*

şükela:  tümü | bugün
 • en çok kına gecelerinde uygulanan, avuç içlerine kına sürülmesi eylemi...
 • kizil sac sever hatunlarin bir kez kizil sacli olmak icin kuafore on milyonluklar bayilacagi yerde , kilosu on milyon tl olan ve bir kilosu ile bes kez kizil sacli olmaya yarayan kina'yi alarak saca surmesi eylemine verilen ad.
 • neden yakmak olduğunu anlayamdığım söyleyiş. bu söyleyiş yüzünden saçımı kızıl renk vermek için kınayı pişirdiğim olmuştu bi kere. o nedenle inanmayın efendim hepsi hurafe bunların. suyla karıştırıp sürünüz direkt.
 • saç tellerini yıpratan olay. beslemez asla, inanmamak lazımdır.
 • çanakkale şavaşı esnasında bir asker annesine yazdığı mektubun sonuna şu notu ekler:
  not: anacığım, beni askere yollarken başıma sürdüğün kınayı kardeşim mehmet'in başına sürme, askerde komutanlar ve arkadaşlar dahil herkes güldü başıma...

  aradan aylar geçer, askerin mektubu anasına ulaşır, mütemadiyen anası da oğluna bir mektup yazdırır. o da mektubun sonuna oğlunun yaptığı gibi not yazar...
  not: oğlum bizim burada adettir kına yakmak, hem kına üç şey için yakılır:
  1-evlenecek kızlara kına yakılır, gittiği yere kurban (el üstünde tutulması anlamında) olsun diye
  2-kurbanlık koyuna kına yakılır, allaha kurban olsun diye
  3-askere gidene (mehmetçiğime) yakılır, vatana kurban olsun diye.
 • bir nevi gelip geçiçi dövme olarak da kullanılır.
  (bkz: gelip geçiçi dövme)
 • gitgide doğuya ait ayrıntıları ön plana çıkartıyoruz, şalvar tipi pantolonlar, altın takılar derken, şarkı modaya çevirerek tekrar piyasaya sürüyoruz sanırsam.
  geçen gün sebepsiz yere ellerime kına yaktırdım mesela. baktım, ilginç duruyor. alışkanlık olmadığından sanırım, ellerimin bu kırmızımsı, turuncumsu rengi garip geldi. kokusundan da rahatsız olmadığıma göre bir sorun yok.

  bir önsezi olarak demiş olayım yani, yakında kınalı eller göreceğiz gibime geliyor ekranlarda*
 • saçına yakmak isteyenler için bir tarif büyük babaneden gelsin:

  - taze ceviz kabuğu (yoksa ceviz yaprağı)
  - karanfil
  - soğan kabuğu

  bunları hepsi bir arada kaynatılıyor (renkli sularını veriyorlarmış). soğuduktan sonra içine bir yumurta sarısı ve zeytinyağı ekleniyor. en son olarak da kullanılacak kadar kına bu suyla açılıp saça yakılıyor.

  ben saçımı kına hiç ile boyamadım ama annem yıllarca bu tarifi kullanmış; kendisi, bu karışımın saçlara iyi geldiği iddiasında. fakat denemek isteyenler ufak uyarım koku konusunda olacak: yakıldıktan sonraki ilk birkaç gün çok da katlanılır bir şey olmadığını söylüyorlar.
 • bir âdâbı olan eylem-mi$.
  harcı adam gibi karmayı ve sonra da nokta atı$ı yapar gibi oturtmayı bilen biri(leri)nin bulunması ve öyle belediyenin seçim öncesi gediklere asfalt sıvaması gibi bir kilo kınayı kızın eline yığmamak, ta böyle yüzüğün altına kadar yedirmemek gerekiyor-mu$!