şükela:  tümü | bugün
 • araclarda fren yaparken isi veya baska yollarla aciga cikan enerjinin depolanarak hizlanirken yeniden kullanilmasi ile ilgili bir sistem. regenerative brake olarak da adlandiriliyor.
 • (bkz: hibrit sistemler)

  keza bildigim kadarıyla ya da bize zamanında okulda anlatıldıgı üzere, şu an istanbul metrosunda da uygulanan sistemdir. vagon gruplarından biri fren yaptıgında motor generator karakteristigine sahip olur ve sisteme enerji vererek yararlı frenleme yapar. bu frenlemenin sisteme verdigi enerji o sırada hızlanmakta olan diger vagon sistemlerini besler.
 • fia tarafından 2009 formula 1 sezonundan itibaren yarış arabalarında kullanılmasına izin verilmiş teknoloji. şimdi mühendisler bir yandan harıl harıl kers unitelerini geliştirmekteler öte yandan da bu teknolojiyi en efektif şekilde nasıl kullanırız derdindeler. yeni aerodinamik regülasyonları da eklenince bir yandan masraflarını kısmaya çalışan formula 1 takımlarınına epey zorlu bir challenge çıktı. planlanmış olan motor geliştirmelerini dondurma kararı söz konusuyken hiç bir takımın da bu konuda hazırlık yapmaktan başka çaresi de yok. bunu yapmadan piste çıkan ekibin sonu minardi'den bile kötü olur.

  fia'nın planladığı regulasyona göre kullanabilinecek gücün limiti 60 kw, o da 80 beygir gibi bir güce tekabül ediyor. bu da standart bir f1 aracında %10 civarında extra bir güç demek. pilotlar bu extra gücü istedikleri zaman bir düğmeye basarak (evet turbo gibi) kullanabilecekler. fia gene heyecanın içine edip tur başına enerji kullanma limiti de getirmiş. yani öyle enerjiyi bol buldun yüklen kers'e durumu söz konusu olmayacakmış.

  daha detaylı bir inceleme için :

  http://www.evworld.com/…ed/evworld_article_1160.cfm

  sonradan : "bunu kullanmayan harap olur" öngörüsü sezonun ilk iki yarışı itibariyle çürütülmüş görünüyor. daha su akar bu köprünün altından sezon boyunca gelişmelerle ama düzelteyim bu iddialı demeci.
 • f1 2009 sezonunu öncesinde luca di montezemolo'nun açıklamalarına bakılırsa ferrari'nin henüz yeteri kadar geliştiremediği ve bu nedenle de 2009 yılında kullanılmaya başlanmasına karşı olduğu elektronik oyuncak. hatta ferrari sezonun ilk yarışı olan 29 mart'taki avustralya gp'sine kers'siz otomobille çıkabileceğini açıkladı. bu da kers sistemli diğer takımlara karşı ferrari'nin ilk yarışta oldukça dezavantajlı olması anlamına geliyor.
 • renault 2009 avustralya gp'de bu sistemi kullanacağını açıklamış. herhalde formula 1 tarihinde de kullanan ilk takım olacak...
 • ingilizce curse (lanet) ile aynı telafuza sahip bu kısaltma ve kısalttığı teknoloji, bir bakıma bu sene bu teknolojiyi kullanan f1 takımlarının* * ** laneti olmuştur.
 • türkçeye kinetik enerji geri dönüşüm sistemi olarak çevrilebilecek olan bu sistem hareket halindeki aracın fren anında ortaya çıkardığı kinetik enerjiyi depolayarak, daha sonra istendiği anda kullanılmak suretiyle fazladan 80hp güç sağlar. formula 1 araçlarında kullanılan bu sistem şimdilik tur başına 400kj (yaklaşık 80hp) güç üretmektedir.

  3 çeşit kers sistemi bulunmaktadır: mekanik, elektrik ve hidrolik. f1 takımları mekanik olan sistemi kullanma kararı aldılar. sebebi de az ağırlık, daha iyi ağırlık dağılımı, daha fazla güç üretimi ve yakıt ekonomisidir.
 • 2009 f1 türkiye grand prix'in de okay karacan tarafından yalan olduğuna kanaat getirilen f1 teknolojisi.

  + hatırlatalım red bull renault ve brawn gp de kers yok
  -kers yalan oldu zaten