şükela:  tümü | bugün
 • doğu yücel'in yeni romanının ismi. can yayınları'ndan istanbul kitap fuarına yetişecek şekilde kasım ayında yayımlanıyor.

  11 kasım'da da can öz'le birlikte kitap üzerine bir panel verecekmiş, doğu yücel.

  tanıtım bülteninden:

  böylesine sıradan bir anda nasıl bir değişim yaşanabilir ki? en fazla ne olabilir? mitat televizyonda aynı şeyleri geveleyip duran adamlardan birinin sarf edeceği muhteşem bir sözle hayatı hakkında büyük bir uyanış mı yaşayacak? çitlediği çekirdeğin kabuğu dişetlerine saplanacak, bunu fark etmeden ağzını kapatınca fantastik filmlerdeki canavarlar gibi can mı verecek? kabuğu tamamen kapalı olan antepfıstığını açmaya çalışırken elini mi kıracak? ne olabilir ki allah aşkına?
  evden işe, işten eve gidip gelen son derece sıradan ve silik birinin başına ne gelir ki, demeyin… karakterimiz mitat bir gece uyandığında, diyafonun düğmesine basmak ve apartmanın kapısını açmak zorunda kalır. ve hayatı bütünüyle değişir… doğu yücel’in bu sürükleyici yeni zaman polisiyesi güçlü bir kara mizah örneği, bir paranoya kuyusu, okudukça açılan, heyecan verici bir yeni türkiye panoraması. devamı gelsin isteyeceksiniz.

  edit: tanıtım eklendi.
  edit 2: kitapla ilgili bir röportaj şu linkte.
 • 7 kasım'da can yayınları etiketi ile raflarda yerini alacak doğu yücel romanı.

  11 kasım'da kitap fuarında kitaba dair söyleşiyi ve sonrasındaki imza gününü merakla beklemekteyiz!
 • doğu yücel'in alışıldık tarzının dışına çıkıp hiç de doğaüstü olaylara girmeden hikayesini anlattığı, gündelik yaşam içindeki bir polisiye. katil kim oynuyoruz okurken.

  ha peki kim bu mitat karaman? bu "h"sini kaybetmiş kahramanın kim olduğunu doğu yücel'in kitaplarını okuyanlar az çok biliyorlar, bir yerlerden tanıyorlar mitat'ı. mitat yalnızlardan bir yalnız, kimsesizlerden bir kimsesiz, varolmasıyla olmaması arasında hiçbir fark olmayan etkisiz eleman. düşler kabuslar ve gelecek masalları'nda yer alan aşk, şeytan ve öys üçgeninde bir faust'un kahramanı platonik aşkını "üç akorlu bir bon jovi şarkısıyla" etkilemeyi düşünen serdar'dan bir parça yok mu mitat'ta, bence var. ya da hayalet kitap'ta hortlayıp gelen gökalp'in izini görmüyor muyuz mitat'ın yalnızlığında, ben görüyorum. varolmayanlar'da adını bilmediğimiz kahramanımızın ismi mitat olmasın sakın? mitat'ın sinemaya tek başına gidenler'den biri olmadığını iddia edebilir misiniz, ya da evim güzel evim diye evine yapışıp kalan galip'ten çok uzak mı mitat?

  özetle tam bir doğu yücel karakteri mitat karaman, sanırım bu yüzden bana hiç yabancı gelmedi. ilk andan itibaren "tanıyorum" hissini bu yüzden yaşadım. yoksa benim mitat'la ne ilgim olacak canım, ben hiç benzemiyorum mitat'a. aaaa o da nerden çıktı, alakası yok!
 • doğu yücel'in can yayınlarından çıkan ilk kitabı.
  yazarın tüm işlerini takip eden, kitap imzalatıp ,sohbet etme şansı bulan bir kişi olarak kitabı çok beğendiğimi söylemeliyim. kafama takılan ufak tefek şeyler için yazarımıza dm den yürümeyi düşünüyorum.
  ilk defa doğu yücel okuyacaksanız bu kitabı kaçırmayın derim, günceli yakalayan, sizi size anlatan, içinizde olup başkalarına söz etmediğiniz ufak ayrıntıları, yalanları, pişmanlıkları bu kadar iyi aktarabilen başka bir yazar bulmak zor.
  benim gibi daha önce doğu yücel okuyanlar içinse farklı bir deneyim olacaktır. yine tanıdık yine samimi ama farklı bir tarzı başarıyla kurguladığını düşünüyorum. yolu açık olsun.