şükela:  tümü | bugün soru sor
  • son zamanlarda yaptığım tespit. millet ürünleri heybesine koyuyor, kazağına dolduruyor, pazar sepetine dolduruyor, market arabalarıyla taşıyor ama laylona para vermiyor. e para kolay kazanılmıyor. enteresan bir zamandayız gerçekten.

edit: ekonominin kötü olduğunun göstergesidir. ekonomin iyi olsa dörder beşer alırsın.
    edit2: uygulama çevre içinse, bu çevre daha önceden yok muydu, yeni map mi açıldı.
    edit3. ayrıca ambalaj diye de bir şey var. onlar ne olacak. pet ürünler kalksın o zaman, bidonla su almaya gidelim markete.
  • poşetin paralı olmasının amacıdır, uygulamanın başarılı olduğunu gösterir.
  • yaşadığım yerde 10 kişiden 8'i poşete hala para verdiğinden yanlış bulduğum tespit.

4'er - 5'er poşet alıyorlar. 1 ekmek parasını markete bırakıyorlar.

uyarı üzerine edit: burada ki marketten kasıt, ceplerinden bir adet 1 ekmek miktarının ceplerinden alınmasıdır.
  • sabah migros'tan 25'li sallama çay aldım. tek parça. poşet almadan getirdim. yolda resmen aydınlandım. elimle tutabildiğim için poşete gerek yok diye düşünmüştüm. bedava olsa düşünmeden poşetle alacaktım. bir poşet daha az kullanılmış oldu bu sayede. geçen bir yazar demişti. dumansız hava sahası bir, poşet meselesi iki. bu ikisi cidden çok iyi oldu.
  • eski köye yeni adet olması nedeniyledir. kriz döneminde insanlar birde ona para verir mi, ben vermem. anlaşılan şu ki yumurta kapıya dayanmadan, cebimizden zorla bişeyler çıkmadıkça bazı şeyleri yapamıyoruz, düzeltemiyoruz.
  • sanal market'te seve seve veriyoruz...

çoğu kişinin tek firesi şu an bu galiba...
  • kendi adıma konuşacak olursam daha kanun yeni çıktı. evdeki poşet stoğunu bir bitirelim de hele. sonra alırız.
  • sigara ve poşet yasağı bu ülkenin başına gelmiş en olumlu iki gelişmedir. az sonra yine alışverişe gideceğim. pazar arabasını alıp evden bir de bez torba ile alışveriş yapıp döneceğim. çöp poşeti sıkıntısını da artık başka bir şekilde çözeceğiz.
  • uygulamanın hala gerçekten çevreyi korumak olduğunu sananlar var ilginç. yukarıda bir arkadaş 10 kişiden 8 i kullanıyor demiş. hiç almayan kesimde vardır fakat bunu bir ortalamaya vurursak ülkenin %60'ından fazlası poşet alıyordur diye düşünüyorum. kısaca bu sistem parası olan kesime çevreyi kirletme hakkı tanıyor. ama aldığı parayla ucu ucuna geçinen kesim ise aldığı şeylerin miktarı azsa elinde taşıyor, yükü fazla ise kendi poşetini getiriyor. sistemin çalışma şekli bundan ibaret kimse kimseyi kandırmasın. he bu %30-40 başarı ise ya sizin başarı anlayışınız sorunlu ya da benim.

mesajlar üzerine edit: abuk subuk zengin fakir ayrımını 25 kuruşla mı yapıyorsun diyenler var. gerçekten buradan bunu anlaman nasıl bir algı meselesi anlamış değilim. ülkede poşet olayına gelene kadar dünya kadar sorun var. satılan fabrikalar, doların 7 lira olması, ekonomi vs vs say say bitmeyen bataklık. bunca şey arasından neden en çok poşet olayı tepki aldı bu kadar gündem oldu düşündünüz mü ? kısaca getirilen sistem insanları çok güzel bölmeyi başardı. bu çok çevre duyarlılığı için yapılan bir uygulama olsaydı tamamen kaldırsalardı poşeti daha mantıklı ve sağlıklı olurdu.
  • 10 kişiden sekizi kullanıyor. ya da %60 kullanmaya devam ediyor. biraz bekleyin, hatta 1 sene geçsin sonra istatistiklerinizi paylaşın. ben ilk avrupa ya gittiğimde 2007 bu poşetler paralıydı. biz daha 2019 yılında geçebildik. uygulma başlayalı da henüz 1 ay bile olmadı. poşet kullanım oranı inanılmaz bir şekilde azaldı. buna ek olarak arabada ve çantada bez çanta taşıma dönemi başlarsa (eskiden pazarlarda pazar çantası olarak satılıyordu) tam hedefine ulaşmış olacak. artık çöp kovaları için çöp torbası almaya alışır millet.