şükela:  tümü | bugün
 • 2015 yilinda yoru sumino tarafindan yazilmis kitap.
  *ayni zamanda ilk basilan kitabi olmasina ragmen, 2015 yilinda japonya'da en cok satilan 6. kitap olmus..

  ingilizce'de i want to eat your pancreas diye geciyor.

  filminin sitesi de su: http://kimisui.jp/
 • lisede sınıf arkadaşı olan popüler ama hiç kimseye çok hasta olduğunu belli etmeyen sakura ile ezik haruki'nin arkadaşlığı üzerine bir filmdir.
  filmin 20 dakikasından sonra durmadan ağlayabilirsiniz ama filmi bırakamazsınız.
 • fazlaca shigatsu wa kimi no uso (your lie in april) esintileri barındıran animasyon filmidir.öyleki filmi izledikten sonra ilk yaptığım şey orjinalinin çıktığı yıla bakmak oldu.(your lie in april mangası - 2011, ı want to eat your pancreas kitabı - 2014)

  yapımcı studio voln daha önceden başarılı bir animesi olmamasından dolayı yabancı gelsede, bu filmde çok iyi iş çıkartmış.çizimler ve animasyon kalitesi oldukça iyi diyebilirim.kullanılan müziklerde kimi no nawa soundtrackinden çıkmış gibi, başarılı.

  senaryoya gelirsek, your lie in april'dan oldukça fazla esinlenildiği belirgin, karakter yapıları, ana karakterlerin film boyunca birbirleriyle etkileşimleri, motifleri neredeyse aynı.farkı senaryonun işleyişinde gördüm.your lie in april'daki gereğinden fazla abartılan drama, her acıklı sahnenin sonuna koyulan ve güldürmeyen komedi öğeleri bu filmde yok.karakterlerin aralarında geçen konuşmalardaki her cümle ya sembolik olarak daha derin, yada ileriye dönük bir mesaj veriyor.filmi izleyip bitirdikten sonra geriye bakıp düşündüğünüzde herşeyin dahada fazla anlam kazandığını anlıyorsunuz.genel olarak başarılı bulsamda senaryonun bariz şekilde alıntı olması can sıkıyor.

  en büyük eksisi ise karakterlerin derin olmaması diyebilirim.film boyunca karakterlerin kendi ağzından geçmişlerini dinlesenizde, empati kuramıyorsunuz.bu yüzden eğer kolay etkilenen biri değilseniz trajedi kısmını başarısız bulabilirsiniz.

  sonuç olarak genel fikrim iyi bir animasyon filmi olduğu.eğer your lie in april izlemediyseniz(daha iyi olduğu için değil, hatta ı want to eat your pancreas genel olarak daha başarılı diyebilirim ama senaryo çok benzer yukardada birçok kez bahsettiğim gibi), yada kısmen kolay etkileniyorsanız dahada iyi bulabilirsiniz.

  pankreasınızı yemek isteyecek birini bulmanız dileğiyle, sayonara!
 • miyazaki’nin eli değmiş olsaydı, şimdiki haliyle yaratmış olduğu değeri en az 10’a katlayacağına emin olduğum anime.

  çok şey öğreten, insana kendini ve hayatını sorgulatan ama sorgulama yaparken hiç de ruhen yıkılış yaşatmayan bir yaşam rehberi.

  hangi yaşta olursa olsun her insanın izlemesi gereken film. filme dair en büyük kırıklığım, dediğim gibi “miyazaki ustanın elinden çıkmamış” olması.

  hayatta çok şey yapmış, yaşamış olsa da her insana yeni bir yol daha olduğunu hissettiren bir coşkunluk kaynağı.

  karar verdim:
  son 7 yıldır yoğun olarak kullandığım psikiyatrik ilaçlara rağmen “ölmeden önce ‘yapacağım’ 100 şey” listesi hazırlayacağım ve hepsini tamamlamaya çalışacağım.
  bitiremeden ölürsem ne ala... bitirir isem bir başka “100 şey” listesine başlayacağım.

  karar verdim:
  ilk ve son maddeler “hep” 100 maddelik liste hazırlanması üzerine olacak.
hesabın var mı? giriş yap