• murathan mungan'a göre soz vermis sarkilar albümündeki en iyi cover bu şarkıdır.
    bana göre ise aylin aslım'ın bugüne değin en iyi söylediği şarkıdır.
  • duzenlemesi ve vokali mukemmel olmus bir sarki, aylin aslim'dan baska kimlerin emegi gectigini delice merak ediyorum. aylin aslim simdiye kadar benim icin sadece bir isimdi, anlasilan muzigiyle tanismanin vakti gelmis.

not: duzenlemesi hayko cepkin'e aitmis. insallah bestecisini de ogrenecegim bir gun.
  • madem bir tanim yapilmis bu entry den once kendi goruslerimi patadanak soylemek istiyorum bu sarki hakkinda...
    yahu ben sevmemek ne kelime nefret ederim elektronik muzikten..gerci bazi gunler faithless esliginde cilgin attigim gorulmustur ama istisnadir..neyse bu sarki muhtesem..bir tool bir deftones tadi yakaladim sarkida..dinledigim en iyi murathan mungan sozlu sarki diyebilirim futursuzca..ve cok yakismis sarki sozlerine..gercekten boyle bir karanlik,isiklarin hizlica yanip sondugu,blade atmosferini yaratip ustune bir de mukemmel vokali mukemmel sozlerle susleyince bir sahaser cikiyormus onu anladim ben..aylin aslimi gorursem 20 milyon vericem ben cok sevdim cok..
  • "xxxii
    ey gemileriyle birlikte yiten denizler
    ve bağlı limanlarıdır! ki unutulmasın
    gerçeklikte, gemiler terketmektedir fareleri."
    ece ayhan, zambaklı padişah.
  • "aslında giden değil kalandır terk eden." sözleri sayesinde türkçe sözlü hafif batı müziği alanıda önemli bir açığı dolduran muhteşem tribal şarkı.
    bir ilişki yaşanmıştı, ayrılan bendim ama üzgündüm. daha fazla melankoli yapmak, bir şeyler dinleyip daha da üzülmek istiyordum fakat bütün şarkılar onun için yazılmıştı. en sonunda bunu buldum. çok işimi gördü. buradan teşekkürlerimi sunarım.
  • murathan mungan'ın şiiri ama aynı zamanda da aylin aslım'ın en bi özel şarkısı,

kimdi giden kimdi kalan
    giden mi suçludur her zaman
    ne zaman başlar ayrılıklar
    dostluklar biter ne zaman

her geçen gün bir parça daha
    aldı götürdü bizden
    aynı kalmıyordu hiçbir şey
    değişiyordu kendiliğinden
    artık çözülmüştü ellerimiz
    artık bölünmüştü yüreğimiz
    birimiz söylemeliydi bunu
    ötekini incitmeden

kimdi giden kimdi kalan
    aslında giden değil
    kalandır terk eden
    giden de bu yüzden
    gitmiştir zaten
  • içinde fazlasıyla soru barındıran bir şarkı. bütün bu sorulara cevap vermek mümkün olsaydı eğer kimin terk ettiği ya da kaldığı önemsiz olurdu.
  • durduk yere aklıma gelen en sevilen yeni türkü şarkısından çok sevdiğim murathan mungan'a evrildiğim gece harita metot defteri'nden bir sözünü hatırladım:anılarımız sabit değildir;yıllar sonra durduğumuz yere,baktığımız açıya göre değişebilir.şarkı çok netti.kitabın içinden çıkan not altını çizdiğim satırları inatla ama incitmeden haklı kıldı.
  • aylin aslım yorumuyla beni kendimden geçirmiştir. şehirlerarası yolda yüksek sesle dinlenmemeli, gaza gelinip kaza maza yapılabilir. allah korusun...
  • aylin aslimin goreceli olarak yeni türküden daha güzel soyledigi bir sarki tanimi yaptiktan sonra ferhat güzelin bir soylemi ile lafima girmek istiyorum "dediklerinizi dinlemedim ben ama kendi gorusum terkedilmek cok kotu bir seydir" bunlar dogru degil..

simdi aramizda bati dünyasini bilen gören oralarda yasamis bati kültürü ile harmanlanmis insanlar var. onlar su sözlerime aşınadırlar

"babe, babe, babe, babe, babe, babe, baby, mmm, baby, i don't wanna leave you
    i ain't jokin' woman, i got to ramble
    oh, yeah, baby, babe, babe, i believin'
    we really got to ramble"

terkettirmeyeceksin arkadasim kendini.. bugun 37 yillik yasamimda bir kere terkedilmedim ben.

ama bu durus bu topraklarin bir sorunu bence. yani sadece türklükle aciklanamaz. mesela bugun yunanlilar bile izmir dedigimizde hemen "biz oradan ayrildik onlar bizi denize dokmediler. eylülde izmir sicak oluyor da denize girdik o sirada gelmisler" gibi sacma sapan bir argumanda bulunuyorlar.

yani bu anadolunun getirdigi, bu topragin sesinin sagladigi bir özellik bence. anadolu da insan terkedilmeyi hazmedemiyor..

mesela bak bati kültürü ile dogmus bir insan nejat biyedic.. bugun bursa sipordan baska takimlari calistirsa da bursa siporun teknik direktoru olarak gormuyor muyuz kendisini? kim terketti? kim terkedildi?
    birakalim bunlari.. bunlar yanlis..
hesabın var mı? giriş yap