şükela:  tümü | bugün
4555 entry daha
  • 20 kg psikolojik sınırını bu sabah geçmiş olmanın mutluluğuyla birkaç şey söylemek istiyorum.

lütfen ama lütfen sağlığınızı her şeyin önünde tutun. bağışıklığınızı çökertip bir sürü hastalıklara sebep olabilecek ilaçlar, oruçlar vs bulaşmayın. size zarar vermeyecek, temiz ve mümkün mertebe paketsiz gıdalarla beslendiğinizde kilo verme onun bir doğal sonucu oluyor zaten.

kan tahlillerinizi yaptırın, kendinize iyi bakın ve en önemlisi kendinizi çok sevin. kilo vermek sağlık için gerekli bir şey, güzellik için değil. güzel olmak için 34 beden olmanıza gerek yok ve eminim şuanda da çok güzelsiniz. lütfen kendinizi sevin ve çok sevdiğiniz bedeninizin sağlıklı olması için bu yola girin, güzelleşmesi için değil.

ben neler yapıyorum fikir olması açısından onları sıralayacağım:

- içki içmiyorum. 5 ayda 4-5 kez içmişimdir.
    - ambalajlı gıdalar almıyorum. almak zorundaysam etiketini çok dikkatli bir şekilde okuyup temiz olduğundan emin oluyorum.
    - şekeri şeker formatında tüketmiyorum. sabah saatlerinde bir süt ürünüyle birlikte meyve yiyerek (meyve yanı süt ya da yoğurt meyvenin şekerini dengeler) ya da arada sırada kuru kayısı ve hurmayla şeker ihtiyacını karşılıyorum. şekeri bırakmakla ilgili daha önce bunu yazmıştım isteyen bakabilir: şekeri bırakmak
    - pilav, makarna ve ekmeğin hiçbir çeşidini tüketmiyorum. tam buğday ekmeği dahil. karbonhidratı sebzeden ve baklagilden alıyorum. sebzeleri haşlanmış ya da zeytinyağlı yiyorum. (çünkü etli ve kıymalı sebze yemeği sevmiyorum) canım çok pilav çekerse kısır yapıyorum.
    - her gün en az bir öğünümü protein bazlı yapıyorum. ton balığı yemek pişirme fırsatı bulamadığımda en büyük yardımcım. hiç vaktim yoksa yumurtalı salata yapıyorum.
    - dışarda yemek yemiyorum. çok zorunda kalırsam salata ya da ev yemekçilerinde nohut yiyorum. mümkün olduğunca eğer dışarda olacağımı ön görüyorsam yanımda küçük bir kavanozda yulaf taşıyorum. yulaf tarifim için: .yulaf ezmesi
    - bol bol kahve içiyorum, öğleden sonra özellikle sütlü içiyorum ki ara öğün gibi olsun. yağsız süt, yağsız yoğurt, yağsız peynir gibi şeylere girmiyorum. baya bildiğin tam yağlı ezine peyniri falan yiyorum.
    - ambalajlı diyet ürünler tüketmiyorum. çok nadir eğer temiz içerikli bar bulursam tatlı niyetine yiyorum. (hiç şeker tüketmeyince böyle şeyler profiterol etkisi yapıyor)
    - sabah, öğlen ve akşam dışında yemek yemiyorum. gece asla yemiyorum.
    - üşenmediğim akşamlar meşhur yoğurt kürünü yiyip ardından 1 litre su içiyorum. (3 yk yoğurt, 1 çk pul biber, yarım limon) sabah çok iyi uyanıyorsun ve mutlaka tartı eksilmiş oluyor.
    - yemek yapmaya üşendiğim zamanlar evde olan sebzelerden haşlayıp yanına kısır yapıyorum. çok açsam bir tane de ton balığı koyuyorum. ama mutlaka yanımda yiyecek bir şey götürüyorum. işe yemek götürmek kadar da diyete yardımcı bir şey bilmiyorum.
    - süreci sıkıcılaştırmak yerine, eğlenceli şeylerle destekliyorum. şöyle ki : neler yaptım?
    - son olarak tabi bol bol su.

tekrar söylemek istiyorum lütfen kendinizi ve hatta çevrenizdekileri oldukları gibi, değiştirmeden sevmeyi öğrenin. kendinizi ne kadar severseniz, kilo verme sürecinizde o kadar mutlu hissedeceksiniz