şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2009 yerel seçimlerinde sürekli siyasiler tarafından dile getirilen siyaset. özellikle dtp'nin yaptığı siyasete iktidar partisi tarafından verilen tanımlama. dtp'nin üstlendiği misyonun kürt kimliğinin tanınması olduğundan hareketle neden bu kadar içerlendiğine anlam veremiyorum.
 • google'da yaptığım incelemeler sonucu barack obama'nın da yaptığı iddia edilen siyaset olduğunu gördüm. şimdi anlaşılıyor barack obama dan medet uman vanli yurttaşımın eylemi.*
 • bazı kimliklerin yok sayıldığı toplumlarda kimlikleri yok sayılan grupların desteğini alacak siyaset türü. rahatsız olanlar için engellemenin yolu sebep olan baskıları kaldırmaktır.
 • yıllardır kürtler kimlikleriyle yaşamak uğraşındalar . ama kürt kimliğinin içinde kaybolup, farklı psikolojilere girip, eleştirel düşünme yeteneğini yitirmek sakıncalı. bu ayrımın farkında olmak gerekir. kürtlerin kültürel haklarına kavuşup, insan haklarının iyileştiği bir ortamda, bu topraklarda eşit bir yurttaş gibi yaşadığı vakit kimlik siyasetinin verdiği ivmeyi azaltmaları gerekir.
 • dtp'nin yaptığı siyaset olduğu iddia edilir. ancak diyarbakır'a giden vatandaş, oradaki belediye hizmetlerini, konuşmalarını ve halkın siyasete bakış açısını gördükten sonra bu tanımı bir daha kullanmaz.

  akp "belediye'de hizmet anlayışı"nı kendi tekeline almak istemekte, dolayısıyla dtp'nin bölgedeki başarısını "halk hizmeti değil ideolojiyi seçti" diyerek saptırmaktadır.

  kısacası bu tanım kullanılırken dikkat edilmelidir.
 • hizmet siyasetiyle de birleşince combo olur, tadından yenmez.
 • sınıf siyasetine ilaç olarak neo-liberalizmin piyasaya sürdüğü etnik milliyetçilik ya da mezhepsel fanatizm gibi akımlara verilen genel isimdir.
 • eşcinselliği arttırarak sosyalizmi çökertmek tipik bir kimlik siyaseti amacıdır mesela.
 • tüm kimlikler kurgu olduğundan bu konuda politikleşmeye gerek de yok aslında. ancak ayrımcılık boyutunda destek olmayı da kimlik siyaseti olarak okumuyorum. ben kendi adıma destek verdiğim kimi kimliğin özgülük mücadelesini kimliksizleşmenin bir adımı olarak görüyorum. bu konuda ters düştüğüm arkadaşlarım da var. onlar bunun o kimlileri kemikleştireceğini yapılması gerekenin toptan bir reddediş olduğunu dillendiriyor. ben böyle düşünmüyorum. aşamalı olarak kimliksizleşme daha olabilitesi yüksek geliyor. önce özgürleşme bilinçlenme sonra da tüm kimlikleri reddetme. ötekiyi öznenin tahakkümünden kurtarma ve zamanla da iktidar ve egemen dilin zayıflaması ve egemenin iktidar alanının daraltılmasıyla da özsel gerçekliği bütünlüğü daha rahat anlatabilme ve gerçekliği sunabilme... ötekinin olmadığı bir dünya en azından ötekinin olmadığı bir toplum...
  kimlikleri red zamanla güçlenecek bir yapılanma bu bir tahayyül. zamanla büyüyecek daha çok dillendirilecek de bir felsefe...