şükela:  tümü | bugün
 • destekçilerine kimilist adı verilir. kimilist, kore halk cumhuriyetinin kuruluş ilkelerini yaşayan ve yaşatan, kore'nin en başta bölünmemesi gereken bütünlüğünün fiili bölünmüşlüğüne (kuzey ve güney kore) karşı olan kişilere verilen isimdir. kimilistlere göre kim il sung kore'nin ulu önderi (great leader) ve ebedi cumhurbaşkanıdır (eternal president). kuzey korede kamusal alanlarda pek çok yerde kim il sung'un resimlerini görmek mümkündür. kim il sung'un juche adını verdiği ideolojisiyle ilgili kitaplardan biri olan juche: a christian study of north korea's state religion'a göre kimilizm bir çeşit devlet dinine dönüşmüştür. bunun sebebi de kimilistlerin, kim il sung'u fazlasıyla ululaştırmaları, kendisine insanüstü biriymişçesine tapınmalarıdır. kimilistlerle, kim il sung'un eksileri ve artıları üzerine mantıklı, eleştirel bir konuşma yapılamayacağından, bu ideoloji kimi çevrelerce genelde hiciv yoluyla (mesela çinli yönetmen hu ge) eleştirilmektedir.
 • (bkz: juche)
 • kim il sung olmasaydı siz yine ananızdan doğardınız ama babanız kim olurdu bilmezdiniz şerrefsizler. o yüzden bu insanı eleştirirken önce bir dönemin koşullarına bakın. kim il sung'un açtığı yolda gösterdiği hedeflere yürüyen zeki, çalışkan, übermensch kore halkının kalbinden bu yüce önderin izlerini silemezsiniz. o olmasaydı hala cefakar kore halkı fesle geziyor, develere biniyor olacaktı. insaf be, minnettar olcağınıza habire eleştiri, habire laf sokma peşindesiniz. ne pis adamlarsınız lan siz, fettoşcu musunuz, soroscu musunuz nesiniz anlamadım ki. o olmasaydı biz de olmazdık bunu kafanıza yazın.

  hayret bir şey ya adam gelmiş kim il sung'u eleştiriyor, nasıl olabiliyor böyle insanlar anlamıyorum. şu halimizi görse mezarında ters dönerdi. işaret ettiği çağdaş uygarlık seviyesinin altında kalın da boğulun inşallah. karzakalılar. kuzey korelilikten aldığım tadı hiçbir şeyden alamadım, ne mutlu kuzey koreliyim diyene.
 • tamamı kore'yi yarısı burayı aydınlatıyor.
 • attention whore trolllerin birilerine laf soktuğunu ve dalga geçtiğini sandığı pörtlenmiş tanım. gelişememiş beyinler tarafından çocukca saçmalamaların sonucu.
 • bu "rejimin" ulusal 11 okunun 6'sı hala bazılarının götünden çıkamamıştır. kalan 5 ok, bir yancı ve 4 player olmak şartıyla okey oynamaktadır.
 • aynı zamanda mehmet ali aydınlar tarzı kemalizm'dir.
 • şu kısa videodan bir fikir edinilebilecek akımdır:
  http://www.youtube.com/…u&feature=player_embedded#!