şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir de ideolojik sebeplerden dolayı kimlik bunalmına girenler vardır. rus salatası'na herkesin bir zaman sonra, ki o zaman 1950 sonrasına denk gelir, amerikan salatası demesi gibi. ilk başlarda bu sorun, basit bir kimlik sorunudur... yani ben amerikan salatası mıyım yoksa rus salatasımıyım gibi... ama bu kimlik sorunu zamanla şizofreniye dönmüştür. örneğin bugün dardanel ton'un amerikan salatasını alın, üzerinde türkçe amerikan salatası, ardında ingilizce "russian salad" yazmaktadır.
 • sonuna "yemegi" kelimesi getirilerek telaffuz edilen yemeklerdir.

  misal patates yemegi. musakka degil, $u degil bu degil, patates yemegi.
  ne bu boyle michael jackson $arkicisi gibi. kimliksiz yemekleri yiyemem ozur dilerim.

  - anne ne var ak$am?
  - bamya yemegi var yavrum.
  - ben tostcu mehmet amca'ya gidiyorum.
 • osmanlı'nın balkan ve ortadoğu ülkelerindeki hakimiyetinden ötürü baklavanın, musakkanın, kebabın ve bunlar gibi ortak yiyeceklerin bariz bir kimlik sorunu var. yunanlılar karnıyarık değil papoutsakia derler, fakat bu tür istisnalar dışında çoğu yemeğin adı aynı.

  kebap, afrika'da da var, afganistan'da da var ve mantıksal olarak tahmin edebileceğiniz gibi aslında baya eski bir yemek. baklava osmanlı kökenli, fakat baklavanın atası plakountas tetyromenous.

  palaçinka aslında macaristan'ın. ama boşnak "boşnak yemeği" der, bulgar "bulgar yemeği" der, çek "çek yemeği" der, sırp "sırp yemeği" der. şu ülkelerin palaçinka üzerinde iddia ettiği hakkı, macarlar iddia etmekle uğraşmıyorlar.

  macaristan'daki, avusturya'daki, almanya'daki, isviçre'deki spatzle, çalıntı olma olasılığı hayli yüksek yemeklerden biri. resmen italya'dan gnocchiyi alıp editlemişler, adını da değiştirip kültürel miraslarına atmışlar.

  hint ve pakistan mutfaklarının da kimlik kargaşaları var, zira ikisi 1947'ye kadar bir aradalardı. tıkka masala soslu tavuk, ingiltere toprakları içinde pakistanlı bir şefin (bkz: ali ahmed aslam) icadı olan bir yemek. nasıl pakistan mutfağından ziyade hint mutfağının en popüler yemeği olmuş anlayamadım. ama ingilizler gelip de buna "english cuisine" dediklerinde komik oluyor çünkü geleneksel ingiliz damak tadına hitap etmediği bariz ortada.

  aynı kimlik krizi tanduri tavukta, veya gulab jamun gibi tatlılarda da mevcut. gulab jamunu pakistanlılar sahiplenir fakat orijin olarak hinttir. biryani de normalde perslerin icadı, fakat hindistan taraflarından gelip de biryaniyi sahiplenmeyen yok.

  uzak doğu restoranlarındaki çorbaları ayırt edebilene helâl olsun. ben hâlâ hangi çorbanın ne olduğunu öğrenemedim. vietnamın cao lausu, erişte yapısı olarak japonların udonu ile aynı. ama şu uzak doğu çorbaları konusu, nereden tutsanız elinizde kalır çünkü üzerine konan 1-2 malzeme değişti mi adı da değişir.

  filipinlilerin 'ilocano yemeği' olarak tanımladıkları "adobo" aslında ispanyolların. ama ispanyollar da o kadar masum değil. ispanyolların "tortillamız" diye sahiplendiği ekmekçik mezoamerikan yerlilerinden çalıntı. (siz siz olun bunu bir ispanyola söyleme hatasına düşmeyin)
 • elbette yalanci onadini alan yemekler bu kategoride basi cekmektedirler :

  (bkz: yalanci dolma)
  (bkz: yalanci baklava)
  (bkz: yalanci kunefe)
 • bir de kimlik bunalımı yaşayan yemekler vardır, tavuk göğsü bunlardan biridir.
 • (bkz: turlu yemegi)
 • son zamanın modası füzyon tabir edilen yemekler. ne biçin iş anlamam. adam karışım olsun diye sushinin yanına imam bayıldı koyup servis ediyor...
 • yunanlarla turklerin kapisamadigi yemeklerdir bunlar. misal imam bayildi...
  (bkz: turk ve yunan mutfagindan ortak yemek ve tatlilar)
 • hanim gobegi, vezir parmagi gibi tatlilar. kim bulmussa o isimleri, hayir sekilleri de cagrisim yapmiyo pek. ya da ben simdiye kadar hep basarisiz orneklerini gordum
 • akıtmavekrep aynı yiyecegin adı olmasına karşın kimlik sorunu çeken hatta kuşak çatışması yaşayan bir yiyecektir.
  -ne yapıosun ?
  -krep yapıyorum
  -zahmet etseydin
  -yok ya çok kolay bööle çırpıosun döküosun tavaya
  -aaa o krep deil ki yavrum akıtma o akıtıosun ya o yüzden