce shining tadında bir film beklerken çok daha az kanlı testere 33'le karşılaşmış olduğum hissine kapıldım. türden bağımsız olarak benzer bir hayal kırıklığını alien: covenant ile yaşamıştım.
  ** eve dönüş yolunda sinirlerim anca duruldu. emeğin hatrına sövmemeye çalıştım.
 • yorghos lanthimos'un çarpıcı gerilim filmi. martin denilen başroldeki oğlandan kıllanmamız için onun çıktığı her sahnede verilen gerilim müzikleri insanın adeta kanını donduruyor . koltuğu sıkı sıkı tuttuğumu hatırlıyorum.

  colin farrell ve nicole kidman ne yiyip ne içiyorsunuz kuzum allasen? cami yıkılmış ama mihrap hâlâ yerinde. hele o colin yok mu o colin, şarap gibi şerefsizim.

  yer yer fütüristik çekimlerin olduğu - kamera yukarı dönük, karakterler aşağıdan yukarı doğru yakın plan alınmış- , soğuk ve gri binaların bol bol göründüğü, karakterin konuştuğu sırada arka planın neredeyse tamamen flu olduğu bir çekim metodu izlenmiş. filmin soğuk atmosferine gayet uygun, görüntü yönetmeni çok iyi bence.

  kan revan olayının boku çıkmak üzereydi ki bir sahnede -aman spoiler vermeyeyim ağzımızın tadı kaçmasın- bütün salon birbirine bakarak perdeden gözlerini kaçırdı. bu da böyle bir otorefleks

  colin farrell ve özellikle barry keoghan pek çok sahnede vurgu ton olmaksızın tekstten direkt okuyor gibi oynadılar. sebebi neydi ki? çözebilebilmiş değilim ama çok dikkat çekiciydi. hele pes peşe tekrar eden bazı replikler.

  pekiiiii filmin adı neden kasap cerrah , nicole hâlâ taş veya evladım ve ben değil de kutsal geyiğin ölümü ?
  --- spoiler ---

  spoiler

  --- spoiler ---

  bir cümlede özetlemek gerekirse kutsal geyiğin ölümü bir misilleme öyküsü perdeye getiriyor. lanthimos’un bu yeni filmi adını, agamennon’un tanrıça artemis’e ait bir geyiği öldürmesinin ardından artemis’in agamennon’u kendi kızını öldürmeye zorlamasına dair bir yunan efsanesinden alıyor. filmde de bir cerrah, alkollüyken girdiği bir ameliyatta ölümüne sebep olduğu bir hastasının oğlu tarafından kendi evlatlarından birini öldürmeye zorlanıyor. filmdeki öyküdeki misilleme daha da zalimce çünkü baba, evlatlarından hangisini öldüreceğini kendisi seçmek durumunda bırakılıyor, bir “tercih ” yapmaması durumunda iki evladı da, ölen hastasının oğlunun filmde izahı yapılmayan bir yöntemle onlara nüfuz ettirdiği gizemli bir çeşit “hastalık” (?) sonucu ölecekler.

  son paragraf kaya özkaracalar'ın yazısından alıntıdır.

  http://ilerihaber.org/…sal-geyigin-olumu-78973.html

  puanım 10 üzerinden 8. gayet çarpıcı bir film olmuş, mesajı iletmesi gerektiği gibi iletmiş, anlamsız ve saçma bir yerde bitirilerek film bitiminden sonra izleyiciye de yük olma saçmalığından kurtarmış bizleri. teşekkürler lanthimos !
 • mutsuz, hiç gülmeyen colin farrell'in efsane oyunculuk sergilediği film.