• babası kim yong-il in yönetiminde propaganda örgütünde çalışan bir ajanın ülkeden kaçış hikayesini anlattığı dear leader adlı kitabı yeni bitirdim. adamların öyle bir sistemi var ki asırlarca gider, öyle bu öldü diye sistem durur sanıyorsanız baya naif olduğunuzu söyleyebilirim.

diktatörler tek adam gibi görünürler ama etraflarındaki büyük bir çoğunluğun görünen yüzüdürler. insanlar yönetimden memnun olmasa o yöntetimi yıkarlar gibi bir durum yok. adamlar o yönetime doğmuşlar ve dünyadan haberleri yok. yukarıda bahsettiğim kitapta adam çine geçtiğinde reklam panosu görünce aklı gidiyor. bu nasıl olabilir diye. bir sürü şeyi aklı almıyor bir süre çünkü görmemiş hiç. bu sistemi kuran adamlar da öyle psikopat bir obez öldü diye onu kapatıp gitmezler. zira psikopat obez dünyanın en kolay bulunan şeyi .
  • abd hemen demokrasi götürsün..
  • 2 gün sonra sırıtarak çıkacaktır ortaya dombili
  • kim jong-un beyin ölümü gerçekleşmiş.
  • yapılan operasyon ile yerine jossin kog eh-un* geçirilmiştir, kameralar karşısına çıkması için de ameliyat şişliklerinin geçmesi bekleniyormuş.kesin bilgi yayalım.

edit: kohe min jossoo-un'da olabilir gibi geldi şimdi. bilemedim, siz gene de güvenmeyin.
  • öldükten sonra liderliğin kime geçeceğini çok merak ediyorum. kim olabilir mesela.
  • bloomberg'in olurse veliahti olma ihtimali olan kisilerle ilgili bir haber yaptigi, kuzey kore'nin supreme leader'i.

1. kiz kardesi kim yo jong: personal assistant kisisel asistan olarak kullandigi kiz kardesinin veliaht olma ihtimali oldukca dusuk. zira kuzey kore toplumu son derece muhafazakar ve bir kadinin liderligini kabul etmeye hazir gibi durmuyor. ancak, nisan ayi basinda kore isci parti'sinin politburo'suna secilmis, ve ay basindan beri cesitli resmi etkinliklerde abisini temsil ediyormus.

2. oglu: 2010'da dogdugu dusunulen oglunun adi bile bilinmiyor. ancak diyelim ki yonetim ogluna gecti, bu durumda ulkeyi cocuk adina bir vekilin yonetmesi gerekir, o vekil de kim olur, simdilik bilmiyoruz.

3. kim han sol, olen abinin oglu: 25 yasinda, en siki rakip kendisi. ancak kim jong un 2017 yilinda babasini (kim jong nam) malezya'da vx sinir gaziyla oldurdugunden beri nerede oldugu dahi bilinmiyor, kuzey kore'ye donup ulkeyi yonetme ihtimali o anlamda dusuk.

4. kim jong chol, erkek kardesi: londra'daki kuzey kore buyuk elciliginde gorev yapan chol, politikadan ziyade gitar calmakla ilgileniyormus ve iddia edildigine gore basarili bir gitaristmis. kim jong il'in kisisel susi sefinin iddialarina gore babasi chol'u "kizi gibi" goruyormus. kendisi medya tarafindan 2011'de guney kore'de bir eric clapton konserinde goruntulenmis.

haber: https://www.bloomberg.com/…bout-north-korean-leader

kim jong un'un siyasi arenada guclenip kendisine rakip olabilme ihtimali olan herkesi, erkek kardesi dahil oldurttugu biliniyor. halasinin kocasi mesela ordu tarafindan cok sevilirdi, jang song-thaek, kimi iddialara gore kendisini kursuna dizerek kimi iddialara gore ac kopeklere yedirerek oldurdu. adami oldurmekle kalmadi, bu olumden oturu kendisine kin gudebilecek herkesi de oldurdu; buna cocuklari, torunlari ve yakin akrabalari dahil. saek'i destekledigi iddia edilen zamanin guvenlik bakanini da flamethrower alev makinesi gorsel linki ile yakarak oldurdu.

erkek kardesinin kraliyetteki yerini kaybetmesine ve 2017'de malezya'da oldurulmesine giden hikaye de trajikomik: 2001'de tokyo disneyland'de sahte pasaportla girmeye calisirken yakalaninca gozden dustu, 2003 yilinda kuzey kore'den surgun edildi.

benim sahsi tahminim, kendisi gercekten olurse, yerine orduda sayilan sevilen bir komutan gecer. ancak, ne kadar basarili olup olamayacagi supheli tabii... eninde sonunda guney kore, kuzey kore'yle birlesmek zorunda kalacak diye dusunuyorum.

ilave: aile agaci https://i.insider.com/…h=1300&format=jpeg&auto=webp
  • öldü mü bu tombik?
  • güle güle tombişim
  • ölmüş olamazsın reyis.
hesabın var mı? giriş yap