şükela:  tümü | bugün
  • sunay babahan tarafindan yazilmis yemek kitabinin ismi.

(bkz: bu ukte doldurulurken google kullanilmistir)
  • kim korkar kalıbı kim korkar hain kurttan şeklinde ve virginia woolfa yönelik yer ettiğinden olsa gerek, ismini duyduğumda, böyle herşeyle dalga geçer ama o arada efendi efendi işini gücünü yaparmış gibi gözükürken, kadının görevlerine dair bütün klişeleri yeniden üretmeye meyyalmiş gibi gelen kitap. yemekli misafirden korkmamak için yemek yapmayı bilmekten çook öte şeylere ihtiyaç vardır zaten; sosyallik aşkına, yemek takımına, vesaireye vesaireye mesela.
  • yemekli misafirin sadece yemeği temsil ettiğini sanan saf soru cümleciği.

yakın arkadaş, eş dost tayfası evinize gelse, yemek yeseniz, sonra kanepeye yayılıp çekirdek çıtlatarak tv izleseniz "yemekli misafir geldi, akşama yemekli misafirim var" falan demezsiniz. "ayşeler dün bize uğradı" dersiniz veya en fazla "arkadaşlarla oturduk akşam, o yüzden uykusuzum" falan dersiniz.

halbuki yemekli misafir genelde akraba tayfasından olup size sorun yaratan, aslında gelmese çok daha rahat edeceğiniz ama işte ayıp olmasın diye, laf etmesinler diye vs evinizde ağırladığınız güruhtur. o yüzden hadise sadece yemek pişirmekten ibaret değildir. zaten yemeğiniz yeterince iyi değilse sadece "ay pek acemiymiş ihihih" der geçerler. bu tür misafirlerin teftiş ettikleri yemeğin çok ötesindedir.

eviniz yeterince temiz değilse veya gelen misafirin düzen anlayışına uymuyorsa sonrasında aylarca sizi çekiştirecek, yemek takımınızdan salonunuzdaki koltukların yerine kadar evinizi didikleyecek, yeterince arsızsa siz içerideyken odanıza girip düzenli mi değil mi diye giysi dolaplarınızı bie kurcalayabilecek (gördüm evet yapıyorlar) küçük cocuğu varsa evin çocuğunun başına saatlerce musallat edecek her halukarda tatmin olmayacak kişilerdir bunlar. o yüzden aklıbaşında her insan korkar yemekli misafirden.
  • "kim korkar tozdan,kirden,halıdan,koltuktan,parkeden/temizleyin dipten köşeden/toz kaçmaz arzum 2000den" şeklindeki reklam müziğini hatırlatan cümle.
  • yemeğini yanında getirmiş ise kapının her zaman açık olduğu misfirdir. yok eğer yemeğe gelmiş ise o zaman zamansız misafirdir. bir de yemeğin üstüne uyuya kalanlar hatta abartıp yatıya kalan türleride vardır bunların.
  • her ne kadar cesaret ve özgüven içeriyor gibi görünse de arka planında korku ve rezil olma endişesi de içeren soru cümlesi. yemekli misafir için öncelikli olarak güzel bir çorba, akabinde sulu yemek, pilav, salata, cacık şeklinde menü geniş olmalıdır. ayrıca salata iyi süslenmiş olmalı, yemeklerin lezzetinden ziyade sunumu da önemli bir konudur. mutlaka masa zengin gözükmeli zeytinyağlılar eksik olmamalıdır. yemekli misafirden korkmamak için en önemli silah çok bilinmeyen yöresel bir yemeğin yapılmasıdır, yemeği çok beğenen karşı tarafın teyzesi tarif için sizin başınızın etini yiyecek böylelikle yemek anlı şanlı bir şekilde başarı ile bitirilecektir.

tabi olayın olumsuz yönü de vardır. yemek yapma konusunda yeterli beceriye sahip olamayan kişinin de dağılması mümkündür.

- zeytinyağlı dolma içim, sultanım yemek hazır mı?
    - var ya etmediğin yalakalık kalmadı, neymiş üniversiteden arkadaşı yemekli misafirliğe geliyor, yok kuş sütü eksik olmasın yok şu yok bu...
    - bu hıyar hep benim önümdeydi aşkım okulda, şimdi görecek anyayı tosyayı.
    - işte geldiler. hoşgeldiniz naber toparlak necmi, canım okul arkadaşım benim be.
    - hoşbulduk, vay vay göbek yapmışsın, aerodinamiği de yerinde maşallah, vurunca elim geri tepiyor.
    - öyle olm, hanım güzel yemek yapıyor ondan.

---

- yenge ellerine sağlık, bizim hanımın yemeklerinden bunalan midem bayram etti valla.
    - sus necmi sus. allahından bul emi, hem çalışıyoruz hem de yemek de yapıyoruz bu kadar geliyor elimden.
    - bu içli köfteler, yaprak sarmaları, dolmalar mest oldum mest.
    - hülyacım mutfağa gelir misin, necmi'nin yanında konuşulmuyor.
    - tabi canım gidelim bunların yanından. ikimiz baş başa çekiştirelim kaynanalarımızı.

- mutfağında ne güzelmiş, geniş geniş. bu arada hülya bu haydar usta poşeti di mi şurdaki? çarşambaları içli köfte günümüz yazıyor torbada hayırdır inşallah.
    - ya ya. öyle bir torba işte o. boşver. çaylar da hazır hadi biz içeri geçelim.
    - bence de ehe ehe.
    - gülme gülme.
  • misafir evin zekatıdır yönünden bakıldığında kulağa hoş gelen cümledir. gerçek dostlar davet edildiğinde zaten korkmaya gerek yoktur. zevktir onlara yemek hazırlamak, özenmek, tatlı bir sohbetle yemek.

• sabah sabah kendisiyle uyandigim reklam cingilidir.
    hayir ruyamda mi goruyorum bu ne bicim sacmaliktir.. bende hep " toz kacmaz arzum 2000den" kismi var. hic sasirmiyorum bos isler hep bende!