şükela:  tümü | bugün
 • icat edilip üretilse toplum tarafından tüketilebilecek makina ve endüstriyel tasarımlardır.
  misal:

  otomatik vitesli bisiklet : evet belki mekanik olarak çok zor bir tasarım ama olsa yapılsa eminim çok alıcısı olur. illa 500 vites olmasına gerek yok. 3-4 vites olsun yeter.

  el yıkama makinası : bazı avmlerde gördüğüm içine ellerini içine soktuğunda kurutan makinaların yıkayan versiyonları yapılabilir. hatta üstüne sıcaklık ve süre opsiyonlar bile eklenebilir.

  sıvı şeker : toz var. küp var. renklendirilmiş versiyonları da var ama neden sıvı halde son kullanıcı tarafından tüketilen versiyonu yok. sonuçta glikoz bu. iki damla çaya damlatıyorsun. karıştırma derdi yok.

  aklıma geldikçe editler eklerim.
 • yün tanga : hem seksi hem de sıcak...
 • birşeyi icat yapan o şeyin kimsenin aklına gelmemesi olduğundan, tüm icatları içine alan geniş kümedir.
 • (bkz: tuvalete girildiğinde su sesi çıkartan makine)
  sıçtığımızı gizlemek için tonlarca su harcıyoruz çünkü. tonlarca..

  japon tuvaletlerinde kullanılan müzik sisteminden bahsetmiyorum. o bir nevi; sıçarken youtube'dan "su sesi" videosu açmak. benim bahsettiğim şey başka..

  içinde 200 ml kadar su olan bir düzenek yeterli. sürekli devir daim yaparak çeşme sesi çıkaracak ve rahat rahat sıçacaksınız. hem sudan tasarruf, hem daha hesaplı..

  ismi de hazır. (bkz: sıçırgaç)
 • kimsenin aklına gelmeyen icat benim aklıma da gelmemiş demektir. aklıma gelmeyen bir şeyi de buraya yazamayacağım için anket kapanmıştır.

  peşin edit: başlığın taşınmadan önceki hali için: (bkz: kimsenin aklına gelmeyen icatlar)
  ayrıca;
  (bkz: icat edilmesi istenen aletler)
  (bkz: acil yapılması gerekli icatlar)
 • ezan okunduğunda televizyon ve müzik sesini otomatik kısan sistem.

  bu ülkede vallahi billahi tutar zengin olurum.
 • 1 hafta midede kalabilen gerektiğince vitamin,su,karbonhidrat,proteini içinde bulunduran bir kapsül yapılıp piyasaya çok pahalı fiyatlara sürülebilir diye düşünüyorum 1 hafta yemek derdinden kurtulurdunuz istediğiniz zaman zevkine yemek yerdiniz ilginç bi tasarım olurdu.

  adıda;* olurdu heralde.
 • başlığı ve sonra entryden 3-4 kelime okuyup derhal laf sokma hatta başlığı taşıma çabasına girenleri gösteren başlıktır efenim.

  önce adam gibi ilk entry'i okuyun anlayın. anlamak fiili burada önemli. hiç olmayan icatlar demiyorum. üretilse toplum tarafından tüketilebilecek ama kimsenin (*) aklına gelmediği için üretilmeyen ve tüketilmeyen icatlardır.

  misal: otomatik vitesli bisiklet var ama ancak ararsan bulabileceğim pahalı ve çok fonksiyonel olmayan şekilde. daha verimli ve ekonomik modellerinin icat edilmesi lazım.

  sıvı şeker var. evet adı da glikoz şurubu ama kimsa çayına glikoz şurubu damlatmaz. "şurup" kelimesi itici duruyor. ama sen adını sıvı şeker koyup janjanlı damlatma şişelerinde kafelerde masalara koyarsan tahta üzerinde yemek servisi gibi çok tüketilen ama zararlı ve gereksiz çok tüketilen bir ürün olur çıkar.