• insanların doğru ürünü alabilmesi için verilebilecek tavsiyeler..

tanımı da yaptığımıza göre başlayabiliriz.

öncelikle amazon kindle cihazlarının e-ink teknolojisine sahip bütün ürünleri alınıp okunabilir.

burada sadece önceliklere göre farklı cihazlar tavsiye edilecektir.

eğer öncelik para ise, yani e-kitap okuyucu almak için bütçeniz sınırlı ise
    kindle 4 gayet işinizi görecek bir cihazdır.
    sanal klavyesi bulunmakta olup, bir kelimelik sorgu yaparken malesef her harfi tek tek bulup seçmeniz gerekecektir.
    bunun dışında diğer bütün kindle cihazları gibi sorunsuz bir şekilde kitap okunabilmektedir.

gece kitap okuyacağım ancak abajuru açmaya üşeniyorum, kendinden ışıklı olup göz yormayanı yok mu diyenler için

amazon kindle paperwhite
    amazon kindle paperwhite 2
    amazon kindle paperwhite 3
    amazon kindle touch
    amazon kindle voyage
    amazon kindle voyage 2 alabilirsiniz.

eğer para sorun değilse ve kitapta bazı metinlerin altına notlar almayı çok seviyorsanız
    amazon kindle paperwhite
    amazon kindle touch
    amazon kindle voyage
    amazon kindle voyage 2
    veya
    amazon kindle keyboard alabilirsiniz.

illa ki bu cihaz da dokunmatik ekranlı olmalı diyenlerdenseniz
    amazon kindle paperwhite
    amazon kindle touch
    amazon kindle voyage
    amazon kindle voyage 2 ürünlerinden her hangi birini alabilirsiniz.

eğer müzik dinlerken kitap okuyanlardansanız
    amazon kindle keyboard veya
    amazon kindle touch almanız gerekecektir.
    çünkü bu modelden başkası mp3 dosyası çalıştıramamaktadır.

ingilizcem kısıtlı, kitabı bana okusa da ben de dinlerken okusam hem de telaffuzum daha fazla gelişir diyenler
    amazon kindle keyboard veya
    amazon kindle touch almanız gerekecektir.
    çünkü sadece bu modellerde text to speech adını verdiğimiz teknoloji bulunmaktadır.

beni 6 inç ekran kesmez, çoğu zaman akademik makaleler okurum, formülleri çok olan kitapları okurum diyenler için
    amazon kindle dx daha iyi bir çözüm olacaktır.

ürünü nereden alabilirim sorularına cevap olarak da (amerika'da tanıdığınız yoksa eğer)

eğer sıfır ürün istiyorsanız
    istanbulbilişim
    kindletürkiye
    n11

ikinci el de olur benim için farketmez derseniz
    sahibinden
    ekşi market
    ekşi duyuru platformlarını kullanabilirsiniz.

not1: bu arada ben bir amazon kindle keyboard kullanıcısıyım

not2: yukarıda yazan bütün ürünlerde harici sözlük desteği, jailbreak imkanı, okuduğunuz kitabı sosyal medyada paylaşabilme imkanı bulunmaktadır.

not3: en nihayetinde bir e-kitap okuyucusundan bahsediyoruz. aslında bütün amazon kindle modelleri dışında nook simple touch, reeder 2, reeder lite ürünlerini de inceledim ve kullandım ama bu konuda en iyisi amazon kindle, bu yüzden bu başlığı açtım

not4: nereden kitap bulabilirim vs. sorular için amazon kindle/@seytan ayrintida gizlidir bölümünü inceleyebilirsiniz.

not5: bazı ürünleri amazon artık üretmediği için mecburen ikinci el almak gerekebilir.

not6: gelişen teknolojilere göre güncellemeler yapıldı
  • bir tanesi "kindle almayın" olabilir.*

iş kitaplara geldi mi biraz teknoloji düşmanıyım maalesef. kitap okumak zevk işi bana göre. ekrandan okumak bana hiçbir zaman basılı bir kitabı okuduğumda aldığım zevki vermiyor. kendimi kitap okumuş gibi hissetmiyorum, ayrıca göz yoruyor. sayfaların hışırtısı, kitabın kokusu bambaşka. anlayamazsınız...
    son olarak hatirlatmak istediğim bir şey daha var, kitaplarin şarjı bitmez.
  • (bkz: e-ink) teknolojisi taşıyan ürünlerin tercih edilmesi göz sağlığınızı koruyacaktır. misal (bkz: kindle paperwhite) paperwhite 1 e gore daha az enerji tuketir
  • en iyi tavsiye almanız ve okumaya başlamanızdır.
  • en önemlisi, sakin pdf bulur bulur .mobi ye ya da x formata ceviririm demeyin; evet dümdüz(indentsiz, resimsiz, code snippetsiz, en ufak bir gorsel ayrinti icermeyen) pdf i belki cevirebilir ama bunun icin ugrasmak %99 zaman kaybidir ve sinir kupu yapar insani.

ama müjde; icinde diagramli, kod parcacikli vs. pdf'i atin ve orientation'ini yatay yapip mis gibi okuyun. ayrica pdf'in icendiler kismini da hyperlink'li sicramali olarak algilayabiliyor.

isikli modele para vermeyin, bulabildiginiz en ucuzunu alin. fiyat konusunda ekim 2017 de turkiye'den 342tl ye aldigimi soyleyebilirim, bu belki karsilastirma icin isinize yarar.
  • dokunmatik almayin, ekrani hafif zarar gorse cop oluyor, tuşlu olursa en azindan ekranda cizik oldugunda da kullanilabilir.
  • paperwhite versiyonunu 5 yıldır falan kullanıyorum sanırım. inanılmaz da memnunum o yüzden tavsiye edebilirim.

şöyle de bir durum var, eğer ağırlıklı olarak türkçe kitap okuyorsanız ve türkçe ekitap satın alacaksanız durum kindle için pek iç açıcı değil. her ne kadar amazon türkiye'ye gelmiş olsa da o bildiğimiz kallavi servislerinin hiç birini türkiye'ye getirmedi. ( umarım şimdilik getirmemiştir ) bu nedenle kindle diye odaklanmayıp farklı e-reader'lara da bakmakta fayda var derim.
  • kindle'ı almanya, avusturya gibi yerlerden direkt almadıkça, vergi için %20 civarı ek masraf koyun. amazon, kindle'ı türkiye'ye gönderirken vat'ı düşer ama devletçiğimiz affetmez.
  • bu başlık altında ya da direkt kindle başlığı altında "başlıkta ara" kısmına pdf yazarsak pdf ile ilgili bütün girdileri görebiliyoruz ama yine de bir kindle sahibi olarak yazayım.

pdf halindeki kitapları okuyabilirsin ama bir epub, azw3 ya da mobi gibi kolay olmaz. pdf okuyacaksan zaten kindle alma, pdf okumak kitaptan da kindle'dan da soğutur.
  • dostlar şimdi bu kindle veya e-reader ile pdfler okunabiliyormu düzgünce hangi modeli almak lazım bilen yeşilendirebilirmi?
hesabın var mı? giriş yap