şükela:  tümü | bugün soru sor
 • geri kalmışlığın temelidir.
  kimse görmediği için çalmak, kötülük yapmak; kimse anlamıyor diye kandırmak, sömürmek ve hukuku ihlal etmek davranışlarının kaynağıdır.
  halbuki bütün medeni insanlar "kendisinin gördüğünü" bilir. medeni dünya ile aramızdaki fark buradan kaynaklanır. başkasından bir şey gizleyebileceğini sananlar geri kalmışlığın mimarıdır.
  kendin görmek "vicdan" diye özetleyebileceğimiz adalet hissinin özetidir. adalet değerin temelinde yer alır. içindeki teraziyi bozduğunda hayatını değerli kılamazsın.(bkz: gyges)
  hele ki müslüman olduğunu söylüyorsan ve allah'ın gördüğünü unutuyorsan geri zekalı değilsin, kötüsün.
  ülkemizde kendini akıllı sanma sorunu vardır. kendini akıllı sanarak kimse görmeden hak yemeye çabalayanlar var.
  kimse görmüyor sanmak hele ki %99 müslüman olduğu söylenen toplumumuzda bırakın kendini, allah'ı bile kandırmaya çalışmaktır. ne müslüman ne de medeni olmadığımızın kanıtıdır. allah'ın gördüğü bir yerde nasıl çalarsın, nasıl kötülük düşünebilirsin? inançlı olduğuna sadece inanan ve aslında inançlı olmayan toplumun acilen allah'ın ne olduğunu öğrenmesi gerekir.
  bu durum dinin iyi bir toplum oluşturmada ne derece etkili olduğunu sorgulatmaktadır. allah gibi bir güç bile etkili değilse insanları korkutarak iyileştiremeyeceğimiz aşikardır. tek yol bireysel hakların öne çıkarılarak insanları uyum içinde yaşamaya teşvik etmek ve böylelikle kimse görmüyor sanmayı bırakmaktır.