1011 entry daha
  • bunu başaramayan insan çok net söylüyorum kronik bir pisboğazdır ve kilo vermesine imkan yoktur. zira insan vücudu öyle bir mekanizma ki hiçbir şey yapmayın, tüm gün götünüzün üstünde oturun o zaman bile, sırf kendini çalıştırmak için aşağı yukarı ortalama 2 bin kalori harcar günlük. 2 bin kalori!! e geriye ne kalıyor peki? 2 bin kaloriden daha az bi kaloriyle beslenmek. bakın spor falan yapın demiyorum, o koca götünüzü kaldırıp spor yapmayacaksınız zaten. 2 bin kaloriden az besleneceksiniz, o kadar. ha 2 bin kaloriden az besleneceksiniz dedik diye gidip 1500 kaloriyi çikolatayla, kolayla, cipsle, hamburgerle harcamayacaksınız; efendi gibi protein ve kompleks karbonhidrat alacaksınız. bunları nerelerden alacağınızı yazmıyorum açın google'ı bakın. bunları yaptığınızda, yani temiz beslendiğinizde otomatik olarak kilo veriyorsunuz zaten, bu işin bahanesi yok yani.

bunla birlikte, biliyorum ki aranızda "benim insülin direncim var ben kilo veremiyorum" diyen şişkolar da var. o şişkolarda oluşan insülin direnci en başta belirttiğim nedenden dolayı oluyor: kronik pisboğazlık, hareketsiz yaşam, iradesizlik, zayıflık... hülasa işe yaramaz pislik bir insan olmalarından kaynaklanıyor. insülin direnci dediğimiz şey durduk yerde oluşmuyor çünkü. peki bu şişkolar ne yapıyorlar? şunu yapıyorlar: glisemik indeksi yüksek gıdalar tüketiyor bu şişkolar, bu gıdalar ne yapıyor peki? bu gıdalar kandaki şeker seviyesini yükseltiyor. şeker seviyesi yükselince ne oluyor peki? pankreas kandaki şeker seviyesini düşürmek için insülin hormonu salgılıyor. insülin hormonu salgılayınca ne oluyor peki? kandaki şeker seviyesi düşüyor. nasıl yapıyor peki? şekeri hücrelere kaslara, yani vücudun ihtiyacı olan yerlere gönderiyor. bitti mi peki? ne münasebet efendim, şişkonun gırtlağı durmuyor ki. kan şekeri basit karbonhidrat yüzünden hızla yükseldiği gibi insülin nedeniyle de aynı derecede tekrar düştü. ne oldu peki düşünce? şişkomuz o hamburgeri pizzayı hiç yememiş gibi oldu ve tekrar acıktı, bu sefer de bir buçuk adana söyleyip aynı döngüyü devam ettirdi.

yani? yanisi şu: leş karbonhidrat aldı ==> kan şekeri yükseldi ==> pankreas insülin salgıladı ==> kan şekeri aynı hızda tekrar düştü ==> şişko tekrar acıktı ==> leş karbonhidrat aldı ==> kan şekeri yükseldi ==> pankreas insülin salgıladı ==> kan şekeri aynı hızda tekrar düştü ==> şişko tekrar acıktı ==> leş karbonhidrat aldı ==> kan şekeri yükseldi ==> pankreas insülin salgıladı ve tüm depolar şekerle dolduğu için vücut artık insüline cevap vermeyerek insülin direnci geliştirdi. hayırlı olsun.

peki burada bitti mi? bitmedi. şişkomuz "ya bende insülin direnci oluştu; biraz spor yapayım, kaliteli besinler alayım, şu kolayı çikolatayı yemeyeyim" demedi. dokuları, kas hücreleri şekere doyduğu/dolduğu için insülin işlevsiz kaldı. depolanamayan şeker yağ oldu; şişkonun şişkoluğuna daha da şişkoluk kattı. peki sonucunda ne oldu? bir zaman sonra pankreas da "ya bu ibnenin derdi tasası bana mı düştü, zıkkımın kökünü yesin pezevenk" dedi ve insülin üretmeyi durdurdu. sonucunda ne oldu peki? tip 1 diyabet. tip 1 diyabet ne, biliyosun di mi? şeker hastası oldun amına koyım ne olacak.

gördüğünüz gibi sevgili şişkolar. elimden geldiğince, bir gerizekalıya anlatır gibi anlatmaya çalıştım konuyu. muhakkak atladığım yerler olmuştur ama başlıkta benim atladığım yerleri yazan birileri de olmuştur elbet.

kısaca; konu tamamen sizin pisboğazlığınızla, tembelliğinizle, iradesizliğinizle ve sefilliğinizle alakalı bir durum. halbuki hayat böyle yaşamak için çok kısa ve bunu değiştirmek tamamen sizin elinizde: temiz beslenin, spor yapın ve iyi dinlenin. bunları yaparsanız eğer kilo da verirsiniz sağlığınız da düzelir, hiçbir şey için geç değil. kalbinizi kıracak sözler söylediysem eğer özür dilerim, şimdiden geçmiş olsun. iyi geceler.
2084 entry daha
hesabın var mı? giriş yap