şükela:  tümü | bugün
  • kendine odaklanan ve en doğrusunu yapan bir arkadaşımız. kimsenin nazını, cazını, kaprisini çekmediği gibi; kendi hayallerini de başkaları için ertelemiyor. idealleri var. ne ekerse onu biçiyor. engeli yok, sınırı yok, kuş gibi özgür... kafası da rahat. beşeri bir faktörden dolayı hayatını yaşayamamışlığı falan da yok.
  • bu ben oluyorum. sonunda herkesin şu veya bu şekilde gideceğini nasıl olsa hepimiz biliyoruz, hayatımızda yer almaları yeterli...merkezinde olmalarına gerek yok
  • birini hayatının merkezine koyduğunda, hayatının merkezine koyduğu kişinin hayatının merkezine koyacağını(!) bilen insandır.
  • çocuğu olana kadar doğrusunu yapan insan. çocuk olunca işler tamamen değişir.
  • kütle çekim yasasına aykırı iş yapıyordur. boşlukta yalpalar.
  • =kendisini hayatın merkezine koyan insan
  • tecrübeyle sabittir ki yaşamayı ve mutlu olmayı bilen insandır.

şunu da belirtmek lazım birisi koyulacaksa illa ki, o kişi kesinlikle sevgili olmamalıdır. hayatın merkezine sevdiğini koyduğun an uzun vadede kendine zarar vermeye kadar gidersin.
  • kendisinin de hayatın merkezinde olmadığını bilen insandır.
  • bu kişi benim amına koyim. bu işin egoistlikle falan kesinlikle uzaktan yakından alakası yok.

bu yaştan sonra ne afra çekerim ne tafra çekerim. mal mıyım lan hayatım boyunca bir kişiyi mutlu etmek zorunda olmaya. insanların istekleri bitmez. ne kadar çok verirsen o kadar çok ister. belli bir süre sonra karşı tarafın bu istekleri sizin göreviniz olur. ben hayatım boyunca kimseye naz, kapris, benmerkezcilik yapmadım.

benim kendi hayat tarzım, hayallerim, isteklerim var olm. tatile gitmek istersem karşı tarafa ''şuraya tatile gidelim mi?'' diyorum, ısrar etmiyorum, 1 kez soruyorum. ona seçme şansı vermiyorum. zaten nasıl seçecek amına koyim parayı ben veriyorum. konsere gitmek istediğim kişiyi, konsere davet ediyorum. meyhaneye gideceğim kişiyi oraya davet ediyorum. kitap fuarına kiminle gitmem gerektiğini de biliyorum. her ortamın kişileri benim hayatımda farklı oluyor mesela. 1 kişiye bağlanıp, onun kulu köpeği olmuyorum.

kişi evli olunca eşi hayatının merkezi olmuyor mesela. kavga, huzursuzluk çıkmasın diye bir taraf genelde ses çıkartmıyor. sanki bu karar; ortak alınmış havasında hayatlarına devam ediyorlar. ( bir ara bende öyle hayatıma devam ediyordum, oradan biliyorum.)

evli arkadaşların hepsinin ellerinden, çocuklarının gözlerinden öperim.
  • ne hayır lan yine hakkımda gıybet ediyorsunuz. tipine ekşidiklerim.