şükela:  tümü | bugün
  • sanırım böyle bir uygulama yok. muz cumhuriyetinde olması da pek mümkün gözükmüyor. ancak bir vatandaş olarak cumhuriyet muz da olsa, polisin önce kendisini ispatlaması gerek diye düşünüyorum. yoksa her polis yeleği giyen kimlik sorabilir ve kimlik bilgilerin gereksiz insanların eline geçebilir. var mı böyle bir ihtimal? var.

kimlik bilgilerin kimin ne işine yarasın, zaten internette satılıyor diyenlere karşı da, ben polis olmayan biri ile bu bilgileri paylaşmak riskine niye gireyim diyorum.

edit: kimlikte bir barkod olur, okutursun. demokrasilerde çare tükenmez.
  • hak verdiğim gibi bir paradoksa yol açan gerekliliktir.

kimliği gösterince de o kimliği en yakın karakola ya da 155'i arayarak doğrulatmak gerekmektedir. çünkü bir kimlik çıktısı almak hiç de zor değil.
  • bu yetkiyi pvsk'dan almaktadır; sizler de bu husus karşılığında kendisine kimlik sorabilirsiniz, üniformalı olması önem arz etmez, neden durdurulduğunuzu karşılığında tutanak tutulmasını ve kendinize verilmesini isteyebilirsiniz. polis buna direnemez, tck'ya göre görevi ihmal suçunu oluşturur.
  • pvsk dört ve onaltıncı maddeyi okuyun

polis istediğinde vatandaş kimlik göstermek zorundadır

vatandaş ben de sizin kimliğinizi görmek istiyorum derse polis de gösterir

pvsk polis vazife kanunudur

polis gbt yapıyorsa da vatandaşın güvenliği için yapar işi bu
  • (bkz: #88019440) şurada güzel bir örneği mevcut
  • kimliğini gösterse de sahte olup olmadığını anlayabilecek ehillikte olmadığımdan benim açımdan pek de farketmeyen bir uygulamadır.

polise sorsam o da çıkartıp gösterse hmm evet sen polissin diyebilecek miyim sanki mk, nerden bileceğim sahte olup olmadığını, sahtesini bırak daha önce gerçeğini bile görmedim.

yani bu yorumu kendi perspektifimden yaptım ama bir çoğumuz için de geçerli olduğunu düşünüyorum, kaçınız polis kimliği gördü, kaçınız bir polis kimliği görse onun sahte olup olmadığını anlayabilir? ha böyle bir hakkımız olsa ve sorunca kibarca gösterseler güzel olur tabi ki, ama çok da işe yarar mı derseniz bence çok nadir insanlar ve hususlar haricinde yaramaz.
  • ahahaha turkiye gibi demokrasiden eser kalmamis bir ulkede bu gibi ufak nuanslara takiliyorsunuz ya.. bayiliyorum resmen.

tanim: gerekli bir durumdur