şükela:  tümü | bugün
2948 entry daha
  • 10-12 kilo fazlam var. kasım ayı itibariyle karatay diyetine başladım. bir gece abur-cubur seansı dışında şu ana kadar gayet iyi gidiyorum. yalnız merak ettiğim bir durum var.

her gün 1 litre laktozsuz süt içiyorum. 3 gün sonra tartılıcam ama acaba fazla mı içiyorum, kilo aldırıyor mu diye içim içimi yiyor.

konuyla ilgili bir düşüncesi olan varsa yeşillendirirse çok sevinirim.
  • "go get the yayo!"
  • myfitnesspal uygulamasını edinin. bilgilerinizi girin. programa yediğiniz içtiğiniz herşeyi ekleyin. paketleri ürünleri barkodlarını taratarak günlük öğünlerinize ekleyin. her bir öğünde diğer öğünde yiyeceklerinizi de hesaba katarak zıkkımlanın. üstüne biraz da spor ekleyince haftada yarım kilo civarı stabil bir oranda kilo vermek çok kolay. 100kg üzerinde iseniz zaten günlük normal ihtiyacınız fazla olacak, normal kiloda biri gibi yiyince çok hızlı kilo verirsiniz.

onun haricinde her türlü kilo nasıl verilir başlığı altında istisnasız yazılan bir haftada 3/5/8 kg verdim diyenlere inanmayın. çünkü onlar hep su. sağlıklı bir bireyde vücut ciğerde ve kaslarda 500g civarı şeker(glikojen) depolar. aynı zamanda her bir 1g şeker için 3-4g civarı su kütlesi tutulur vücutta. bunun haricinde genelde fazla tuzlu yiyoruz, bu da vücutta tutulan su miktarını artırıyor. hiit gibi zor kardiyolardan sonra hem vücutta depo şekeri harcıyoruz, hem de bu şeker ve tuzun vücutta tuttuğu fazladan suyu ter olarak atıyoruz. üstüne bi de kaka yapınca ilk zorlu antrenmandan sonra tartıda 2-3kg fark görülür. onlar hep su.

bir gram yağ 9kcal. bizim göbekteği yağında az bir kısmı su. neticede araştırmışlar, bir kilo vermek için 7700kcal civarı yakmak gerektiği tespit edilmiş. yani bir haftada atıyorum 5kg vermek demek; 5x7700/7= günde 5500kcal yakmak demek. yahu zaten 80kg civarlarında bir erkeğin kilo alıp vermeden hayatta kalabilmesi için ihtiyacı 2000kcal civarlarında falan.

neyse, kısaca, yediklerinizin kalorisini sayın, spor yapın, obez falan değilseniz haftada yarım kilo 1 kilo vermek gibi bir hedef belirleyin.
  • 75 kilodan 55 kiloya düşme entrysi gelecek buraya ama önce şu sınavımı bir atlatayım *
  • sadece iyi bir dietisyene değil yeme alışkanlıklarınızı değiştirebilecek iyi bir psikologa da gidin; ve her daim bir bir tıp doktoru ile temasta olun.

kilo vermek için multidisipliner yaklaşımlar en doğrusudur.
  • şurada #71235291 başgösteren yemek yeme krizinin son zamanlarında şurada anlattığım şekilde #71360425 bir besin zehirlenmesi yaşadım ve o gün benim için beslenme tarzı değişikliği ile ilgili bir dönüm noktası oldu.

zehirlenmenin sonrasındaki günlerde bir süre patates püresi, pilav gibi çok sade şeyler yedim. sonraki günlerde içimden bir his beni daha da geliştirilmiş hafif yemekler yedirmeye yönlendirdi. bir süre hayvansal gıdalarla beslenmeyi bıraktım ve sebzeyle götürdüm öğünlerimi. öyle ki kinoa, chia, keten tohumu, avokado gibi fazlaca beyaz yakalı bulduğumdan yemekten kaçındığım yiyecekleri bir anda denemeye başladım. ancak dediğim gibi tamamen doğal gelişti. yoksa bana bir diyetisyen diyet listesi verseydi hayatta oturup yemezdim böyle at yemi diye dalga geçtiğim şeyleri.

bu hafif yemek denemeleriyle birlikte, mesela yeşil mercimeği illa da yağ, salça, soğan kombinasyonuyla birlikte değil de haşlayıp kinoa ile salatasını yapıp içine ceviz, nar taneleri, salatalık, cherry domates, zeytinyağı, limon ekleyerek de yiyebileceğimi fark ettim.

bulguru illa da pilav yemeği şeklinde değil de müthiş bir arap* salatası olan tabule*şeklinde de yiyebileceğimi fark ettim. yine kurufasülyeyi çok daha güzel malzemelerle hazırlanmış piyaz şeklinde de yiyebileceğimi gördüm. mercimek çorbası yaparken içine chia da eklemeyi keşfettim .

bu yeni yemek tarzı öyle gelişti ki evde smoothie` yapmaya kadar gitti. hafif beslendikçe acayip iyi hissediyor "o ağır yemekleri nasıl yiyormuşum ya?" diyordum. geçen gece koca bir tabak salçalı makarna yapıp uyudum sabah mide ağrısı ile uyandım mesela. bunu yapma nedenim de biraz geçmişi hatırlamak ve bu şekilde beslenmeye devam etmek için kendimi motive etmekti.

ha bu arada "biz demiştik" diye sevinmeyin sevgili veganlar, belli bir süre sonra hayvani gıda yememenin eksikliğini hissettim, kendimi güçsüz hissediyordum zaman zaman. o yüzden en hafif biçimiyle hayvansal ürünleri de yemeye tekrar başladım ama eski sıklıkta yemiyorum. çok kararında yiyorum.

sonuç mu? durduk yere yeme krizi ile aldığım kiloları verdim. midem tüp mide ameliyatı geçirmiş gibi ufaldı. ne ödem kaldı ne bir şişlik. öyle aç hissetme gibi durumlarım hiç yok. işin daha da garibi şimdilik özlemiyorum. eski tarzımı mutluyum mesudum. dediğim gibi bunlar tamamen kendi kendine oldu. "hayat tarzımı değiştirmeliyim aman da aman" diye bir şey yapmadım. ha eskiden de çok ağır şeyler yine yemiyordum ama fazla hayvansal ürünler yiyordum.

"ne yiyorsak oyuz" denir ya, gerçekten de böyle bir şey var. beslenme tarzında değişiklik yapmayı düşünün derim. bir aylık bir sürede aldığım kiloları vermek bir yana kendimi daha çok sağlıklı hissediyorum.