şükela:  tümü | bugün
 • friedrich rückert'in 425 şiiri, mahler'in başyapıtlarından biri. 2 çocuğunun ölümünden oldukça etkilenen şairin yazdığı şiirlerden beş tanesi gustav mahler tarafından kullanılmıştı. rückert'in ölen oğlu ile mahler'in hayatında oldukça önemli bir yer tutan ve 1874 yılında ölen kardeşi adaştılar. bu yüzden rückert'in şiirlerinden oldukça etkilendiği düşünülen mahler, 1901 yılında bu lied'leri bestelemeye başlamış ve 1904 yılında tamamlamıştı.
  hem viyana'da 29 ocak ve 3 şubat 1905'te, hem de aynı yaz graz'da verilen konserler küçük salonlarda verilmişti. mahler pek sevgili dostu richard strauss'a gönderdiği bir mektupta şarkılarının küçük salonlarda çalınmasını tercih ettiğini, büyük salonlarda çalındığı zaman tadının tuzunun kalmadığını da belirtmiştir. garip bir tesadüftür ki mahler de kızı, maria anna'yı, 1907 yılında kaybetmiş ve bu tarihten sonra da bir daha eserini yönetmemiştir.
 • ece ayhan'da karşılığını "saat kaç olursa olsun, çocukların ölüm şarkıları" şeklinde bulmuş şah-eser. ayhan'ın aynı isimli şiirleri de mevcuttur.
 • şu adreste güzel bir incelemesi var:

  http://www.classical.net/…mahler/kindertotenlieder/
 • gustav mahler alman şair ve filozof friedrich rückert'in ölümünden altı yıl sonra yayınlanan ve yüz şiirden oluşan çocuk ölümleri için şarkılar albümünden beş tanesini seçerek bestelemiştir. aynı zamandan mahler bu şarkıları bekarken ve ileride çocuğunun öleceğini bilmeden bestelemeye başlamıştır. şarkıları daha önce yitirdiği yedi kardeşi için bir requiem olarak da düşünmüş olabilir.
  şarkılar derin bir sükünet içinde, kısıtlı bir orkestra eşliğinde, major ve minör arasında sürekli değişen bir armoni ile işlenmiş, alto ya da bariton ve orkestra için yazılmıştır.
  şarkılar isimleri sırasıyla şu şekildedir;
  nun will die sonn'so aufgeh'n
  nun sec'ich wohl, warum so dunkle flammen
  wenn dein mütterlin tritt zur tür herein
  oft denk'ich, sie sin d nur ausgegangen!
  ın diesem wetter, in diesem braus
hesabın var mı? giriş yap