şükela:  tümü | bugün
 • ayrica ajda pekkanin sarkisi
 • 1973 yılında ajda pekkan'ın sesi ve fikret şenes'in sözleriyle türk pop müziğine kazandırılmış ve türk kollektif bilinçaltına bir daha silinmemecesine kazınmış şarkı. orjinali ise yanılmıyorsam sol raye'nin "if we were free" adlı eseri.
  zamanımızın en büyük kısmını otobüste geçirdiğimiz bir kastamonu ve civarı yolculuğunun bütününde önüme oturarak hiç durmamacasına anılarını anlatan çok görmüş geçirmiş, çok ilginç şeyler yaşamış seksen yaşındaki teyzeden duyduklarımı nakletmek istiyorum bu bağlamda: arkadaşı olan fikret şenes son raddede geçimsiz, huysuz bir insandır. lakin gün gelir, birini sever. kemal'dir yanlış hatırlamıyorsam adamın adı. büyük aşktır yaşadıkları. öyle ki, kemal'in yanında o hırçın, nemrut fikret gider, yerini bir kuzu, bir kedi, bir geyşa alır. fakat, gün gelir, yine fikret'in nevrotikleştiği anlardan birinde olacak, ayrılırlar, ve kemal başka biriyle evlenir. fakat yine de kopamazlar. hayat akar, ikisi de çoluk çocuğa karışır, yasak aşk ise hep sürer. işte fikret şenes'in sözlerinin pek çoğuna ama ama özellikle de "kimler geldi kimler geçti"ye sinmiş olan bu tutkulu, yıpratıcı aşkın tortusudur.

  bakalım fikret kemal'e neler demektedir?

  bilmem ki bu akşam sen de bir hoş musun?
  içmeden hatıralardan sarhoş musun?
  ellerin sanki bak hala ellerimde,
  yanıyor duyuyor musun?

  dostlar seni söylüyor sahi mutsuz musun?
  (bkz: herkes seni söylüyor sahi mutsuz musun)
  bu yolda dönüş yok, sen bilmiyor musun?
  her şey gönlünce olmaz demiştim sana,
  kaderden kaçılmaz görüyorsun...

  kimler geldi, hayatımdan kimler geçti
  hiç birisi hasretini gidermedi
  en güzeli senin kadar sevilmedi
  kimler geldi kimler geçti

  korkma bu akşam gelip çalmam kapını
  başkası paylaşıyor alın yazını
  ben sensiz yaşıyorum yasak aşkını
  söylüyorum şarkını..

  kimler geldi sorma sakın kimler geçti
  (ve böyle gider)

  allah için başarılı sözlerdir bunlar. bir de şöyle bir anım vardır aklımda yer etmiş bu şarkıyla ilgili: ben dokuz-on yaşlarındayken evlenen yeğenimin düğününde bu şarkı açılış parçası olarak çalmıştı. ben ise geline hakaret olarak algılamıştım "en güzeli senin kadar sevilmedi" dizesini çocuk aklımla, resmen "çirkinsin sen, çirkin" diyor işte diye sinirlenmiştim, dert edinmiştim bunu, üzülmüştüm gelin adına, öyle bir zeka düzeyindeymişim o dönem demek, üzücü.
 • kimilerinin geldigi, kimilerininise gelmekten oteye gittigi durumlarda magdurun/magdurenin huzunlu soylemi.
 • (bkz: varyag)
 • üzerinden yaklaşık 30 sene geçmesine rağmen hala büyük bir keyifle dinlenen, bilmem kaç defa "cover" yapılan ajda pekkan (bkz: süperstar) klasiği...bu şarkının sözleri nasıl bir ruh hali içinde yazılmıştır diye merak etmemek elde değildir...hele ki şimdiki zaman insanları olarak eski sevgiliye yapmadığımız bir şey kalmadığını düşününce, "ne garip bir adammış bunu yazan" demeden alamıyor kendisini insan...o kadar yaşanan şeyden sonra, üzerinde bir sürü insan geçtikten sonra hala içinde o insanın var olması niyedir acep? unutamamak mı, yoksa gizli bir pişmanlık mı, belli değil açıkçası...yine de insanın aklına istemeden ayrılanlar geliyor, bazen bir gurur, bazen hayat kavgası nedeni ile bu diyardan göç etmek zorunda kalanlar...

  neyse efendim, bir de sakin sakin yolda giderken denk gelmek var bu şarkıya...o vakit gidenlerin, gitmek zorunda kalanların** akla gelmesi kaçınılmaz oluyor...neyse neyse; bu şarkıda emeği geçen herkesi tekrar anmak gerekir sanırsam...göçenlerin ruhu şad olsun, kalan selam olsun efem...
 • her yeni sevdicek için sölenir bu şarkı.gözler dalaar gideer uzaklara,şarkı sözleri alçak sesle mırıldanır ta yürekten gelen aşkın sesiyle kolkola.velhasıl duygularımızı dile getiren şahane bi parçadır.
 • kimseye söyleyemedim şimdiye dek, sanırım içimde ukte kalacak hep...
 • biraktigi izin bir cocukluk yarasi olmasindan midir bilinmez, bir turlu gecmedigi, sanki o yarayla buyuyen bir kalbi avuttugunuzu anlatan, ic acitici bir sarkidir. maalesef, tek bir ask oldugunu, bir tek ruh esi'nin kalbinize isledigini, yillar gecse de onun o zamanki halinin, icinizde dolasan bir hayalet haline geldigini, ama hic gitmedigini anlatir.
  velhasil, artik gorulmese de, duyulmasa da, ne oldugu bilinmese de; daha kotusu, ne hale geldigi bilinse bile, eger iciniz hala kipirdiyorsa canli bir hatiraya, bu sarki size iyi gelmez. dinlenmemesi daha yerindedir.
 • bu muhteşem şarkının sözleri daha kayda değer bir ilişkim yokken bile alır götürürdü beni... yaşadıkça anlam yükleyip daha da bir etkileniyor insan.

  en güzeli senin kadar sevilmedi
  kimler geldi kimler geçti

  bilmem ki bu akşam sen de bir hoş musun
  içmeden hatıralardan sarhoş musun
  ellerin sanki bak hala ellerimde
  yanıyor duyuyor musun

  dostlar seni söylüyor sahi mutsuz musun
  bu yolda dönüş yok sen bilmiyor musun
  herşey gönlünce olmaz demiştim sana
  kaderden kaçılmaz görüyorsun

  kimler geldi hayatımdan kimler geçti
  hiçbirisi hasretini gidermedi
  en güzel senin kadar sevilmedi
  kimler geldi hayatımdan kimler geçti

  en güzel senin kadar sevilmedi
  kimler geldi hayatımdan kimler geçti

  korkma bu akşam gelip çalmam kapını
  başkası paylaşıyor alın yazını
  ben sensiz yaşıyorum yasak aşkını
  söylüyorum şarkını

  kimler geldi sorma sakın kimler geçti
  hiçbirisi hasretini gidermedi
  en güzeli senin kadar sevilmedi
  kimler geldi hayatımdan kimler geçti

  en güzeli senin kadar sevilmedi
  kimler geldi hayatımdan kimler geçti
 • insanın yaşadığını ispatlayan, hayatı hayat yapan; mutluluğun, hüznün ve en güzel olarak "karnında kelebeklerin uçması" olarak tanımlanan kimi* duyguların vücut bulmuş hali..
  hayat, sadece mutluluk yada sadece hüzün değildir.. kimi dönemlerde kimi ruh halleri içinde bulunur insanoğlu.. bazı günler üzgün, bazen ise neşeli gezer, bu günlerde ise diğer duyguyu yanına sokmaz.. neşem kaçmasın yada çok kötüyüm bu mu güzel haber gibi tepkilerle kovar birini.. oysa hayattan gerçek tad duyguların bir arada yaşanmasıyla alınır..

  ilişki illa iki tarafın bilgisi dahilinde olmak zorunda diildir..
  bazen bazı şeyler de insanın içinde ukteyken güzeldir, o zaman yaşar, o zaman insanı ayakta tutar, insan o zaman insanlığını, kendisinin ve sevdiğinin kıymetini anlar..
  belki gene iki eski arkadaş, belki de sadece bunun siluetidir ilişki..

  korkma bu akşam gelip çalmam kapını
  başkası paylaşıyor alın yazını