şükela:  tümü | bugün
 • iskoc etegi.geleneksel iskoc giyisisinin en temel elemani.
  ben hep giymek istemi$imdir ama daa toplum hazir diil du$uncesindeyim.
 • giyeni gordukten sonra erkeklerin geleneksel olarak pantolon giymelerinin tarihsel bir hata oldugunu dusunduren giysi.
  "altinda ne var" efsanesine de hazir cevaplari var iskoclarin. bir ulusun gelecegi vs...
 • avrupa birligi tarafindan kadin giysisi statusunde satilmasi istenmis giysi.iskoclarin gosterdigi buyuk tepki uzerine simdilik vazgecilmis.bir kilt ureticisi abimiz de soyle demis:' kiltin nasil giyilecegini bilmeyen birkac kisiyle karsilasistim. ama, kilti etekle karistirani hic gormedim. ustelik iyi yapilmis bir kiltten daha erkeksi ve seksi bir giysi de olamaz'.
 • takim elbisenin dünya ciddi erkek kulvarina damgasini vurmasi ile yokolmus bir giysi türü.. nasil oluyorda afganistan baskani yerel kiyafetleri ile şık olabiliyor, arablar o beyaz (kefre sanirim) takimlari ile ortamlarda bence gayet sik durabiliyorlarsa iskoclar da, iskoclarimiz da bu etekler ile bence resmi gorusmelere katilmalidirlar arkadaslar.. bugun bir kutupayisi buzul üstünde duruyor diye küresel isinmayi cikaran insanlar yaklasik 100 senedir erkek ciddi adam modasini terorist bir sekilde sekillendiren takim elbise, kravat, kosele ayakkabi icin de bir sey yapmalidirlar..

  iskoclar kilt giysinler, yunanlilar tunik ile dolassin, araplar ayni kalsin, türkler tarkan gibi giyinsin.. hmm aslinda giymem ben o kürklü seyi.. daha şık bişiler bulabiliriz.
 • iskoç'lar kendilerinin kilt diye adlandırdığı bu giyeceğe "iskoç eteği" dendiğinde epey sinirlenir, ulusal bir hakaret olarak alırlar. "eteğin süpermiş eho eho" gibi bir muhabbeti kilt giymiş bir iskoç'a yaparsanız 2 saate yakın bir klan tarihçesi, whisky'nin yararları, iskoçya'nın doğal güzellikleri ve loch ness üzerine bir konferans dinlemeye hazır olun.

  kilt tek başına sadece etekli giyeceğe verilen isim değildir, çoğu kiltin omuz üzerine atılan bir parçası vardır, buna ek olarak geleneksel diz altına uzanan ve süslemeli çorapları, siyah ayakkabıları ve kiltin üstüne asılan küçük çantaları ile tamamlanır. üzerindeki ekose desenler ise (ki ekose fransizca ecosse'dan gelir iskoçya demektir*) her klan'da farklıdır ve bu farklı desenler tartan olarak adlandırılır. renkleri ve desenleri ile farklılık gösterseler de genelde kırmızı, mavi, siyah, yeşil ağırlıklı renkler ve hemen her zaman karelinin türevleri desenler görülür. bizim çok alışık olduğumuz kırmızı ağırlıklı lacivert ve yeşil çizgili tartan ise macleod klanına aittir.
 • altlarına don giymedikleri rivayet olunur
 • orjinal ceketi corabi carti curtu tam takimi 1000 sterlin gibi paraya mal oluyor iskocyada. diz kapagi boyu cok onemli. duruma gore iskoclarinda ahahaha mini etek giymissin sen lan diye dalga gectigi oluyor. birinci dunya savasi sirasinda orduya kiltlerle katilan iskoclari goren almanlar cehennemden gelen kadinlar dermis.
 • iskoç erkeklerinin giydiği etek.

  iskoçya'da düğün ve balo gibi özel günlerde giyilen bu etekler aslında ulusal gururun ve aile/klan ilişkilerinin önemli bir sembolüdür.

  düğün ve balo gibi özel günlerde giyilse de, ulusal gururun ve aile/klan ilişkilerinin önemli sembolüdür kilt. iskoç kostümü; ceket, yelek, gömlek, kravat, kilt, kilt iğnesi, dize kadar yün çorap, kurdele ve hafif takım elbise ayakkabılarından oluşur. ayrıca kilt iskoçlar için gücün, romantikliğin ve dramatizmin de en büyük sembolüdür.

  kaynak: vikipedi
 • yanılmıyorsam kiltin uzerinde bulunan renk ve çizgiler o erkeğin klanını temsil eder.
 • üzülerek bildirmek isterim ki cesur yürek kilt giymemiştir.
  bugün giyilen kiltler, 18. yüzyılda ortaya çıkmıştır. bir ingiliz işveren iskoçyalı işçilerine giymeleri için ekose kumaş dağıtmıştır. "neden pantolon değil?" sorusu sanırım maliyet sorunsalı ile açıklanabilir.