şükela:  tümü | bugün
  • sağcı olsun, solcu olsun, ümmetçi olsun ateist olsun, tombiş olsun cılız olsun, kadın olsun erkek olsun, cinyıs olsun aptal olsun; ekşi'de gözlemlediğim şey kimsenin "biz bunları hak etmiyoruz ya" diyememesi.

    tam bir orta doğu ülkesiyiz. goygoyla ülke yönetilmeye çalışılıyor. ilim irfan mars kadar uzak herkese, "önce ticaret". o da bile "adam kazıklamak" üzerine. herkesin eli de uzun dili de uzun ama "iş bilir" kimse yok. iş bilen herkes geriye atılmış, gücü yakalayan onu bırakmamak için her şeyi yapar olmuş. bu ülkenin koltuk sevdası dizi olur. hükümeti ayrı muhalefeti ayrı. eğitimi ayrı, yargısı ayrı. polisi ayrı ordusu ayrı. işçisi ayrı patronu ayrı. genci ayrı yaşlısı ayrı film bu ülkede. kimisinin gişesi çok, kimisinin hiç yok işte. insan ağız tadıyla "işte bunlar da anadolumuzun latifesi, aroması, bir başka ülkedir canım ülkem" romantizmi bile yapılamıyor artık, eski şarkılarda kalmış o güzellemeler. en zenginine de en fakirine de, en akıllısına da en aptalına da, en eğitimlisine de en cahiline de ülke olmuş bataklık. kabul etsen de etmesen de.

    herkes durum tespiti derdinde. "başımıza şu geliyorsa bunun yüzünden geliyor"un çözümü derdinde. kendi adımıza buluyoruz çoğunu, "busunu". kendi adımıza bulduklarımız aynı olmasa da. hepimizin ortak paydası ise bu günleri görmemizi hak etmiyor olarak hissetmememiz. içten içe biliyoruz "hak ettiğimizi". kimisi bu kabullenişi sindirmiş, kimisi henüz farkına varmamış. insanın kukusundan çıkardığı çocuğun zeka geriliğini kabullenmesi kadar zor bir iş bu. "benim çocuğum geri zekalı işte naparsın" diyemese de komşularına, durum bu... hangi tarafta olursak olalım, şikayet ettiğimiz tarafın, suçlunun suçunda -az veya çok- parmak izi bıraktığımızı biliyoruz. belki de bundan kabullenmeyiş.
  • diyemeyiz cunku turkiye bunlari hak ediyor. cin'de bu duzen islemiyor cunku yeterince ahlaksiz degiller. hindistan'da bu duzen islemiyor cunku yeterince ahlaksiz degiller. ama turkiye'de isliyor cunku biz bundan daha kotusunu de yapmaya her an haziriz. biz butunuyle ahlaksiz bir milletiz. oyle yeni falan da degil, ac bak fuzuli besyuz yil once yazmis sikayetnamesinde.
  • %49 'u olabilir.