• kime kalmış bu dünya
    söz : hurşit yenigün
    müzik: hurşit yenigün

nasıl da kandım aşkınla yandım
    ne var ki aldandım
    o çılgın aşktan o heyecandan
    kaçılmıyor sandım

ne söylesen boş
    inanmam artık yalan dolanlarına
    sen istesen de tahammülüm yok
    bu dinmeyen acıya

ha üç gün önce ha beş gün sonra
    yeter bitsin bu cefa

satıp savursan kasıp kavursan
    değil hiç umrumda
    vurup ta kırsan yakıp ta yıksan
    kime kalmış bu dünya

çok istemiştim döner demiştim
    yolunu gözlemiştim
    sabah ve akşam gece ve gündüz
    rüyamda beklemiştim

birazcık insaf olaydı sende
    kıyar mıydın canıma
    günün birinde pişman olursun
    elbet yaptıklarına
  • sezen aksu tanrıçası bu şarkıyı serçe isimli albümünde seslendirmiştir. insanın ruhunda uyandırdığı duygular bakımından ilginç bir çalışmadır. sitem dolu sözler içermesiyle birlikte, yer yer koy götüne gitsin ulan ezgilerinin de hava da uçuşmasıyla dinleyicide kederlensem mi, keyiflensem mi ikileminin tezahür etmesine sebep olur.
  • eğer "sen istesen de tahammülüm yok bu dinmeyen acıya" demeyi istiyor ancak henüz tam olarak diyebilmeyi başarmış değilseni, minik serçemizin bu şarkısını dinlerken ve hönküre hönküre eşlik ederken hem güçlü hem de güçsüz hissedersiniz kendinizi.. "nasıl kandım aşkınla yandım" "çok istemiştim döner demiştim yolunu gözlemiştim" "sabah ve akşam gece ve gündüz rüyamda beklemiştim" "yeter bitsin bu cefa" kupleleriyle o kadar güçsüz; "sen istesen de tahammülüm yok bu dinmeyen acıya" "günün birinde pişman olursun elbet yaptıklarına" "satıp savursan kasıp kavursan değil hiç umrumda" "vurup ta kırsan yakıp ta yıksan kime kalmış bu dünya" kupleleri ise bir o kadar güçlü.. velhasıl kelam içinizdeki güçsüz ve güçlü yanları çarpıştırır bu şarkı hangi tarafınızın galip geleceği pek tabi ki size kalmıştır, minik serçe o konuda size yardımcı olamaz, sadece bir ayna tutar size
  • 1978 tarihli sezen aksu şarkısı. hafiften oynatırken hüzünlendirir.
  • dinlediğimde nedense bana çemberimde gül oya da çalan eski şarkıları hatırlatan sezen aksu şarkısı.
  • bu dunya ne sana ne de bana kalmaz
    dunya ne sana ne de bana kalmaz;
    *sultan suleymana kalmadi kalmaz,
    hicbir kitap yazmaaaz...
hesabın var mı? giriş yap