şükela:  tümü | bugün
 • rus savunma bakanlığı ingiltere'nin duma'da iddia edilen kimyasal saldırıyı white helments(beyaz baretliler) aracılığıyla yapmış olduğunu, elinde kanıt bulunduğunu açıkladı.
  https://twitter.com/ap/status/984807120406286336
  videoya göre atılan bomba yangın çıkarmış ve insanlar bundan etkilenmiş fakat biri kimyasal saldırı yapıldı diyerek ortalığı karıştırmış.
  kimyasal kurgunun videosu:
  https://tr.sputniknews.com/…campaign=url_shortening
 • ortadoğu'da kartlar şaşkın kartlar kararsız.

  amerika rusya'ya, rusya ingiltere'ye sonra hepsi nijerya'ya.
 • "eğer bir nehirde iki balık kavga ediyorsa, bilin ki oradan az önce uzun bacaklı bir ingiliz geçmiştir."
 • (bkz: dingiltere)
 • orjinal soğuk savaşı da churchill başlatmıştı,şaşılacak bir taraf yok.
 • rus genelkurmay'ının iddiası.

  yalnız, uçak düşürme olayından biliyoruz, bu adamlar iddia etmek ile kalmıyorlar; her şeyi somut delilleri ile ortaya koyuyorlar.

  batı, palavralar ve bildiğiniz yalanlar üzerinden argüman üretiyor. örnek olsun;

  https://www.toplumsal.com.tr/…gferlerin-h20151.html

  ama, rusya bu konuda çok daha ciddi. elinde herhangi bir delil olmadan konuşmuyor. artı, ruslar'ın elinde önemli bir küresel medya gücü var. bu gücü sosyal medya operasyonları ve siber savaş müdahaleleri ile birleştirip, ülkelerin siyasi ve politik gündemlerine direkt müdahale edebiliyorlar. abd, bu gücü çok ciddiye alıyor. muhtemelen, bu ingiltere'ye verilmiş önemli bir mesaj.

  http://haber.sol.org.tr/…syanin-siber-ordusu-182368

  yani, ingiltere, bu konunun basit bir basın açıklaması veya rus medyasında çıkan haberler ile sınırlı kalmayacağını çok iyi biliyor. b.m. genel kurulu'na kadar götürülecek bu konu, öncesinde, ingiltere ve abd'ye karşı rusya tarafından yürütülecek olan "kinetik savaş"ın da temellendiği bir takım argümanlardan oluşacak.

  sıkı durun! ingiltere'nin bir sonraki hamlesi, ya bu kinetik/siber savaşı tetikleyecek, ya da suriye'deki gerginliği tırmandırıcı bir etkisi olacak. hep birlikte göreceğiz.

  ve evet; rus televizyası haberleri servis etmeye başlamış bile...

  https://www.youtube.com/watch?v=ujaxd746p4q
 • bbc'de haberi vermiş.

  --- spoiler ---

  rusya savunma bakanlığı sözcüsü general igor konaşenkov, suriye'nin duma kentindeki "provokasyonun" arkasında ingiltere'nin olduğunu söyledi. batı, suriye'yi duma'da "kimyasal saldırı" düzenlemekle suçluyor, şam yönetimi iddiaları reddediyor.

  general igor konaşenkov, ingiltere'yi olayı "tezgahlamakla" suçladı.

  konaşenkov, "rusya'nın daha önce böyle bir sahte kimyasal saldırı girişimi yapılabileceği" uyarısında bulunduğunu söyledi.

  sözcü ayrıca, "suriyeli muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde faaliyet gösteren arama, kurtarma ve ilkyardım kuruluşu beyaz baretliler'in de operasyonda rol aldığını" savundu.

  rusya dışişleri bakanı sergey lavrov da bundan birkaç saat önce, suriye'de düzenlendiği belirtilen kimyasal saldırının, "yabancı ajanlarca" sahnelendiğini söylemiş, kimyasal saldırının bir ülkenin önderliğindeki "rus karşıtı kampanyanın" bir parçası olarak sahnelendiğine dair "inkar edilemez" kanıtları bulunduğunu belirtmişti.

  ancak lavrov herhangi bir ülkeye işaret etmemişti.

  abd ve fransa, ellerinde saldırının yaşandığı yönünde kanıtlar olduğunu söylerken, ingiltere'yle birlikte suriye'ye bir askeri misillemede bulunmayı değerlendiriyorlar.

  suriye hükümetinin müttefiki rusya ise hava saldırılarının yeni bir savaş riski getirebileceği uyarısında bulundu.

  bağımsız kimyasal silah uzmanları da, kanıt aramak üzere doğu guta'ya doğru yola çıktı ve yarın bölgede olmaları bekleniyor.

  öte yandan rusya, suriye'deki kimyasal saldırı iddiaları üzerine bu ülkeye askeri bir müdahalede bulunulmasının "tehlikeli bir tırmanışa yol açabileceği" uyarısında bulundu. rusya'nın bm büyükelçisi vassily nebenzia, "acil öncelik savaş tehlikesini ortadan kaldırmaktır" dedi.

  rus büyükelçi washington'u uluslararası barışı tehlikeye atmakla suçladı ve durumu "çok ciddi" diye tanımladı.

  batılı ülkeler bir saldırıya hazırlandıklarının işaretlerini verirken suriye'nin müttefiki rusya bu tür bir adıma şiddetle karşı çıkıyor.

  'tırmanış tehlikesi yüksek'
  büyükelçi nebenzia, bm'nin new york'daki merkezinde güvenlik konseyi'nin kapalı kapılar ardında yaptığı toplantıdan sonra gazetecilere "malesef hiçbir olasılığı dışlayamayız" dedi ve suriye'deki rus askeri varlığı nedeniyle "tırmanış tehlikesinin çok yüksek" olduğunu söyledi.

  daha önce genelkurmay başkanı da dahil önde gelen başka rus yetkililer abd'nin suriye'ye yöneltebileceği füzelerin vurulacağını ve rus askeri personelinin tehdit altında olması halinde bu füzelerin atıldığı yerlerin de hedefleneceğini söylemişlerdi.

  rusya'nın bm büyükelçisi nebenziya, güvenlik konseyi'ni bugün batı ülkelerinin muhtemel askeri müdahalesini görüşmek üzere yeniden toplantıya da çağırdı.

  beyaz saray ise karar vermeden önce kendisine gelen istihbaratı değerlendirmeye ve müttefikleriyle görüşmeye devam ettiğini söylüyor.

  bu arada kimyasal silahları yasaklama örgütü (opcw), suriye'ye giden bağımsız uzmanların cumartesi günü iddiaları araştırmaya başlayacaklarını duyurmuştu.
  --- spoiler ---
 • ingiltere tarafindan el kaide destekçisi white helmets denen oluşuma yaptırılan tiyatrodur.

  (bkz: #75985155)

  mizansani izlemek için:

  http://haber.sol.org.tr/…-bile-beceremediler-234809
 • gözler gereksiz atar yapan rte'ye dönmüştür.
  https://tr.sputniknews.com/…putin-suriye-gorusemsi/