şükela:  tümü | bugün
 • bir çok kaynakta gercek rainman olarak gecer. rainman filmindeki otistik raymond babbitt karakteri ondan esinlenilerek ortaya cikmistir. hafizasinin limitleri icin yabanci uzmanlar " kendine ait bir lig de " diye tarif ediyor. okudugu dinledigi gordugu her seyi tamamen hatirliyor. 8-10 saniye bir kitap sayfasini okumasi icin yeterli.kaba bir hesapla 360 sayfalik orta halli bir kitabi 1 saat'te okuyup ezberliyor. kendisi nasa'nin yogun arastirma ve gozlemi altinda gercekten de arastirilmaya deger bir beyin oldugu u goturmez bir gercek,insan beyni ile ilgili bir cok sirri barindiriyor.
 • 9.000 kadar kitabı ezbere bildiği, maerikadaki bazı kentlerin haritalarını tamamıyla hafızasına aldığı ve bunun gibi bir çok şey söyleniyor. kendisine uygulanan iq testinden ise sadece 87 puan almış ve gömleğini dahi ilikleyemiyormuş ama anlaşılan diğer otistiklerde olduğu gibi onun beyni daha faklı çalışıyor.
 • insan beyninin anlasilmasi icin belki de yasayan en degerli ornek; bu kadar olaganustu yetenekle ve beyin taramalari sonucu ortaya cikan bircok fiziksel anomaliyle adam basli basina bir arastirma alani.

  adettendir, manyak bir baska ozelligini de ben soyleyeyim (scientific american aralik 2005): adama herhangi buyuk bir sehirde iki adres verildiginde yahoo maps gibi yol tarifi yapabiliyormus. allah sahibine bagislasin. bir de bir yanlisi duzeltelim, adam otistik degil. bazi semptomlari benzese de otisizm tanimi konulacak kadar ortusmuyormus, zaten savantlarin da ancak yarisi otistik. mesela bircogunun aksine, kim efendi sadece hafizadaki seyleri saymakla kalmiyor ayni zamanda onlarin anlamini kavrayabiliyor, yani neyi ezberledigini biliyor. hatta kendisini neredeyse 20 yildir arastiran herifleri de sasirtarak, sadece klasik muzik parcalarini ezberlemekle kalmamis, notalarin anlamini ogrenmis, sonra da enstruman calmaya baslamis ufaktan.

  bir de bu soyut kavramlari kuramama kalibina da tam uymuyor. mesela buna biri lincoln'un "gettysburg adress"ini sormus (konusma, seslesis, nutuk babinda) bu da herifin gettysburgda sadece bir gece kaldigi evin adresini vermis. sonra soruyu soranlar gulunce adam yaptigini kavrayip, bunun espriye dokmus. ve daha ilginci ezberledigi seyleri kombinasyona sokup, tipki bir muzisyen gibi yeni ve orjinal seyler uretebiliyor. iste bu yuzden dunyadaki en degerli beyinlerden biri olmali.

  corpus callosumu yani iki beyin yarimkuresi arasindaki baglantisi yok. bazi epileptikleri tedavi etmek icin yaptiklari gibi sonradan kesilmemis, boylece split brain sendromu yasamiyor. onunkisi dogustan yok, o yuzden bir sekilde yarimkureleri adapte olmuslar bu duruma, hatta belki de tam fonksiyonel birer beyne donusmusler. bu da savant yetenekleri gozonune alindiginda su soruyu akla getiriyor: bu tip beyin hasarlari ve eksiklikleri beyni baska sekillerde kendini kompanse etmesi icin tetikliyor mu yoksa zaten beyinde mevcut olan baska yapilarin daha etkin kullanilmasina mi izin veriyor?

  daha ayrintili olarak, asil hasarli olan tarafi sol yarimkuresi tum savantlardaki gibi. buradan da neden genelde erkeklerin savant veya otistik olduklarina dair bir teori var. erkek fetusler gelisirken, kan dolasiminda daha fazla testosteron oluyor bu da asiriya kacarsa beyin gelisimine zarar verebiliyor. normalde sol yarimkure de sagdan daha gec ve yavas gelistiginden, testosteronun bu potansiyel olarak zararli etkisine daha uzun sure maruz kaliyor. buraya kadar eyvallah. asil soru da, hasar sonucu sag yarim kurenin kompanse etmek icin baska dokulara el koymasi mi insani savant yapiyor yoksa halihazirda varolan mekanizmalari domine edecek bir sol yarimkure kalmamasi mi? belki bu sol yarimkurenin baskisindan kurtulan kisimlar insana bu tip yeni yetenekler kazandiriyor.
 • bugün hayatını kaybetmiştir.

  http://www.sltrib.com/…ww.sltrib.com-www.sltrib.com

  edinburgh:sleepy99 uyardı 19 aralık 2009 ta vefat etmiş.
 • savant'ların şahı, bu sebeple de megasavant olarak bilinir.
 • (bkz: rain man)
 • 1951 doğumlu kim peek fotografik ya da eidetik hafızası çok güçlü bir savant olduğu teşhisiyle yaşadı. dünyada 50-100 arası sayıda savant mevcut. savant sendromu, görsel, işitsel ve benzeri bir alanda güçlü hafızası olan otistiklerde görülüyor. bir kitabı bir saat içinde okuyup tamamını ezberliyor. sol gözü, sol; sağ gözü, sağ sayfayı okuyor ve böylece ortalama sekiz saniyede iki sayfayı birden okumayı bitiriyor. hafızasında yaklaşık 12000 (on iki bin) adet kitap var. herhangi bir tarihin hangi güne denk geldiğini biliyor. üm bunlara rağmen iq su normalin oldukça altında ve 19 aralık 2009 günü kendisi hayata gözlerini yumdu. ama arkasında bir eser bıraktı.

  (bkz: rain man)
 • "my dad and i share the same shadow."
  metaforunu skim.
  ezdin ne kadar deme ustası varsa.
 • böyle zekaya sahip olmasının nedeni, beynin 2 lobu arasındaki iletişm bağı olan, corpus callosum bağının kendisinde gelişmemesi olarak gösterilmektedir.

  alakalı bir yazı:
  korku üzerine