• kısa yolla verilen kilo o yolun bitiminden hemen sonra size geri döner. aylardan şubat şimdi başlasak her ay 4 kilo vererek yaza kadar var ya üf ne biçim oluruz.

ben şöyle yapıyorum o yüzden;

abur cuburu kestiğimi, tuz ve şeker kullanmadığımı, hamur işini haftada ikiden çok yemediğimi ve meyveli soda, kola, gazoz vb gazlı içeceklerle bağlarımı koparttığımı, kızartmaların yerini fırın pişirmelerinin aldığını, yağa neredeyse küstüğümü belirteyim önce. neredeyse derken yemekler sıfır yağla olmuyor ayrıca belli bir miktar yağ girmeli bünyeye, olmazsa metabolizma çalışmaz ve kastan kilo kaybedersiniz.

evde şeker rahatsızlığı olan biri olduğu için yemek saatlerimiz belirli, 10.30'tan önce kahvaltıyı bitirmemiz gerekiyor. o yüzden saat 8.30 gibi kalkıyorum sabah ve kalkar kalkmaz (yüzümü dahi yıkamadan, evet) ılık su içiyorum büyük bardakla.

sabah nasıl ılık su buluyorum baş ucumda? bardağı peteğin üzerine bırakıyorum, evdeki sıcaklık derecesi düştükçe devreye giren ısınma sistemimiz sağ olsun ben uyanana kadar bir iki kere ısıtıyor o bardağı. soğuk su azıcık daha zor içiliyor o yüzden ılık. gün içinde su içmemek de size zarar verir, su alarmı indirdim günde 7 kere hatırlatıyor bana. su için, su önemli!

su içtikten sonra kalkıp on-on beş saniyelik esneme hareketleri yapıyorum. maksat kan akışını hızlandırmak, vücuda miskinlik yapma artık uyandık olum! demek.

sonra iki mandalin yiyip, haşofmanları çekip 1 saat tempolu yürüyüşe çıkıyorum.

peki neden mandalin, anlatsam ya biraz? spor yaparken susuz kalmamanız için mütüş önemi olan bir meyve kendisi. seviyoz!

havalar efsane soğuk olduğu için kat kat giyinip ninjalar gibi sadece gözlerim görünecek şekilde çıkıyorum evden ve yürüyorum.

tempo için motivasyon önemli, güzel bir workout listesi açıyorum.

1 saatlik yürüyüş sonrası -adım sayar kullanmanız da sizi motive eder hem de ne yaptığınızı takip edebilirsiniz benimki 6 bin küsür adım oluyor- eve gelip nike training club uygulamasından en en en en hafif egzersiz programını açıp 6 - 10 dakika arası yan lungedır yarım şınavdır tekrara dayalı sporumu yapıp duşa giriyorum. uygulama çok güzel ve ücretsiz. azıcık incelerseniz seversiniz, android ve ios'ta mevcut.

bir dilim tam tahıllı ekmek, bolca salatalık - su oranı yüksek ve sıfıra yakın kaloride olduğu için tıkanana kadar yiyebilirsiniz-, haşlanmış yumurta, iki tatlı kaşığı kadar şekersiz reçel, şekersiz çay, iki üç zeytinden oluşan kahvaltımı yapıyorum. peynir ve domates sevmediğim için yemiyorum ama beslenme uzmanları peynir yağsız olduğu sürece karışmıyor istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

öğle yemeği 12-1 arası ve protein ağırlıklı, saat 4- 4.30 gibi bir meyve; elma, ayva, portakal, 3 mandalin vs gibi, avucu tam doldurmayacak kadar sade leblebi çünkü meyve ile karnım kazınıyor ve sade kahve, akşam da 7 gibi ve sebze ile protein ağırlıklı. sulu yemek varsa iki öğünden birinde bir dilim ekmek daha yiyorum.

alakasız saatlerde acıkırsam yoğurt yiyorum. sade yoğurt tadını sevmediğim için içine pul biber ve nane atıyorum. pul biber ve yoğurt yağ yakımına yardımcı. yaban mersini, greyfurt gibi yağ yakımına yardımcı besinleri yeme düzeninizde uygun yerlere yerleştirebilirsiniz.

bu kısım hatun kişileri ilgilendiriyor; adet dönemi diyet için ıstırap doludur, tatlı krizleri içine meyve doğradığınız yoğurtlarla geçirilimeye çalışılmalı, kuru yemişlerabartmadan yemeli, geçmezse bitter çikolata ile durdurulmalı. sağlıklı abur cubular da yapabilirsiniz kendinize ama ben üşeniyorum, günde bir muz canınızı kurtarır. hem tatlı ihtiyacını giderir hem de sancıların şiddetini azaltır. potasyumu yüksek yiyecekler de sancıları azaltır mesela bulgur pilavı, yanına cacık oh mis!

hayatımın hiçbir döneminde çok kilolu biri olmadım ama bu en başta yazdığım alışkanlıklarımdan kaynaklanıyor ve yukarıda anlattıklarım da kilo vermemde/ olan kilomu korumamda gerçekten etkili olan şeyler.

girdiğim en uzun entari bu oldu sanırım. eyyorlamam bu kadar.
    edit medit:@jfpv ve @francescotottix sayesinde öğrendim artık spotify adımlı zımbırtısı yokmuş. ben burdan siliyorum da seni gönlümden silemezler piremses.....
  • vücudun ihtiyaç duymayacağı hiç bir şeyi yememek.
  • söylemesi her ne kadar zor olsa da kilo vermeyi yegane amaç olarak görmeyip sağlıklı yaşama adım atmak. ne demek bu ? öncelikle düzenli kahvaltı ve diğer öğünler + spor. hepimizin artık aşina olduğu 3 beyazı mümkün olduğunca az tüketmeye çalışmak. ilk zamanlar için hafif hafif azalttığınız sürece zamanla canınız çekmiyor zaten. ama bana kalırsa olay spor etrafında şekilleniyor. gidip fitness vs yapın demiyorum yalnız. gidip rekabet içeren bireysel ya da takım sporu yapmak lazım. rakibi devirmenin, performansı arttırmanın ne kadar keyifli bir şey olduğunu tadıp daha iyisi için kendinizi ve haliyle beslenme düzeninizi değiştirecekseniz. aman bu yaştan sonra mı canım? moduna da hiç gerek yok. herkes için her yaş için uygun bir spor branşı bulunabilir. ben özellikle dövüş sporlarından yanayım. zaten ülkece üzerimizde negatif enerji var. gidin kum torbalarıyla rahatlayın. başta prenses yumrukları atarken zaman geçtikçe bam bam vurduğunuzun farkına varın. siz spor yapmanın, rekabetin tadına varın -boyunuz kilonuz kaç olursa olsun- zaten gerisi çorap söküğü gibi geliyor. tabi bunların hepsinin bir ön şartı da sabır efendim.
  • en kısa ve kesin yolu kalori saymaktır. kalori saydığınız sürece kilo vermemeniz imkansızdır. ancak kalori saymak bizim disiplinsiz türk insanına zor gelir.
  • (bkz: aşk acısı)

zordur biraz; gerçekten aşık olmak gerekir, sonra da ayrılmak.
  • toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine yürüyün. her yere yürüyün. yemeğe yatıracağınız parayı, kafanızı çekmeye yatırın. bu kadar.
  • lezzetli şeyleri yeme, tadı güzelse kilo yapıyordur, olduğundan çok daha fazla hareket et ve en önemlisi sabret.
  • (bkz: kış uykusu)
hesabın var mı? giriş yap