şükela:  tümü | bugün soru sor
 • doğu yücel'in yeni romanının ismi. can yayınları'ndan istanbul kitap fuarına yetişecek şekilde kasım ayında yayımlanıyor.

  11 kasım'da da can öz'le birlikte kitap üzerine bir panel verecekmiş, doğu yücel.

  tanıtım bülteninden:

  böylesine sıradan bir anda nasıl bir değişim yaşanabilir ki? en fazla ne olabilir? mitat televizyonda aynı şeyleri geveleyip duran adamlardan birinin sarf edeceği muhteşem bir sözle hayatı hakkında büyük bir uyanış mı yaşayacak? çitlediği çekirdeğin kabuğu dişetlerine saplanacak, bunu fark etmeden ağzını kapatınca fantastik filmlerdeki canavarlar gibi can mı verecek? kabuğu tamamen kapalı olan antepfıstığını açmaya çalışırken elini mi kıracak? ne olabilir ki allah aşkına?
  evden işe, işten eve gidip gelen son derece sıradan ve silik birinin başına ne gelir ki, demeyin… karakterimiz mitat bir gece uyandığında, diyafonun düğmesine basmak ve apartmanın kapısını açmak zorunda kalır. ve hayatı bütünüyle değişir… doğu yücel’in bu sürükleyici yeni zaman polisiyesi güçlü bir kara mizah örneği, bir paranoya kuyusu, okudukça açılan, heyecan verici bir yeni türkiye panoraması. devamı gelsin isteyeceksiniz.

  edit: tanıtım eklendi.
  edit 2: kitapla ilgili bir röportaj şu linkte.
 • 7 kasım'da can yayınları etiketi ile raflarda yerini alacak doğu yücel romanı.

  11 kasım'da kitap fuarında kitaba dair söyleşiyi ve sonrasındaki imza gününü merakla beklemekteyiz!
 • doğu yücel'in alışıldık tarzının dışına çıkıp hiç de doğaüstü olaylara girmeden hikayesini anlattığı, gündelik yaşam içindeki bir polisiye. katil kim oynuyoruz okurken.

  ha peki kim bu mitat karaman? bu "h"sini kaybetmiş kahramanın kim olduğunu doğu yücel'in kitaplarını okuyanlar az çok biliyorlar, bir yerlerden tanıyorlar mitat'ı. mitat yalnızlardan bir yalnız, kimsesizlerden bir kimsesiz, varolmasıyla olmaması arasında hiçbir fark olmayan etkisiz eleman. düşler kabuslar ve gelecek masalları'nda yer alan aşk, şeytan ve öys üçgeninde bir faust'un kahramanı platonik aşkını "üç akorlu bir bon jovi şarkısıyla" etkilemeyi düşünen serdar'dan bir parça yok mu mitat'ta, bence var. ya da hayalet kitap'ta hortlayıp gelen gökalp'in izini görmüyor muyuz mitat'ın yalnızlığında, ben görüyorum. varolmayanlar'da adını bilmediğimiz kahramanımızın ismi mitat olmasın sakın? mitat'ın sinemaya tek başına gidenler'den biri olmadığını iddia edebilir misiniz, ya da evim güzel evim diye evine yapışıp kalan galip'ten çok uzak mı mitat?

  özetle tam bir doğu yücel karakteri mitat karaman, sanırım bu yüzden bana hiç yabancı gelmedi. ilk andan itibaren "tanıyorum" hissini bu yüzden yaşadım. yoksa benim mitat'la ne ilgim olacak canım, ben hiç benzemiyorum mitat'a. aaaa o da nerden çıktı, alakası yok!
 • doğu yücel'in can yayınlarından çıkan ilk kitabı.
  yazarın tüm işlerini takip eden, kitap imzalatıp ,sohbet etme şansı bulan bir kişi olarak kitabı çok beğendiğimi söylemeliyim. kafama takılan ufak tefek şeyler için yazarımıza dm den yürümeyi düşünüyorum.
  ilk defa doğu yücel okuyacaksanız bu kitabı kaçırmayın derim, günceli yakalayan, sizi size anlatan, içinizde olup başkalarına söz etmediğiniz ufak ayrıntıları, yalanları, pişmanlıkları bu kadar iyi aktarabilen başka bir yazar bulmak zor.
  benim gibi daha önce doğu yücel okuyanlar içinse farklı bir deneyim olacaktır. yine tanıdık yine samimi ama farklı bir tarzı başarıyla kurguladığını düşünüyorum. yolu açık olsun.
 • mitat kim mi? herkesin mutlaka bir parça kendisini bulabileceği, dünyaya sırtını dönmüş, beklentilerini minimuma düşürmüş, sıradan bir hayat yaşayan, loser denebilecek biri mitat karaman. hiç bir zaman dikkat çekmeyen, buna da müteşekkür olan mitat'ın hayatı bir gece zilinin çalınmasıyla değişecek. yavaş yavaş apartmandakilerin de dikkatini çekmeye başlayan mitat'ın hayatı olağanüstü bir ritme ulaşırken, doğu yücel'in samimi ve dan brown tadındaki merak uyandıran tarzı sayesinde biz okuyucular da mitat'ın yaşadıklarına ortak oluyoruz. onunla mutlu olup, onunla heyecan yaşıyoruz. diğerlerinin hayatına sızarken, aslında tek tuhaf kişinin mitat olmadığını, apartmandaki diğerlerinin de en az onun kadar tuhaf olduğunu anlıyoruz. kadim bey, yıldız hanım, seksi ceylan, dedikoducu meryem, takıntılı başar, cüce derken dan brown gibi sürükleyici bir hikayenin içinde son hızla gidiyoruz, şahsen ben kitabı 3 günde hızlıca ve büyük bir zevkle okudum. tavsiye ederim, doğu yücel çok ama çok güzel bir hikaye ve karakter bırakmış literatüre.
 • bir solukta okunan doğu yücel'in `mitat karaman` karakterinin başından geçen olayları konu ettiği romanıdır. polisiye olması yanında insan psikolojisine de ucundan dokunmuştur. ana karakterin kendisiyle yüzleşmesi hepimizin yapması gereken şeylerden biridir. en azından belli aralıklarla yapmalıyız gibi.

  spoiler olabilir de olmayabilir de...

  --- spoiler ---
  mitat karaman'ın kendini aslında kötü insan olduğuna ikna etme çabaları ve bunu geçmişte yaşadığı bir iki olayla örneklemesi beni çok etkiledi. belki durup hepimiz mitat gibi yapsak hepimiz kötü olduğumuzu düşünürüz, ama biz mitat kadar cesur değiliz sanırım, kendimizle yüzleşecek kadar. belki onun gibi yalnız olsak yüzleşmek daha kolay olurdu, kim bilir. yaşadığımız bu kalabalıklık içinde tabii ki kötü olmayı kabul edemeyeceğimiz için, hepimiz iyi birer insan olduğumuza inanıyoruz.
  --- spoiler ---
 • akıcı, iyi bir üslupla yazılmış bir roman. okuması keyifli.
 • metroya, otobüse, uykusuz gecelere... kafamı yormasın, gücüm yok; ama sıkmasın diyenlere zaman geçirtecek bir hafif faaliyet romanı. faruk duman'ın sevimli çizgileriyle... eğlenmelik puanım: üç bölü dört yıldız. iyi edebiyat puanım: iki bölü dört yıldız. hadi iki buçuk yaptım. (bir de bir yerde bir yere teşrif ediyorlar, ikinci baskıda belki aynı yerde bir yeri teşrif ederler.)
 • bugün adana kitap fuarındaki söyleşide, yazarın buradaki her yorumu okuduğunu belirtmesi üzerine yazmaya karar verdim. kendisiyle sohbet etme fırsatı da buldum. yazma sebebim kendisini biraz daha cesaretlendirmek.

  öncelikle doğu yücel okumaya başladığım kitap budur. hemen ardından çok kısa bir sürede diğer kitaplarını bitirdim. dolayısıyla ben çoğu kişinin tam karşısından gözetliyorum kendisini. oldukça gerçekçi olan bu roman, beni gercekdışı romanlarını okumam icin heyecanlandırdı. bu adam tam bir varolmayandı.

  --- spoiler ---

  kitaptaki tespitler hepimizin aklına cogu zaman gelen, ya da duyunca 'evet ya' dedirten şeyler. allahaısmarladık/güle güle , acelesi olanların diger insanlara duydugu ofke ,dinsel ritüellerde hissedilen garip duygular, cogu beceriksizlik ornekleri. okuyunca hem kendinizi bulacaksınız, hem de aslında ezik bir karakterle kendinizi özleştirdiğiniz için kendinizi yadırgayacaksınız.
  --- spoiler ---
 • apandis !