şükela:  tümü | bugün
  • çalıştığım yerde bir ablamız yaptırmış bundan, şimdi uzaylı gibi geziyor ortalıkta. valla korkuyorum karşılaşınca. yüzünün derisi falan soyuluyor. garip lan. ilerde belki düzelir de. ne bileyim, korkuyoruz şimdilik.
  • cildin yüzeysel şekilde soyulmasına dayalı bir yöntemdir.genellikle akne ve izlerinin giderilmesi için uygulanır.
  • tca'yı alıp evde kendi başıma yaptığımdır. internette, forumlarda yeterince bilgi var. önemli olan cildini tanımak, uyulması gereken kurallara dikkat etmek. beyaz tenli, ince bir cilt yapısına sahipse kişi, % 15 oranındaki tca, gayet güzel soymaktadır yüzü.
  • doktora yaptırdığım, sonucunda alnımda siyah nokta çıkmasına sebep olmuş uygulama.

bana kullandıkları çok hafif bir ürün sanırım çünkü soyulmalarım belli belirsiz. buna rağmen alnımda ergenliğim de bile çıkmayan çok ufak ama çok sayıda siyah nokta oluştu. cildim hassaslaştığından bu dönemde yüzümü sadece suyla yıkadım ve aşırı miktarda nemlendirici sürdüm sebep bu olabilir.
  • günlerce aile içi şiddete maruz kalmış gibi gezmenize sebep olan olay. henüz sonucu hakkında olumlu olumsuz yorum yapamıyorum. bir iki gün içinde bitmesini umuyorum.
  • bugün dermatoloğa yaptırdım. muayene yatağına uzandım. boynumun etrafını havlu ve kağıt havlularla sarıldı. sonra tca'yı kulak temizleme çubuğuyla alnımdan başlayarak yüzüme sürmeye başladı. yanma hissi hissetmeye başladığımda söylememi istedi. cildim çabuk tepki vermiş. sürme işlemi bittikten sonra hemen bol suyla ıslatılmış pamukla yüzüm yıkandı. yoğun bir nemlendirici sürüldü. üzerine de güneş koruyuculu bb krem.

bugün pembe olacakmışım, sonraki 2 gün kızaracakmışım. 3 günden sonra yüzüm soyulmaya başlayacakmış. yoğun nemlendirici kullanmak önemliymiş. bepanthen, hametan merhem gibi. dışarıya çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucusu sürmek gerekiyormuş. soyulan kısımları elle koparmamak lazımmış. zaten nemlendirici sürerken kendiliğinden çıkacakmış. yaklaşık 10-14 günde sonuçlanacakmış. hadi bakalım.

sonucu da ekleyeceğim.

ek: bugün yaptıralı 4 gün oldu. söylendiği gibi 2. ve 3. gün yüzüm kızarmadı. elmacık kemiklerimin üzerinde ve onun yan taraflarında cilt rengim koyulaştı. soyulma dün başladı ve bugün iyice belirginleşti. yarını da atlatırsam soyulmanın büyük kısmı bitmiş olacak. sürekli bephanthen pomad sürüp yağlı ve parlak bir yüzle oturdum. dışarı çıkarken de güneş kremi ve onun da üzerine güneş koruyuculu bb krem sürdüm. soyulan kısımları elle koparmamak gerekiyormuş. parça parça derilerin üzerinde bb krem iğrenç oldu. bu işlemi zaten özellikle cuma sabahı yapıyorlarmış. hafta sonu bol kremli inzivaya çekilmek için gerekli aslında. şu anda yıllık izinde olduğum için idare ediyorum ama çalışırken sıkıntı olurdu.

ek2: o deri tamemen soyulduğunda altından çıkan pırıl pırıl deri çok aydınlık ve canlı görünüyordu. yüzümdeki lekelerde belirgin azalma oldu. tamemen yok olmadı ama. yüzümde 1 tane derin sivilce izi vardı. derrinliğinde azalma oldu ama tamemen yok olmadı. muhtemelen bunun için tekrarlayan seanslar gerekli. tekrar yaptırmak istiyorum ama seans aralarındaki geçmesi gereken süreyi sormamıştım. bir de işlemi yaptırdıktan sonra cildi güneşten korumak gerekiyor ve bu nedenle kış aylarında yapılıyor. havaların nasıl gideceğini kestiremediğim için şimdilik beklemedeyim.

seans aralarında geçmesi gereken süre; momo gelsin siz gidin'in bilgilendirmesiyle, 20 gün 1 ay arası.
  • kadın erkek genç yaşlı herkesin uygulayarak evde; popo çatlağından istemediği dövmesine, yüz lekelerinden sivilcelerine kadar pek çok şeyi çözebileceği bir şey kimyasal peeling. ciddi problemleriniz yoksa bile cildinizi gerdiği, rengini eşitlediği ve lekelerden arındırdığı için kesinlikle uygulamaya değer.

ben evde kendim sadece yüzüme 4 defa, vücudumun çeşitli problemli yerlerine pek çok kez 3 farklı asitle kimsayal peeling uygulaması yapmış ve muhteşem başarılı sonuçlar almış biri olarak uygulamak/uygulatmak isteyenlere cesaretli olmalarını tavsiye ediyorum.
    hatta şuan 5. peelingimin 2. günündeyim soyulmalarım başladı ve muhtemelen yarın %70 soyulacak, 5 gün içinde cildim yenilenmiş 1 hafta içinde de iyileşmiş olacak.

değip değmeyeceğine veya yaratabileceği komplikasyonlara ilişkin benim de kafamda uygulama yapmadan evvel bir dünya soru işareti vardı kadınlar kulübüne vs. baktım orada da kimyasal peeling denemek isteyen ama çekincileri olan insanlar var.
    uygulama yapmadan önce edindiğim bilgileri daha çok yabancı kaynaklardan buldum zaten bu konuda çok açıklayıcı türkçe yazılar yok o yüzden olayla ilgili aktarabileceğim kadar çok bilgi aktaracağım.

kimyasal peeling cildin üst katmanlarının kimyasallarla yakılarak kabuk haline getirilmesi ve böylece soyulmasının sağlamanması işlemidir.

aslında sadece direkt sek asit uygulamasıyla olan peelinglerle sınırlı bir olay değil. mesela ayak tabanındaki ölü deriden kurtulmak için kullandığınız callus eliminator nasır giderici de içeriğindeki kimyasalla nasırlı dokuyu eriterek soyulabilecek hamursu kıvama getirir. nasır gidericilerdeki asit ne bilmiyorum ama o da bi çeşit kimyasal peeling ajanı ve yüzümüz için kullandıklarımızdan katmer katmer güçlü bir şey asla topuğunuzdan başka bir yere uygulanmamalı zira çok ciddi yanıklara sebep olabilir.

yine pek çok kozmetik üründe (temizleme jelleri/kremler) hidroksi asitler bulunur ve bu asitler cildinizi soyar. ama asit derişimi çok düşük olduğundan soyulma mikro ölçekte gerçekleşeceği için olay toptan kabuk halinde deri değiştirme olarak vuku bulmaz.
    yine de hepsinin fonksiyonu aynıdır.
    amaç;
    *lekeli/yaralı
    *pigmentasyon bozukluğu olan (güneş lekeleri olan yer yer hiperpigmente olmuş)
    *çukurlu/pürüzlü
    *sebum salgısı bozuk (fazla yağlı)
    *fazla gözenekli ve hatta akne problemi olan
    *kırışık, esnekliğini kaybetmiş ve hatta yer yer çatlamış
    *nasır tutmuş
    cildin üst tabakasından kurtularak alttan taze ve daha sağlıklı bir cilt gelmesini sağlamak, cildi yaralayarak kolajen salgısını arttırmak ve gözenekleri temizleyerek sebum salgısını düzenlemek.

yukarıda sıraladığım problemlerden herhangi birinden muzdaripseniz, kimyasal peeling işlemi sizin derdinizin pekala devası olabilir. bir ihtimal kesin çözüm olamasa bile yapacağınız diğer uygulamalara (microdermabrazyon, fraksiyonel lazer) nazaran hem çok çok daha ekonomiktir hem de çok çok daha az komplikasyona gebedir.
    kaldı ki bikaç uygulamadan sonra sonuç almamanız pek mümkün değil.

zaten bu yüzden şuan dünyada akne tedavisinden, leke tedavisine; vücut çatlaklarından, yüz kırışıklıklarına kadar bi dünya problem için kullanılan en popüler tedavi yöntemi.

gerçekten insanların problemlerini çözmek için bu kadar basit ve ucuz bir yöntem varken gidip akne izleri için fraksiyonel lazer uygulatmasını anlayamıyorum. keloidiniz vs yoksa neden lazere başvurasınız?
    youtube vloggerlarından biri * gidip kimyasal peelingle pekala çözülebilecek bir cilt problemi için fraksiyonel lazer uygulaması yaptırmış ve tüm süreci her gün videolamış burada
    kimyasal peeling yaptırmak veya kendiniz yapmak istiyorsanız ama başka seçenekleri de düşünüyosanız bu videoyu sonuna kadar izleyin.
    yeterince araştırma yaparsanız ve dikkatli olursanız böyle bir şeyi kimyasal peelingle kesinlikle yaşamazsınız.
    bu kadın fraksiyonel lazer için aldığı fiyatın normalde 4000-6000$ olduğunu kendisine çok pahalı geldiğini ama uygulamayı 900$ a bulunca yaptırmaya karar verdiğini ifade etmiş.
    900$ ödeyerek elde ettiği sonuç bu yalnız. cildi deli gibi hasara uğramış ve çok bariz 2. dereceden yanık oluşmuş.
    bu şekilde bir hasarı evde neredeyse bedavaya uygulayacağınız %20 derişimlik salisilik asitle cildinizde yaratmanız mümkün değil.
    %15 triklosetik asitle anca dakikalarca hassas bölgeye fazlaca uygulama yaparsanız bu hale gelirsiniz.
    ki onun bile bu derece kötü olabileceğini zannetmiyorum.
    dolayısıyla soyma cilt yenilemeleri için lazerden ziyade öncelikle kimyasallara yönelmenizi tavsiye ederim.

elbette tüm bu kimyasal peeling, fraksiyonel lazer, microdermabrazyon uygulamalarında amaç üst katmanları hasara uğratıp onlardan kurtulmaktır ama üst katmandan kurtulayım derken alt katmanları da mahvederseniz kaş yapayım derken kör olursunuz.

zaten istediğiniz şey pigmentasyon bozukluklarından, lekelerden, sivilcelerden, kırışıklıklardan kurtulmaksa sadece üst katmandan kurtulmanızı sağlayacak asgari hasarı vermeniz kafi.

daha fazla hasar verirseniz üst katmanla birlikte alt katmanın da iyileşmesini beklersiniz ki bu haftalar alır, o süreçte uygulayacağınız kremler cildinizin yağ dengesizliğini öncesinden de beter hale getirir ve siz günlerce freddy krueger gibi gezmiş acı çekmiş haftalarca yaralı ve kızarık bir ciltle takılmış sonuçta hiç de homojen bi renge sahip olmayan, kullandığınız iyileştirici merhemlerle yağ dengesi alt üst edilmiş ve bunun sonucunda yağ bezeleri ve siyah noktalar edinmiş bir ciltle kalakalırsınız.

ayrıca videoda görüldüğü üzere bi' dünya para verip yaptırılan lazer tedavisi de %100 daha sağlıklı ve güzel bir görünüm sağlamayabiliyor.
    yani tüm bu uygulamalarda bi kere şunu kabullenmek lazım ne kimyasal peeling ne lazer ne de başka bir uygulama size istediğiniz porselen cildi tek veya çift uygulamada sağlamaz, sağlayamaz.

aynı şekilde bu uygulamalar bir cilt hekimi tarafından uygulansa dahi çeşitli komplikasyonlara neden olabiliyor. tüm bu işlemler birkaç gün görünümünüzü mahvediyolar zaten yaralayarak iyileştiriyolar ve her şeyden evvel soyuyorlar.

yani yapacaksanız veya yaptıracaksanız bunlara hazırlıklı olmanız lazım.
    youtube'da yaptığı kimyasal peelinglerin her aşamasını adım adım ve tüm çıplaklığıyla paylaşan bi kadın var kanalı burada:
    kimberly palmer buradaki videoları izleyip yüzünüzün tamamen soyulmadan önce neye benzeyeceğini iyice gözlemleyin ve kendinizi böyle görünmeye hazır hissetmiyosanız yapmayın.

zira tamamen soyulma gerçekleşmeden evvel korkunç görüneceksiniz önce yanık, lekeler içinde, yaralı bir yüzle üç gün geçirmeyi göze alın sonra uygulamaya girişin.

öte yandan ben bu yanık yaralı yüzle gezme olayının abartılacak kadar korkunç bi durum olduğunu düşünmüyorum. yüzümde koyu renk yanıklar ve yer yer kırmızı yer yer siyah lekelerle alışverişe de çıktım insan içine de karıştım. geçici bi durum olduğunu bildiğim için ve sürecin sonucun nasıl gerçekleşeceğini gayet net bilip evvelden göze almış olduğum için benim açımdan sorun teşkil etmedi.

ha sokakta insanlar size acıyarak bakıyo hatta korkunç bi kaza geçirdiğinizi falan düşünüp görmemek için yüzlerini çevriyolar orası ayrı :))

ama dediğim gibi sonuca değiyor.

nasıl yapılacağına dair temel bilgiler şurada verilmiş.

ben ekleme yapayım:

şimdi kimyasal peeling için kullanabileceğiniz asitler iki gruba ayrılıyor. alfa hidroksi asitler ve beta hidroksi asitler. (bir de phenol falan var da phenol peel klinik dışında yaptırmamanız gereken bir şey hatta klinikte de yaptırmayın)

alfa hidroksi asitler (aha):

glikolik asit, laktik asit, malik asit, mandelik asit ve tartarik asit gibi meyve ve süt asitleri ve tca olarak bildiğimiz triklosetik asit (tricholoroacetic acid)

alfa hidroksiler betalara göre daha küçük tanecikli oldukları için cildin alt katmanlarına nüfuz etme etkileri betalar göre çok daha güçlü. dolayısıyla alfalar cildin üst katmanlarından kurtulmak için birebir çünkü birkaç katmanı yakıp soydurabiliyorlar. oysa betalarla sadece en üst katmanı yakabilirsiniz.

en çok kullanılan alfalar glikolik asit ve triklosetik asit. glikolik asit bana çok etkisiz gözüktüğü için ben tercih etmedim zaten yüz dışında işe yaramayan bir asit.
    ben %15 derişimlik tca kullandım ki bu derişim başlangıç için gayet makul bi derişim.

eğer hiperpigmentasyondan muzdaripseniz, sivilce veya güneş lekeleriniz varsa düşük konsantrasyonlu alfaları tercih edebilirsiniz. cildinizin hassaslığına göre %20 lik bir glikolik asit peelingi de işinizi görebilir.

eğer yüzünüz pürüzlüyse, sivilcelerden kalan içeri batık lekeleriniz vs varsa veya benim gibi elektroliz epilasyonun oluşturduğu derin cildin alt katmanlarına kadar inmiş yanık lekeleriniz varsa o zaman %15 veya %20 derişimlik tca kullanın.

triklosetik asit en çok tercih edilen ve en etkili alfa hidroksi asittir.
    vücut çatlakları için de %60-70 derişimlikleri kullanılıyor. tca peel stretch marks

ve gayet başarılı sonuçlar alınıyor 1 234

tabi ki çatlaklarınızın derecesine göre tam olarak kurtulmak için defalarca peeling yapmanız gerekebilir.

tca güneş lekelerinden kurtulmak için çok tercih ediliyor. 1 2

tca ayrıca lazere alternatif olarak dövme sildirmede de kullanılıyor. tca peel tattoo removal

tca'yı en ucuza satın alabileceğiniz adres doa kimya. sipariş verdiğiniz tarihten itibaren iki gün içerisinde getiriyolar zaten. amazonda falan çok çok daha pahalı.

maalesef katı partikül olarak küçük miktarlarda satılmıyor dolayısıyla kendiniz çözelti yapamazsınız ayrıca çok karmaşık yapılı bi molekül herhangi bir maddeden reaksiyonla kendiniz evde üretemezsiniz. çözelti olarak satın almak durumundasınız.

doktor tanıdığınız varsa reçete ettirin ve eczaneye hazırlatın. her eczane hazırlamasa da eğer reçete ettirebilirseniz seçkin eczanelerde çözeltiyi çok ucuza hazırlatabilirsiniz.

beta hidroksi asitler (bha):

beta hidroksi asitlerden kimyasal peeling için sadece salisilik asit kullanılıyor ki ben de %20 derişimlik salisilik asit kullandım.
    betalar alfalara göre daha büyük tanecikli buna karşın yağ çözücü etkileriyle gözeneklere alfalardan daha iyi nüfuz ediyolar ve poreları açıyorlar.
    salisilik asit bu yüzden akne tedavisinde kullanılıyor. gözeneklere işleyip fazla salgılanan sebumu çözerek yağlılığı azaltıyor ve sivilceleri kurutuyor.
    salisilik asit topuk çatlağında ve nasır için de kullanılıyor.

salisilik asit hakikaten ilk peeling deneyimi için çok tercih edilesi çünkü alt katmanlara çok nüfuz etmediği için cildi yakmıyor yani %15lik bir tcayı yüzünüze uyguladıktan sonra ilk üç dakika içinde ciddi yanma ve batma hissederken salisilik asitle 8-9 dakika acı hissetmezsiniz ve %20lik derişimi 5 dakikanın üzerinde yüzünüzde tutabilirsiniz.

ben salisilik asidi eczanede yatırıyorum 50 ml kadarını 10 liraya reçetesiz yapıyolar.

eczacı 10 gr kadar katı partikül halindeki salisilik asidi önce %96 derişimdeki alkolde çözüyor sonra salisilik asidin izin verdiği ölçüde (çökelme yapana dek) alkolü seyreltiyo %70 falan oluyo alkolün nihai derişimi.

50 ml lik solüsyonda 10 gr salisilik asit yani salisilik asit derişimi %20 oluyor ve bu derişim dediğim gibi gayet makul bi derişim
    salisilik asit kesinlikle o derişimde çok potent olmuyor hatta ben yüzüme uyguladığım ilk 3 dakikada hiç frosting yapmadığı için 8-9 dakika kadar beklettim sonuç gayet başarılı oldu yanık vs. oluşmadı.

frosting dediğimiz şey asidi cildinize uyguladığınızda cildinizde adeta buzlanma görünümünde oluşan beyazlaşma. bu asidin cildinize işlediğini gösterir.
    asidi uygularken frosting gözlemlediğiniz yerler daha kalın kabuklanır oradaki cilt daha çok koyulaşır ve cilt yanıp büzüştüğü için oluşan kabuk o bölgeyi diğer bölgelere nazaran daha çok gerer.

kimyasal peelingle üst katmanı yakıyorsunuz ve haliyle cildiniz yandığı için yüz ölçümü azalıyor, daralan cilt alt kısmı çektiriyor. bu cildinizin yer yer şişmesine ve botoks yaptırmışcasına gerilmesine sebep oluyor.
    yani ikinci gün şişmiş ve gerilmiş şirazesi kaymış bir ciltle uyanırsanız panik yapmayın.

ayrıca bu gerilme ağzını oynatırken (yemek yerken, konuşurken) ilk iki gün cildinizin çekilip batma hissi yaratmasına sebep olabilir ama nemlendirdiğiniz sürece çok da gerginleşmeyecektir cildiniz.

onun dışında kimyasalı uyguladıktan sonra gerginlik ve kuruluk dışında bir şey hissetmiyorsunuz asidi yıkadığınız an yanma hissi kesilmiyorsa maden suyuyla yüzünüzü iyice nötralize edin.

durulama aşamasından sonra cildinizi bol bol nemlendirin ve çinko oksit içerikli pişik kremi sürün bu yanıkların iyileşmesini hızlandıracaktır.

ölü deriyi 3. günden evvel soymayın eğer yanlışlıkla soyarsanız mutlaka hametan kremle soyulan bölgeyi kaplayın.
    3. gün itibariyle soyulamalar başlamıyorsa cildinizi yine de soymayın 5 güne kadar bekleyin.

5. gün de cildiniz soyulmazsa demek ki asidi doğru düzgün uygulayamamışsınız. acnelyse gibi yine soyucu etkisi olan, asit içeren ve cildi yenileyen bir kremle yaptığınız peelingi destekleyebilirsiniz. zaten acnelyse'in içindeki retinoik asit kimyasal peeling ile birlikte uygulanıyor.

hatta bu konuda yapılmış araştırmalar var.

"ın two uncontrolled studies,10,11 kligman reported that combining topical ra and glycolic acid appeared to improve photodamaged skin and acne more than either one alone. weiss and shavin12 showed that ra could be used in combination with glycolic acid solution to reduce the signs of acne vulgaris in human skin."

yalnız acnelyse veya herhangi bir keratolitik (soyucu etkisi olan) kremi soyulmalarınız olması gerekenden erken olsun, biran önce kötü görünümden kurtulabilin diye kafanıza göre kullanmayın sakın.
    peelingden sonra bir hafta kızarık bir yüzle gezersiniz.

peelingden sonra açığa çıkan yeni cilt normal cildinizden daha açık renk ve kızarık olabilir bu durum zamanla düzelecektir. kimyasal peelingden sonraki üç ay 50+ spf güneş kremi sürmeden ve şapka takmadan asla dışarıya adımınızı atmayın.
    bu 3 ay için lazer epilasyonu ve her türlü ışın içerikli uygulamayı unutun.

bununla birlikte kimyasal peeling yaptığınız bölge iyileşir iyileşmez elektroliz epilasyon yaptırabilirsiniz.
    ve elektroliz epilasyondan sonra oluşan iğne izleri için kimyasal peeling yapacaksanız epilasyondan sonra en erken 14 gün sonra kimyasal peeling yaptırabilirsiniz.

ben galvanik akımla elektroliz epilasyon (iğneli) yaptırmıştım ve çok derin yanıklarım olmuştu. dermatolog 6 aydan evvel iyileşmezler 6 ayın sonunda anca solmaya başlarlar demişti. 2.5 ayda 2 hafta aralıklarla yaptığım
    3 kimyasal peelingle lekeleri hemen hemen belirsizleştim yakında yok olmalarını umuyorum.

yalnız sık aralıklarla kimyasal peeling uygulayacaksanız cildinizin toparlanması için ciddi bakım yapın.

eğer çevrenizdeki eczanelerde salisilik asit yoksa ki hemen her eczanede oluyo veya reçetesiz alamıyorsanız

salisilik asidi internetten katı partikül olarak sipariş edebilirsiniz. doa kimyada 10 gr kadarı 2.5 tl.
    aspirinden falan da evde reaksiyonla üretebilirsiniz ve fakat onun tepkimesi için başka kimyasallar da lazım 2.5 liraya hazır alınan şey için uğraşmaya değmeyecektir.
    aldığınız katı partikül salisilik asidi migrostan alabileceğiniz alkolde çözüp sonra seyreltip kullanacaksınız.

genelde tüm bu asitler karıştırılarak kullanılıyor. jessner's solution diye bir formül var hatta ama ben içeriğinde laktik ve glikolik asit olduğu için uğraşmak istemedim.

trichloroacetic acid ve salisilik varken laktik ve glikolik tercih etmiyorum çünkü en etkili beta salisilik en etliki alfa trichloroacetic acid.

zaten trichloroacetic acid'in %15 derişimi benim cildime o kadar aman aman potent gelen bir şey değil. hani laktik/glikolik çok daha zayıf alfalar bence onlar hiç etkili olmayacağı için yapıldığına değmez.

zaten yüzeysel bir peeling yapmak niyetindeyseniz bile glikolikle laktik'i kullanmayın zira yüzeysel peeling için için alfa kullanacağınıza beta kullanırsanız sebum salgınızı da dengelemiş olursunuz.

alırsınız %15 salisilik asit bekletirsiniz 4-5 dakika çok az frosting yapar hani ciltte çok yavaş belli belirsiz hafif soyulmalar olur ama en azından yağ nodüllerini ve komedonları çözer.
    çünkü betaların porelar üzerinde açıcı yağ çözücü etkisi var. ama alfalarda öyle bi etki yok onlar suda çözülüyo.

hafif peelingler için alfa kullanmak son derece mantıksız bence.

salisilik asitle son yaptığım peeling bütün yağ nodüllerini söküp attı komedonlar açıldı çok kolay buhar maskesiyle hepsini kolayca temizledim çünkü gözeneklerim açıldı.

tca gözenekleri açmamıştı oysa.
    zaten ben onu skarlar ve ağır hiperpigmentasyonlar için kullanıyorum.
    yoksa basit ton farklılıkları için salisilik çok çok tatmin edici zaten.

cildinizi çok yorup tahriş etmeyin post inflammatory hyperpigmentation oluşabilir düzeltmeye çalışırken bozarsınız.

sonuç olarak bu işlemde her şeyi iyice araştırmak kendi cildini tanımak ve sabırlı olmak kilit noktadır.
    yoksa bi doktor da sizin evde yapabileceklerinizden çok fazlasını yapmıyor.

ilk deneyiminiz elbette çok zor olacaktır benim cildim ilkinde overreaksiyon göstermişti zaten çok tedirgin ve stresliydim doğru düzgün uygulama yapamamıştım bile ama sonradan alışıyorsunuz ve cildinizin tolere etme oranı her defasında artıyor her defasında asidi daha uzun süre bekletip daha kolay uygulama yapabilir hale geliyorsunuz.

dudak çevresi ve çene her yerden daha önce frosting'e uğrar uygulamaya şakaklardan ve alından başlayın yanaklarınızın yumuşak yerlerine ve dudak çevresine sonra geçin. kesinlikle ve kesinlikle eldiven kullanın parmaklarınız mahvolur yoksa.

ayrıca orta dereceden daha derin bi peeling yaparsanız iyileşme sürecini hızlandırmak için doktorunuza danışıp topikal hidrokortizon kullanabilirsiniz. yüzeysel peelinglerde kesinlikle gerek yok ki hidrokortizon zararlı bir şey yani kafanıza göre kullanmasanız iyi olur.

konuya ilişkin herhangi bir sorunuz olursa bana mesaj atabilirsiniz.

ekleme: kimyasal peeling için kullanılan çok farklı solüsyonlar varmış onlara şuradan bakılabilir.
  • kış aylarında cilt yenilemekte kullanılan bir işlem. bir çok alanda uygulama yapılabiliyormuş. şu bloga bakabilirsiniz.

https://kimyasalpeelingnedir.blogspot.com.tr/
  • birazdan yaptiracagim hede.
    (bkz: zaruriyet) gergin ve stressliyim.

tabi ki tecrubelerimi paylasirim

yours,
    kelemek

peeling sonrasi edit:
    bakin ozet olarak diyorum ki 'atese kafa atmak'

dr.oncelikle cildimi temizledi arindirdi ve gozenekleri acti.ardinda gozume bir damla sikti belli bolgeleri koruyucu kremle kapladi burun kenarlari dudaklarim gibi.
    ardindan geldi alev topu!!!
    gercekten yuzum alev aliyor zannettim.ve yuzumun tamamina surmeden soguk havayi tutamayacagini soyledi..alev alevken dislerimi sikarken ben soguk hava yuzume gelmeye basladi ve ben yeniden nefes aldim.bir sure soguk hava tuttuk ve ardindan yuzumu yikadim.kizarikti pek tabi.
    ardindan tekrar kremlendi ve gunes kremi suruldu..
    simdi 2.seans 2 hafta sonra
    soyulmasi bekleniyor cildimin
    buyuk bir sabir gosterisi benim icin.sans dileyin

not:hayatimda hic cilt sorunu yasamamisken 1 ay once orta dereceli akne problemi ile tedavi sureclerine giristim.