şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
9399 entry daha
  • bu baslik kizartmalari yiyip yiyip gotunu kaldirmadan kilo vermek isteyen siskolarin eroini. bir de basligi takip etmisler isik yanar yanmaz “acaba bu sefer olacak mi” diye umutlaniyorlar. olmayacak sisko. az yiyeceksin, hareket edeceksin.
  • bok boğazınızı tutun.
    eğer bir hastalık vs gibi bir durum nedeniyle kilo almışsanız, onun çözümünü burda aramayın. doktoru var diyetisyeni var.
    ama normal göt-göbekten bahsediyorsak çözüm basit, bok boğazınıza hakim olacaksınız.

basit matematik
    kütlenin korunumu kanunu. (tamam o kadar basit değil, metabolizma, karbonhidrat, yağ vs.. biz de liseye gittik)

400 gramlık yemek yiyip, 400 gramlık içecek içerseniz, 800 gram artarsınız.
    siz bu 800 gram'ın ne kadarını sıçıyorsunuz?
    ne kadarını yakıyorsunuz?

götünüzü kaldırıp yürümüyorsanız, sabahtan akşama , akşamdan sabaha kadar evde yatıyorsanız, bi de semerinden boşanmışçasına yiyorsanız kilo alırsınız tabi.

bak veriyorum reçeteyi, insan gibi dediklerimi yapın, sağlıklı zayıflayın:
    - sabah kalkınca çişinizi falan yapıp hemen anadan üryan olmasa da donunuza kadar soyunup tartılın not alın.
    - güne 1 çay bardağı turşu suyu içerek başlayın. sıçırtır, boşaltım sisteminiz daha düzgün çalışır, sindirim vs falan acayip iyi bişey için işte.
    - öğlen özgürsünüz, ister sucuk ekmek yiyin ister döner dürüm. ancak bokunu çıkarmayın, nefsinizi köreltin. sucuk ekmek yiyecekseniz ekmeğin içini aldırın ki içiniz rahat etsin.
    - gün içinde bol bol su için, akşama kadar 2 litre suyunuzu içmiş olun.
    - çay kahve içmekte sıkıntı yok. şeker kullansanız da olur ama zararlı diyolar.
    - akşam dışarı çıkıp 10bin adım atın.
    - yürüyüş öncesi ya da sonrasında, akşam yemeği olarak çorba için, salata yiyin. salata sosu tarifinizi ayrıca verebilirim. salatanızda peynir olsun, yakışıyor.
    - uyuyun, sabah uyandığınızda tekrar donunza kadar soyunup tartılın. bir önceki sabaha göre 300-500 gram eksildiğinizi göreceksiniz.

bundan sonrası size kalmış.
    mesela bir akşam "yeter artık çorba salata nereye kadar" mı dediniz?
    yapıştırın 1 tane dürüm tantuni, bişey olmaz. kaç gram aq? bi tantuni dürüm yiyerek 8 kilo alamazsınız. unutmayın kütlenin korunumu kanunu...
    canınız akşam dilim pasta yemek mi istedi, yiyin ama 8 dilim yemeyin ulan. 1 dilim yiyin. o günkü akşam yürüyüşünüzde 10bin değil 15 bin ya da 20bin adım atın, bitti gitti.

canınızın istediği her şeyi yiyin ama daha öncekilere göre daha az yiyin.
    bir büyük boy pizza yerine, ortaboy yiyin. ya da ortaboy pizzanın yarısını yiyin, gerisini salata ile tamamlayın.
    yine nefsiniz körelsin, erimiş kaşarlar kursağınızdan geçsin.
    ama ne gerek var bi büyük boy pizza yemeye? mal mı kaçırıyorsunuz?
    birazcık feraset, birazcık "e yeter bu kadar, fazlasına gerek yok" mantığı... hooop ideal kilonuzdasınız.
  • her istediğini yersen her istediğini giyemezsin...

bu yazıyı ekran koruyucu yapın ayda +5 kg garanti veriyorum.
  • diyetisyen desteği alın.

alana kadar asla faydasına inanmıyordum. fakat son 1,5 aydaki sonuçları görünce gerçekten kafama göre beslenmeyle arasındaki farkı çok net gördüm.
  • yolu uzun olan ve daha yaklaşık yolun 1/6 sını yavaş bir şekilde katetmiş biri olarak yazıyorum:

öncelikle kendinize inanın ve bu sürecin "bir ayda ya da bir yılda x kg verme" yarışı olduğu fikrinden uzaklaşın, sizi ideal ölçülerinize kavuşturacak sağlıklı yaşam tarzını özümsemeye bakın ve önünüze minimal hedefler koyun.

psikolojik olarak sizi kilo almaya ya da kilolu kalmaya iten dinamikleri sorgulayıp, anlamaya çalışın ve bunları törpüleme yoluna gidin. mesela yalnızlıktan dolayı mı çok yemek yiyorsunuz, yoksa öfkeden mi? ya da cinsel bir travmanız var da bu yüzden mi kilolu olmayı seçtiniz, bunu anlamaya ve bu konudaki fikirlerinizi onarmaya çalışın, gerekirse psikolojik destek almaktan da kaçınmayın.

her şeyden tüketin ama tükettiklerinizde karbonhidrat, yağ, protein ve kalori dengesi mutlaka olsun. bir an çok kaçırdıysanız bile battı balık yan gider demeyin, sonrasında o öğün hiç yenmemiş gibi ya da o kaçamak hiç yapılmamış gibi dikkat etmeye devam edin :)

uykularınızı düzenleyin ve hareketinizi artırın.

siz bu süreçteyken çevrenizde size takviye ürün satmaya kalkanlar olacak, verdiğiniz ufak tefek kiloları "ah canım ya çok az, bence şunlara bir başla sen" diye itelemeye çalışanlar olacak, kulak asmayın, motivasyonunuz da düşmesin. bir de "ben bilmem ne yaptım, 1 ayda/haftada n kilo vermiştim" diye türlü sağlık sorunlarına sebebiyet verebilecek hızda kilo vermekle övünenler ve takdir bekleyenler olacak, takdir edin ve geçin, o kişilerin o andaki hedefi onaylanmak :)

siz kendiniz için sağlıklı olabilecek olanı yapmaya bakın. düzenli olarak kan tahlilleri de verin, vitamin/mineral açıklarınıza göre aldığınız gıdalarla ya da hekiminizin önereceği veya sizin eczanelerden alabileceğiniz takviyelerle bu durumu giderebilirsiniz. vücuttaki biyokimyasal denge bozulduğunda da halsizlik, metabolizma yavaşlaması gibi durumlar artabiliyor, bunların önüne geçin.

bulduğunuz her otu-çöpü bilinçsizce kullanmayın. karaciğer ve böbreklerinize zarar verebilirsiniz, safra kesesi taşı oluşturabilirsiniz, tansiyon dengenizi de bozabilirsiniz. bir hekimden bu konuda yardım alın.

metabolizma hızlandıracaksınız diye aç karnına kahve içmek gibi saçma sapan mide katliamı yapan eylemlerde de bulunmayın. o mide size lazım, biz bu süreçte onu küçültmeye bakıyoruz, öldürmeye değil. her sabah uyanır uyanmaz bir bardak suyunuzu içtiğinizde, gün içerisinde de bol su içtiğinizde ve yeterince hareket ettiğinizde metabolizmanız hızlanıyor zaten *

aklıma gelenler bunlardı, umarım birilerinin faydasına olur :)

düzenleme: bir yerde cümleyi yanlış kurmuşum.
  • çabuk elindeki çokolatayı bırak!!

biliyorum tembel ve iştahlı bir insan için hareket edip sağlıklı beslenmeye yönelmek cehennem azabı gibi bir şey. kendimi bildim bileli hareket etmeyi sevmiyorum ama boğazıma da çok düşkünüm. benim size iki tavsiyem var. ilki: abur cubur seviyorsanız sağlıklı alternatifler bulmanız. biliyorum çikolata yemek varken hurmalı barlar/ toplar yemek cazip değil ama kilo vermeye çalışıyoruz sonuçta!! nutella yemeyeceksin de şekersiz fıstık ezmesi yiyeceksin.(bokunu çıkarmadan) bir de nohut cipsi var fakat içeriğinin diyete ne denli uygun olduğunu bilemiyorum yine de nefsi köreltmek için yenebilir. şuraya bırakayım vegeat's
    ikinci önerim ise dengeyi kurmakla ilgili. diyette kaçamak tabii ki yapılıyor, önemli olan ertesi gün eski düzene dönmek ve protein ağırlıklı beslenmek. amacımız temiz içerikli beslenmeyi yaşam stili haline getirmek. yani “ben zaten diyeti bozdum, aman yaa” diyip koyvermek yok!

ek olarak hareket etmek çok önemli. ne yazık ki bu konuda çok eksiğim var. ağırlık çalışmanın yağ yakımı için faydalı olduğunu biliyorum mesela (uygulamasam da lol) yine de siz uzmana danışın…
  • maalesef cozumu pek yok
  • kendi kendime 14 kg verdim siz de yapabilirsinz
  • bu yaşıma kadar diyetisyene inanmadım. bilime inanmamak da neyse. kendi kafama göre diyetler yaparak sağlıksız bir şekilde, kendimi aç bıraka bıraka zayıfladım. birkaç ay önce yine kiloyu abarttığım bir dönem dedim artık profesyonel yardım alacağım. bir de bunu deneyeyim. her şeyden önce parasını vermek zayıflamak için inanılmaz bir motivasyon kaynağı:) şaka kısmı bir yana, bu işin bilimini icra eden insanlara biraz güvenmeye çalışın. yararını görürsünüz. bu arada fazla yağlı olmak sorun değil, kassız olmak sorun. muhakkak spor yapın, metabolizmayı hızlandırın. sağlığınızın çok hızlı toparladığını göreceksiniz.
  • su su suu
    su için içirin arkadaşlar
14 entry daha
hesabın var mı? giriş yap