şükela:  tümü | bugün
  • niyet ettim allah rızası için şu meretten almaya.

ancak hiç bilmiyorum. d&r'da, teknosa'da, sağda solda her yerde görüyorum. gerizekalıya anlatır gibi bana da anlatacak, tavsiye verecek bir dost çıkar mı acaba? kitaplar bir zaman sonra yer sıkıntısı oluyor, epey büyük yer işgal ediyor. bu anlamda büyük nimet. nedir, ne değildir, nasıl kullanılır, 150-200 tane epub uzantılı dosya atabilir miyiz, pdf de açabilir mi vs. vs. bilgilendirecek bir babayiğit çıkarsa çok memnun olurum.
  • bir türlü alışamadığım, kullanamadığım alet. kitaplar daha rahat geliyor. bir de kitabı okurken ortalarına gelince geçmiş sayfaları görüyorsun kindleda böyle bir durum yok. hep 1.sayfadaymış gibi hissettiriyor bana.
  • bilgisayardan ve telefondan makale okuya okuya kör olduğum için artık bir kindle edinmeyi düşünüyorum. ancak hangi platformdan daha uygun fiyata alırım, kullanırken ss alabilir miyim ya da kindle içinde not tutabileceğim bir uygulama var mı, kindle'a sözlük yükleyebiliyor muyum, kaç gb işimi görür, genel ahlaktan söz edebilir miyiz, bunlar hakkında bi bok bildiğim yok.
  • kredi kartınız amazon sistemine kayıtlı ise, kediniz sizin için kitap alabiliyor. misal şöyle bir göz gezdirip geçmelik, 16 dolarlık bir kitabın sample'ını okumak istiyorsunuz diyelim: işte tam o anda muhteşem akıllı kediniz acilen sevilmesi gerektiğine karar verip masaya, bilgisayarınızın üstüne zıplıyor. sonra yıldızlar aynı hizaya geliyor; tuvalet kapısı arkasından kapandığında aralıktan patisini takıp açamayacak kadar şuursuz olan kediniz tüm doğru tuşlara basmayı başarıyor -ki totalde iki tık imiş meğer- ve bir bakıyorsunuz ki o da ne! alışveriş tamamlanmış, kitap kindle'ınıza inmiş bile!
  • kindle'a güncelleme nasıl yapılır? :
    şu sayfaya girip elimizdeki kindle'ın sürümüne bakıyoruz. örneğin paperwhite 2 6. jenerasyon, paperwhite 3 7. jenerasyon vs.
    kendi aletimizdeki sürümü öğrenmek için settings>device options>device info>firmware info. oradaki sürümümüz eğer daha az ise bağlantıdan kendi güncelleme dosyamızı indiriyoruz ve kindle'ın içindeki ana dizine atıyoruz.
    ardından settings'e girip sağ üstte yer alan üç noktayı tıklayıp "update your kindle" seçeneğini seçiyoruz ve güncellememizin olmasını bekliyoruz.
  • bir türlü ısınamadığım kitap okuma şeysi. sadece kitap okuyacaksanız iş görüyor tabii ama kitap okurken çok arama yapan birisi olarak bana hiç uymayan bir cihaz.

mesela kitap okuyorsunuz, bilmediğiniz bir kelime çıktı. türkçe sözlüğü yok. atıyorum ahmet hamdi tanpınar okuyorsunuz ve muvazene kelimesine denk geldiniz. ne anlama geldiğini merak edip bakmak isteseniz sıkıntıya düşeceksiniz. internetiniz yoksa zaten hiç şansınız yok.

mesela oğuz atay'dan tutunamayanlar'ı okuyorsunuz ve size oblomovluk'tan bahsediyor. nedir bu oblomovluk diye bir internet araştırması yapmak isteseniz yine sizi üzecektir.

en pahalı modeli olan oasis bile basit, sadece yazı tabanlı internet safyalarını makul bir sürede düzgün bir biçimde açamıyor. o yüzden devamlı ekstra bir cihaz bulundurmak zorundasınız bu tarz işlemler için.

başka e-reader'ları da denedim. mesela kobo forma kullandım. bana göre kindle oasis'ten daha iyiydi bu arada. ama yine kitap dışı aramalarda en az oasis kadar çaresiz kalan bir alet o da.

o yüzden sonunda gittim ipad mini 5 aldım. kindle'dan aşağı kalır hiçbir yönü yok batarya süresi dışında. öte yandan yüzlerce artısı var.

bu arada mesela oasis'le internete bağlıysanız onun da pil ömrü saatlerle kısıtlı hale geliyor. o yüzden pil gitmesin diye devamlı kapatıyor interneti. ama o zaman da her aramada epey sinir edici bir süre internete bağlanmasını bekliyorsunuz. aramaların her biri 30 saniye filan sürmeye başlıyor.

netice itibariyle kindle bana hiç hitap etmiyor. yarın bir gün internet sayfalarını hızlı ve nispeten düzgün tarayabilen, epub'ları çevirmeden direkt yükleyebildiğim ve çevrimdışı türkçe sözlük de içeren bir versiyonu çıkarsa belki tekrardan gündemime alabilirim. ama ayrıca bir tablete de ihtiyacım olacaksa hala bunu almak taşınabilirlik açısından mantıksız geliyor. hem tablet hem kindle hem de telefon taşıyacaksam gider hepsinin yerine 6.5" telefon kullanırım daha iyi.
  • floresan lambası ile gözlere tecavüz etmez. bir bitmedi tablet aldım daha akıllıyım ehuehehehe diyenler. ben de kindle yerine 55 inc led tv aldım oraya yansıtıyorum çok rahat okunuyor. kindle küçük bir kere bu çok büyük handikap hem de prize takmak mümkün değil. üstüne dantel de konmuyor. bir ara da kindle yerine tefal ütü aldım ama kullanma klavuzu bitince çok sıkıldım.

kindle eşittir saatlerce gözlerinize batmadan kitap okuyabileceğiniz bir ekran tecrübesi. bir kütüphane kadar kitabı yanında taşıma şansı verir. amazon ekosisteminde ingilizce yorumları okursun indirimli ingilizce kitapları alırsın. şarjı da haftalarca gidebiliyor. bunun dışındaki her şey için cep telefonu, tablet, mutfak tüpü, elektrikli testere işte amaç ne ise ona göre tercihte bulunmak çok doğru ama kıyaslanacak bir olayı yok kindle’la. biri tablet öbürü reader. tamam ikisi de dikdörtgen anlıyorum ama ev terliği de, lahmacun da benziyor mesela ama kıyas götürmez.

ben mesela kitap okurken bir şeyi merak edersem açıp telefonun ya da tabletin sözlüğünden ya da webden bakıyorum. kindle’dan okumak ve tabletten okumayı birbiriyle kıyaslamak halı saha ile çim sahayı; denizle havuzu; simit sarayıyla michelin yıldızlı restoranı karşılaştırmak gibi.
  • ya şu tablet gözleri yorar kindle gözleri yormaz muhabbetine de ifritim he. lcd'nin arkadan gelen ışığı gözleri yorarken kindle yormuyormuş muş muş. bir kere tabletin ışığından daha aydınlık bir ortamda durduğunuzda zaten böyle bir argüman direkt çöp oluyor ki çoğu zaman böyle bir ortamdasınız. yani teknik olarak daha fazla ışık zaten gözünüze ortamdan geliyor demektir. ama tabletin fotonları böyle çapaklı pis foton. göz yorar onlar valla bak.

hadi diyelim karanlık bir yere geçtiniz ve bir şekilde kindle arka ışık kullanmazken tablet kullanmak zorunda kaldı (pek zor bir ihtimal ama neyse) eğer ki tabletin arka ışığı fazla geliyorsa parlaklık ayarı yapılabilinir tabii ki. yetmedi siyah üstü beyaz yazı yaparsınız. bu kindle'ın direk sıçıp sıvadığı bir mod. o da olmadı oled ekranlı bir tablete geçersiniz ki daha fazla dpi'ya sahip bir ekranda, yani daha net yazıya sahip bir ekranda, zifiri karanlıkla neredeyse sıfır aydınlatmayla yazı okuyabilirsiniz. kindle'dan arka ışık açmadan karanlık bir ortamda okuyamazsınız mesela ama niyeyse tabletin ışığı gözü yorarken kindle'ınki yormuyor. he, kesin bilgi yayalım.

bir de bu tablette kindle app'ı zaten olacaktır. yani kindle'ın cihazının yazılımsal artıları bu tablette de mevcut olacak. onları anlatıp cihazı savunmak iyice abes.

zaten kindle yanında telefon taşıyacaksam niye bir de kindle taşıyayım diyorum adam telefondan bakıyorum ben diyor. kindle'dan okurkan telefona bir şeyi yazıp bakmak zor zaten, asıl problem o. kindle ne skime yarıyor diyorum. okumaysa tabletten de okurum. bir de amele gibi kindle taşımamış olurum. gözü de yormuyor işte götünüzden element uydurmayın. sanki tüplü televizyona bakıyoruz amk. amazon marketçilerinin götünden uydurduklarını burada herhangi bir argüman sunmadan canhıraş savunmayın komik oluyorsunuz.

kindle'la tableti karşılaştıramazmışız. kitap okunan elektronik cihaz olarak kullanılabiliyor ikisi de. niye karşılaştırmayayım? ben diyorum ki tablet kitap okumak için daha avantajlı, adam diyor ki karşılaştıramazsın. ne güzel savunma valla. saçmasapan terlik ve lahmacun örneği de tam bir utanç sertifikası. ne ortak noktası var onların? öne sürüldüğü gibi şekilleri de benzemiyor ki tabii eğer at toynağı şekinde daha yuvarlak bir ayak yoksa.
  • çocuklarına, belki torunlarınıza bırakacağınız kitapları fiziksel olarak alıp okumaktansa garip bir alet içinde kitap okutan teknoloji.
  • sanki zorla tutuşturuyorlar bazılarının eline bu cihazı. çevrimdışı türkçe sözlüğü yokmuşmuş. bendeki ne o zaman? ben nasıl ihtiyacım olduğu zaman türkçe kelimenin üzerine tıklayıp yine türkçe anlamını öğrenebiliyorum? internete bağlı iken saatlerle sınırlıymış şarj ömrü. benimki niye haftalar düzeyinde peki? bir şeyi kötüleyeceksek anlamlı ve gerçekçi cümlelerle kötülemeyi öğrenelim.

bazı şeyleri sizin beğenmiyor olmanız o şeylerin anlamsız olduğu anlamına gelmez. dünyanın merkezi siz değilsiniz, sizin subjektif fikirlerinize göre şekillenmiyor dünya.

sen kullanışsız buluyor olabilirsin kindle'ı, benim için ise parasını sonuna kadar hak eden bir nesne. küçük, rahat taşınabilir ve işlevi net. adında "reader" olan bir cihazdan tablet özellikleri beklemek baştan saçmalık, hele bir de bu özellikler yok diye bu cihazı eleştirmek iyice zıvanadan çıkmak. üreticinin öyle bir iddiası yok ki zaten? minimal işlevli bir cihaz yaptık biz diyor, bunu bilerek satın al diyor. e sen burada kafanı kullanıp deneni algılayamıyorsan sorunu kendinde araman gerekir.