şükela:  tümü | bugün
 • vardır ve boşuna değildir. yıllar önce güvenilir bir kaynaktan okumuştum: şişkoları görünce midemizin bulanması çok normalmiş; çünkü bilimsel araştırmalara göre, zeka ile kilo ters orantılıymış. hatta sonradan kilo alanların da zekaya dayalı yetenekleri bu durumdan olumsuz etkileniyormuş. vücuttaki fazla yağlar, beyne dolaylı yoldan büyük zararlar veriyormuş. evrim; moron şişkolar yok olsun gitsin, onlardan uzak duralım, genleri -hem zihinsel hem de fiziksel bazda- son derece kalitesiz diye bize onları sevimsiz ve iğrenç birer yağ yığını olarak gösteriyormuş. bi' nevi doğal seleksiyon gibi. tabiat, işini biliyor doğrusu.

  hakikaten ben hiç "zeki şişko" diye bir şey görmedim. aptal ve gamsız tipler yağ bağlıyor genelde.

  sözlük'te bu konu kilolu kadın iticiliği ve kilolu erkek iticiliği olarak ayrı ayrı ele alınmış ama aslında ikisi de birbirinden itici.

  not: zekasıyla değil de çalışkanlığı sayesinde ün kazanmış olan bahsettiğiniz bir iki kişi, gerçeği değiştirmiyor. üzgünüm tombişler ;) bilimsel bulgular ortada.

  not 2: kiloları nedeniyle hayatları boyunca tüm toplum tarafından iğrenç bulunmalarının hıncını, gerçekleri söyledim diye bana ağlayarak çıkaran zavallılara -ki çeşitli entry'lerinde hep "zayıflayamıyorum, kimse yüzüme bakmıyor" diye tiz çığlıklar atmışlar, kendileri itiraf ediyorlar bunu- "feryat edeceğinize gidin, zayıflayın" diyorum hahaha! tepki gösterenlerin diğer entry'lerine bakacak olursanız 100 kiloluk menopozlu teyzeler vesaire sinirlenip hıçkırıklara boğulmuş ;) aynı kezoların düşük zekalarıyla 9 yıldır iş bulamayıp ev kadınlığı yapan almancı görgüsüzü olduğu da meydanda ;)

  not 3: bu tezi doğrular şekilde, okuduğunu bile anlayamayacak kadar embesil olanlar için ayrıca belirtmek gerekir ki ben, beyin fonksiyonları kusurlu olduğu için kiloluların itici olduğundan bahsediyorum ama görünümle alakalı bir iticilikleri de var elbette. tabii böyle yağ torbalarını itici bulmamak için hiç göz zevki olmayan, hiçbir estetik duygusu taşımayan, geri zekalı biri olmak lazım. ayrıca tombulluğun anormal bir durum olduğunu bilmemek için de ağır -hem kilogram hem de cehalet derecesi olarak "ağır"- bir cahil olmak lazım. yani durumunuz birçok yönden çoook iç karartıcı. o yüzden bağırıp çağırmanıza hiç şaşırmıyorum. ağlayın, açılırsınız ;) ama ne kadar ağlasanız da bu anormalliği kanıksatamayacaksınız, çok üzgünüm ;)
 • kendimi de itici bulduğumdan katıldığım tespit.
  yoksa insan neden zayıflamak ister ki? sağlıklı olmak bence ikinci hatta üçüncü neden.
  zayıf insanların hareketliliğine, her giydiklerinin üstlerine oturmasına özenirsiniz. aynanın karşısına geçip, karnınızı düz tutmaya çalışırken "bir tane hayatım var, onun da yarısına geldim lan şu hale bak." dersiniz. sonra bırakırsınız nefesinizi, göbeğiniz kemerden üç parmak taşar.

  dışarıda kilolu bir insan görürsünüz, ne kıyafeti yakışmış ne de yürüyüşü düzgün.sonra kendi kendinize " lan ben de böyle mi görünüyorum acaba?" dersiniz. "yok lan, o kadar da değilsin." diye cevap verir iç sesiniz.inanırsınız. hayatınıza devam edersiniz.
 • tanidigim mehmet amca ile bile direkt cürütebilecegim tespit.
  kendisi arabada emniyet kemerini zor kavusturabilen biri (eski arabalarda kavusmuyordu hatta). zamaninda (70'lerin basi) üniversite sinavina ic anadolu'da bir düz lisenin mezunu olarak girip, 25. olarak kazanacak kadar da zeki bir insandir (inanilmaz bir sesi vardir, cok güzel sarap yapar, cok okur, hossohbet bir insandir vs. gibi cok fazla artisi olan bir insan). hatta kilo sorunundan dolayi beden egitimi dersinden bütünlemeye kalip, türkiye 25.'si olarak kazandigi üniversiteye gidememe durumu ortaya cikmis, rica minnet mezun ettirmisler liseden.
  ama fazla kilo yine de iyi bir sey degil, her seyden önce kisinin kendi sagligi icin iyi degil. hormonlar, vücut yapisi gibi sebeplerden kaynaklanmiyorsa fazla kilonun verilmesi icin ugrasmak gerekiyor. ya da cocuk yetistirirken en bastan spora yönlendirerek, yedikleri konusunda bilinclendirerek fazla kilo sorununun hic ortaya cikmamasini saglamak gerekiyor.
 • kilolu insan bazılarına itici gelir bazılarına itici gelmez. bu tutumun sonu hiç gelmeyecek sanıyorum. herkes nefret ettiği, beğenmediği bir grubu hedef alıp nefret kussun. nefret nefreti doğursun, çok iyi. böyle devam. sözlükteki ciddi problemlerden biri bu. bir başlık açmadan önce "ben bu başlığı açıyorum ama bunun insanlara bir yararı var mı?" diye kendimize sormak çok mu zor?
  başlığı açan arkadaş fit, kilo problemi yok. fazla yağlar arkadaşın beynine zarar vermiyor ama görüldüğü üzere kafası yine de pek iyi çalışmıyor arkadaşın.

  (bkz: dedikodu yapar gibi bilimsel bilgi aktarmak)
  (bkz: bir yerde okumuştum diyip kaynak vermemek)
 • zeka ile ters orantılı olduğu için itici geliyormuş öyle mi? hepimiz einsteiniz zaten amk.
  atom fiziğine de profesörlüğe de lanet olsun böyle araştırma yapacaksanız.
 • yahu ne yaptı bu kilolu insanlar size? hiç pkos diye bir şey duydunuz mu mesela, ya da hashimato hipotiroidisi diye? ne kadas dikkat etseler de bu insanların caresizce yağ bağlayacağını? kortizon kullanılması gereken durumlarda sadece anne sütü içen bebelerin bile şişman ve kıllı hale geldiğini? ötekileştirmeden önce bir düşünmek, empati kurmak lazım.
  not: kilolu değilim ama iki çocuk doğurdum, +20 kiloyla yaşamak nasıl bir şey kısa süreli de olsa tecrübe etmişliğim var, inanın ötekileştirilmeden, iğrenç filan denilmeden de yeterince zor.
 • diyet yapmanın ana sebebidir... estetik sebeplerle diyete başlayanlar, sağlık nedeniyle başlayanların iki katından fazladır...