1. ---alıntı---

dindarların –iyi bilmeleri gerek ki-birilerini cehenneme birilerini cennete yerleştirme gibi bir yetkileri ve görevleri yok.

dindarların duaları dindar olmayanlardan daha çok dinlenir değil.

inanan bir insan, çok iyi bilmeli ve unutmamalı ki, cami cemaati cenneti garantilemiştir de, pub cemaati cehennemin dibinde değildir.

kimin ne olacağını yalnızca allah bilir. hesap defterimizi açma yetkisi rabbimize aittir.

camii müdavimi bir gün sapıtabilir; meyhane düşkünü gün gelir, tövbe eder, rabbine dönebilir.”

(…)

günahkârın günahının lafını etmek, günahkârın günahından daha ağır bir günahtır.

çünkü hiç kimse sınanmadığı günahın masumu değildir.

sınanınca kaybedenleri, şimdilik sınanmadığı için kaybetmeyenler kınamaya kalkarsa, sadece komik olurlar, acınası hale düşerler.

sınansaydılar kaybedeceklerdi.

belki de sınanacaklar ve kaybedecekler.

bu yüzden, kimse kimseyi günahından ötürü kınama hakkına sahip değildir.

<senai demirci>

---alıntı---
  2. son zamanlarda duyduğum en saçma laftır. diyelim ki, ilk insanlar olarak hz adem le havva, onların yaşadığı zaman dünya üzerinde içki diye bir şey yoktu. ya da sadece ikisi varken zina diye birşey. şimdi onlar içki ve zinadan dolayı nasıl sorumlu olabilirler..
    hatta bu hayatımda duyduğum en saçma laf.
  3. yanlış anlaşılmış söz. kimse sınanmadığı günahın masumu değildir demek, herkes sınanmadığı günahın suçlusudur anlamına gelmiyor.

kınadığınız şeyi yaşamadan o durumda olsaydınız, o şartlar içinde nasıl davranırsınız siz bile bilemezsiniz. bu yüzden de kendi başınıza hiç gelmemiş şeyler hakkında ahkam kesip, kişileri yaşadıkları şeyler yüzünden günah keçisi ilan etmek ahlaklı bir tavır değil. ayrıca bu bir insanı vicdanında boğmak anlamına gelir. ona yeni biri olmak, yeni bir yaşam kurmak hakkını vermeyip onu vicdanınızda öldürdüğünüz anlamına gelir. oysa onun başına gelen sizin başınıza gelmiş olsaydı muhtemelen size böyle yaklaşılmasını istemezdiniz.
  4. (bkz: satanas sum et nihil humanum a me alienum puto)

eğer bugüne dek katil olmadıysam, hayat beni o noktaya getirmediği içindir. şükürler olsun. ama bu asla katil olmayacağım anlamına gelmez.

bir insan bir suçu işlemeye muktedirse tüm insanlar muktedirdir. bu hayatta herkesin başına her şey gelebilir. kınamadan önce iki kez düşünmeli...
  5. önyargının ve peşin hüküm vermenin kötülüğü hakkında söylenebilecek en güzel söz. o kadar sarih ki açıklamaya gerek bile yok.

bu sözü kimin nerede söylediğini bilmiyorum, açıkçası işin bu tarafıyla ilgilenmiyorum zaten. parmağın işaret ettigi tarafla benim işim.

kimse sınanmadığı günahın masumu değildir hakkında bilgi verin