şükela:  tümü | bugün
 • kelime anlamı "bağlamak" yada kinbaku-bi "güzel bağlama" olarak çevrilebilecek bir japanese bondage (japon bağlama) sanatı.temelde salt bağlamayı değil bağlanarak hüküm altına alınmış kişiye değişik şekil ve seviyelerde acı vermek amacını taşır.kesinlikle cinsellik içermeyen bir tarzdır.
  temel bazı "kata" ları:

  ryo tekubi :“bilek bağlaması".bilekleri hareketsiz bırakmaya yönelik bağlama şekli.

  kotobu ryo tekubi :ellerin üstten sırta doğru çekilerek bağlanması.

  matanawa :cinsel bölge bağlaması veya kemeridir.

  ushiro takatekote :kolları arkada bitiştirerek sırta bağlamak.
 • japonca "kölelik", "tutsaklık" anlamına gelen bir kelime. özellikle ip bağlama sanatı olarak bilinen shibari deki en önemli olgulardan biridir.
  ilgili bakınızlar:
  (bkz: bondage)
  (bkz: shibari)
  (bkz: bdsm)
  (bkz: bakushi)
  (bkz: bakuşi)
  (bkz: sado mazoşizm)
 • 2010 yılına ait 29 dakikalık finlandiya kısası.

  "kinbaku, “tight binding”, is a japanese style of bondage which involves tying up the bottom using simple, yet visually intricate, patterns and several pieces of rope, usually made of hemp or jute. in shinto religion, in order to make something sacred, a man ties a rope around it. this sacred quality of tying can also be applied to kinbaku, which is an erotic, spiritual and artistic connection between the people who do it. it started with the samurais capturing enemies on the battlefield 500 years ago. “rope is an extension of one´s arms and a communication tool. two people can really be close and have emotional exhange,” says rope master osada steve from tokyo. osada steve is a student of haruki yukimura, a rope master who has tied over 3000 people in his life. “if you look at the japanese samurai armor, it´s tied on. if you´ve ever received a japanese gift, it´s an exquisite thing,” says asagi ageha, the most popular star of the new generation. japan places a ritualistic weightness on everyday acts and talent our own culture lacks—and turns almost anything, including knots and ropes, into art. nowadays rope is used to create an artistic, meaningful scene between two people. kinbaku is about creating a beautiful climate and an exciting dramatic experience. —finnish film foundation"
 • (bkz: shibari)
 • nobuyoshi araki sever böyle baglanmış kadınları fotograflamayı
 • 2 çeşit "ki" kullanımı vardır..buyrun alt satıra geçelim:

  1-bağlaç olan ki:
  bu "ki" ayrı yazılır efenim.. diğer tüm bağlaçlar ayrı yazıldığı gibi..
  sezen aksu'nun yardımıyla bir örnekle pekiştirelim: yeter ki onursuz olmasın aşk..
  ancak bazı kalıplaşmış durumlarda bitişik yazıldığı da görülür..
  belki, halbuki, mademki, meğerki, oysaki, sanki gibi..

  2-aidiyet bildiren ki:
  bu ek yine kalıplaşmış birkaç kelime dışında, bitişik yazıldığı halde ünlü uyumlarına uymaz..yani eklendiği kelimeye göre şekillenmez..pek karakterlidir.."ki" olarak kalır.
  osman'ınki, şöbiyet'inki, yoldaki, duvardaki, kıçımdaki gibi..
  o birkaç istisnai kelimeler ise şöyle sıralanabilir; dünkü, öbürkü, bugünkü..
 • (bkz: hojojutsu)
 • shibaru yada türkçe deyimiyle şibari sadece bağlama araçlığıyla gerçekleşen bir şov iken kinbaku da duygular ve iletişim de olmak zorundadır.buradaki bahsettiğim sanatsal ruhsal bölüm ise kinbaku estetik güzelliği göstermeye çalışmaktadır oysaki estetik güzeelik ve güzellik birer maskedir burada bağlanan kişi bu aşağılama, acı yoluyla,köle olarak muamele edilerek maskesi düşürülmeye çalışılır kişinin ruhuna açılan kapıyı temsil eder ama bir yandan da erotiktir aşk içerir işte kinbaku o sırada o duyguyu hissettirebilmek önemlidir.açıklaması zor bir kavram olmasının yanı sıra bunun felsefsini anlatan kaynak bulmakta zordur.