şükela:  tümü | bugün
  • mutsuz görünmeyi tercih edenlerdir aslında, bunun kendilerine karizma kattığına inanırlar en yazık ki
  • risk almaktan kaçan insanlar olabilir. mutluluk da bir risktir. er ya da geç elinden akıp gidecek. dünyada ender bulunan ve insanı mutluluktan havalara uçuran bir içeceği sadece bir kez tatma fırsatı verilse hiç içmemiş olmayı tercih etmek de mantıksız bir iş değil. hiç bilmemek onu, varlığından habersiz olmak kimi insanların tercihi olabilir elbette. çünkü bir kere tattı mı onu kesinlikle geri kalan ömrünü onun hayali ile geçirecektir. bu ağır bedeli ödemek yerine bir kerelik o tarifsiz, tasvir edilemeyen lezetten vazgeçer. bir kere gökyüzünde süzülerek uçtuktan sonra yerde yürümek ona azap verecekse hiç uçmayarak yerde sakin yürümeyi tercih eder. inişli çıkışlı bir yaşam yerine stabil bir yaşama sığınır.

her şey gibi mutluluk da bir risk bu sınırlı zaman dilimli ömrün içinde.

edit: riski farklı bir şekilde açıklamak gerekirse: seven, sevilen, keyifli ve mutlu bir hayat süren insanla yalnız ve mutsuz insanın aynı otobüste kaza geçirip öldüğünü düşündüğümüzde ve casper misali *ruhlarının olay yerinde yan yana oturduğunu hayal ettiğimizde sizce kim kimi teselli ederdi? *
  • bunlar "mutlu olamiyorum bari mutsuz olayim benim olsun" diyen insanlar da olabilir.
  • dogru onermedir.
    mutsuzluk bir tercihtir. mutsuzlugu tercih eden insanlar diger insanlar tarafindan daha cok ilgi gormeyi ister fakat mutsuz insandan cogunluk uzaklasir, uzaklastikca mutsuzlugu tercih eden insan daha da mutsuz olur sonuc olarak o insan mutsuz kalir.
  • tıpkı beni anlatmış bizler mutsuz olmayı tercih edenleriz.
  • galiba bu benim. yani kimi tanıdıysam; "mutsuz olmayı, acı çekmeyi seviyorsun. kaostan besleniyorsun. boktan bir hayatının olması hoşuna gidiyor." dediler bana. demek ki bazı insanlar tercih ediyorlarmış. fark etmeseler bile...
  • melankoli depresyonu. kimi insanlar mutsuzluğu tercih ederler fakat bu tercih etme yargısının altında yatan tibbi sebepler vardır.
    insanların zevk aldığı şeylerden melankolikler zevk almıyorlar. dolayısı ile mutsuzluğu tercih etmiş gibi gözüküyorlar. melankoli halen araştırılmakta olan bir rahatsızlık olup ikidebir major depresyon ile bipolar bozukluk arasında kategorize edilmiştir. fakat tedavi genelde trisiklik antidepresantlar ile yapılmaktadır.
    ayrıca bu mutsuzluğu tercih etme durumu çoçuklukta yaşanan ikilemlerden kaynak alır.
    örneğin sanayi devrimi ingilteresinde çok sık rastlanır. neredeyse bir sanat akımı oluşturmuştur. nedenleri için bazı hipotezler vardır şöyle ki;
    proteztanlık ve dinsizlik düşünçeleri arasında oluşan kişilik varyasyonları.
    fakat tam tersi hipotezler de bulunmaktadır.
    sözün özü kendinizi böyle bir duygusal durumda hissediyorsanız doktora başvurunuz.
    hayat kalitesi için önemlidir.
  • kısaca melankolik olmanın rant yaptığını, cool göründüğünü, marjinallik kattığını sanan ilgi arsızı.

mazoşistlik bir ruhsal rahatsızlık olduğu için pek normal bir durum değildir. destek alması elzem.
  • kesinlikle doğrudur. mutlu olmak kesinlikle kişinin kendi elindedir, satın aldığınız bir kitapla, izlediğiniz bir filmle bile mutlu olmayı bilmelisiniz; aksi takdirde böyle bir dünyada mutsuz olmak için sayacağımız nedenlere ömrümüz yetmez.
  • mutlu olmayı hak etmiyormuşum gibi geliyor ve mutlu olunca tüm konforum bozulacak gibi geliyor ben iç çekmeden iç huzursuzluğu yaşamadan uzaklara dalıp gitmeden ben olamıyorum sanki. hayattan kopup delice eğlendiğimde bir an durup ben napıyorum diyorum. nasıl bi psikolojiye sahibim ben.