• james hetfield'in ''metallica'yı kurduğumuz ilk zamanlarda kimsenin olmadığı ıssız yerlere gidip king diamond gibi vokal yapmaya çalışırdım ama hiçbir zaman onun gibi vokal yapamayacağımı da biliyordum'' diyerek hayranlığını dile getirdiği, metal müziğin danimarka menşeili efsane sesi. metallica'nın garage ınc'de king'in 1 şarkısını cover yaptığını düşünürsek, james hetfield'in king diamond hayranlığını ve onun gibi vokal yapma arzusunu daha iyi anlıyoruz.
    mercyful fate adlı grubuyla ve daha sonra solo olarak devam ettiği müzik kariyeri boyunca sadece hetfield'e değil, black metalden progressive metale, gotik metalden new metale kadar birçok müzisyen ve gruba ilham perisi olmuştur king.
    asıl adı kim bendix peterson olan king, müzik yapmaya başladığında özellikle alice kooper ve kıss'ten etkilenir ve bu etkinin sonucu olarak daha sonra isminden bile daha ünlü olan makyajını çizer yüzüne. artık kim bendix peterson değil, king diamond'dır o. kısa sürede metal efsanesi olan grubu mercyful fate'in bu başarısının en önemli nedeni tabi ki king'in taklit edilemeyen benzersiz sesidir. öyle ki king ve saz arkadaşları albüm kapaklarına all vokals; king diamond (tüm vokaller; king diamond) ibaresi koymak zorunda kalırlar. bunu yapmakta son derece haklıydılar çünkü king'i bilmeyen birine onun herhangi bir şarkısını dinlettiğinizde bunun birkaç vokaliste sahip bir grup olduğunu sanabilirdi. farklı tonlarda sesler çıkarmasını, sözlerini kendisinin yazdığı korku hikayelerine dayandırıyor king ve o hikayelerdeki farklı karakterleri şarkılarında farklı tonlarda anlatarak albümlerine teatral bir hava katmayı amaçlar.
    mercyful fate ile yaptığı albümler ve parçaların her biri birer metal klasiğidir. daha sonra kendi adıyla grup kurduktan sonra her ne kadar klasik heavy metal çizgisinden biraz uzaklaşsa da efsanevi metal gitaristi andy la rocque 'un takviyesi ile çok daha üstün bir müzikaliteye ulaşırlar. bu dönemde yaptıkları abigail, the eye ve conspiracy adlı albümler metal müziğin başucu albümleri arasındaki yerlerini alır. yeni grupla özellikle kendi imzasını taşıyan ve korku öğelerinin hakim olduğu hikayelerin anlatıldığı albümler yapar. abigail, büyükanne ve madeleine gibi karakterleri korku edebiyatına kazandıran da king'den başkası değildir.
  • monarşi kuruyorum gelin dese gideceğim tek adam. loto falan çıksın bi şekilde çok param olsun, yemin ediyorum her şeyden önce kendisine çile bülbülüm söyleticem.
  • sabah sabah annemin; "kim bu herif ya gülüyo mu ağlıyo mu belli değil" şeklinde tepkilerine maruz kalan insan.
  • turkiye konseri ekonomik krize denk geldiginden organizasyonun konseri iptal ettigini bildirmesi uzerine -hayır biz turkiye'de calmak istiyoruz diyerek konserden kendilerine odenecek gelirinin bir kısmından feragat eden grup.
  • 50 bin farklı vokal tipinden şarkıcı dinlemişimdir ama söylediklerinden en bi halt anlamadığım adam budur. voaaa aaaauu aaaaooooo paso bi şeyler çığırır durur. üstad olduğu için bir şey de diyemiyorum arkasından, netçede mercyful fate zker.
  • türkiye ye geldiğinde yapılan röportajda dinle ilgili bir soruya verdiği cevap şöyledir kendisinin ;

'dinsel inançlarla ilgili ve hiçbir dine inancım yok. asıl önemli olan dünyadaki her insanın birbirlerinin inançlarına saygı göstermeli. çünkü herkes farklıdır. hiçkimse kendi inandığı tanrının gerçek tanrı olduğunu ispatlayamaz. ispatlayamadığı içinde insanlar bunun için birbirine zarar vermemeli. din yüzünden insanlar birbirlerine çok zarar verdiler, savaştılar ve bu saçma. herkezin inancı farklıdır. hepimiz öldükten sonra neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğreneceğiz. şimdi hiçkimse birşey ispat edemeyeceğine göre tartışmanın da anlamı yok.
    geçen gün yunanistan'da çok eski bir fanım benimle din hakkında konuşmak istedi. fikirlerimiz arasında fark olduğu için konuşmayı bile reddetti. şunu da eklemek isterim albüm sözlerine bakıldığı zaman insanlara şunu yapın bunu yapın şuna inanın diye bir şey söylemiyorum. insanlara ne yapmaları gerektiğini söylemekten hoşlanmıyorum. sadece düşünmelerini sağlamaya çalışıyorum. bu yüzden hiçbir albümümde şuna inanın buna inanın buna inanmayın gibi sözler göremezsiniz.
    bana satanist misin diye sorular geldiği zaman satanizmin ne olduğunu açıklamanız gerekiyor. bir insan küçük bebekleri doğruyorsa o insan kesin ruh hastasıdır. satanizm böyle bir şeye zaten izin vermez. lavey, eski arkadaşım satanik incili yazdı. bu bir dini kitap değildi, hayat kurallarını kapsayan birşeydi. örneğin birisi senin yüzüne bir tokat atıyorsa diğer yanağını da ona dönmemeyi, tam tersine sen de ona bir tokat atmayı öğütler.. onun dışında cinayet işlemek hasta bir insanın yapacağı birşeydir.'
  • voodoo isimli epik kasedini 8. sınıf zamanlarımda the principle of evil made flesh* ile birlikte yanımda taşıdığım, beni karanlıkla ve power tonlarıyla tanıştıran grup. ayrıca ian gillan gibi tizleri seven bir vokalle büyümüş olan kulaklarıma cuk oturması vesilesiyle gönlümde ayrı yer etmiştir. bu albüm de tabii ki ablamın denemek için aldığı (veyahut ona hediye mediye gelen) ve ablam sevmediği için benim tekelime geçen eserler listesindedir. üstelik bu grup lise'nin başında da o sıradaki lise sondaki metalci abiler tarafından göze girmeme yol açmış, dolaylı olarak hayatımı da etkilemiştir diyebilirim. hayatımın en büyük aşkı dediğim ablanın ilgimi çekmesi de tam bu dönemlerde kendisinin çantasının arkasındaki king diamond işlemesi nedeniyle gerçekleşmiştir mesela. ayrıca grubun karanlık kurgusu da bir dönem müzik algıma ve üretim biçimime şiddetle sirayet etmiştir. üstelik daha taa ben (biz?) bu grubu daha tanımadan evvel kendisinin artworkleri windows 98 bilgisayarımızdaki temalarımızdan birini teşkil etmekteydi - (o zamanlar bu tarz şeyler için siteler vardı, tema pakedini indirip kuruyodunuz falan). hatta yanlış hatırlamıyorsam benim oturumumda voodoo teması vardı (mavi tonları ağırlıkta olduğu için), ablamınkinde ise the cruelty and the beast teması vardı. her türlü windowslu müzik de bu eserlerden kırpılan ezgilerden oluşmaktaydı falan eheh.

ama gene de her ne zaman voodoo dinlesem kendimi 8. sınıfta, levent metrosundan çıkmış, okula yürür gibi hissederim. bu yürüşülerimin bir keresinde arkamdan korkunçku bi dede beni kovalamıştı mesela, o adamı da nedense hep voodoo'daki "salem" karakteriyle özdeşleştirmişimdir falan. heheyyhüy.
  • metallica sayesinde hala hayatta olduğunu öğrendik, mutlu olduk.

korkuyoruz baba, arada çık bir iki kelime et dergilere falan.
  • üşenmedim üstteki yazarın paylaştığı konser videosunu baştan sona izledim ve büyülendim. kıçı kırık 13.3 inç laptop ve sikimsonik bluetooth hoparlörle hipnoza girdim. düşünemiyorum yani şu adam konsere gelse artık göğe yükselir ermişlerden mi olurum, ruhum mu kutsanır yoksa contaları mı sıyırırım bilmiyorum ama bir şeyler olacağı kesin.

ulan bakıyorum konser aşağı yukarı 1 saat sürmüş ama en sevdiğim king diamond parçalarının hemen hemen hepsi çalınmış. açılışı the candle ile kapanışı black horsemen ile yapıyor ötesi var mı? aradaki voodoo, arrival, a mansion in darkness, halloween ve grubun 2019 harikası masquerade of madness gibi parçalara girmiyorum bile.

yaw onu da geçtim herif 60 küsur yaşında ama halen daha neresinden çıkarıyorsa artık binbir türlü ses çıkarmaya devam ediyor. black horsemen'ın bi albüm kaydını dinliyorum bi 2019'daki canlı performansını şerefsizim canlı performansı daha iyi! ulan yaş aldıkça sesin mi güzelleşiyor bre gafil bu ne aymazlık bu ne utanmazlık???

yok abi yok olmayacak böyle her gece dua edicem bu adam türkiye'ye gelsin diye. ya da üşengeçliğinden şuradan şuraya gitmeye erinen bir adam olarak gemileri yakıp yurt dışına sırf bu adamı izlemeye gidicem. bu da kendimce hac vazifem olacak ama du bakalım.

(bkz: allah'ım sen konuyu biliyorsun amin)
  • uyandiralim. adam 64 yasinda. hala mis gibi makyajini yapip sahnelere cikiyor. performansi da yasina gore epey iyi. burdan yetkililere sesleniyorum. yapin bu adamin belgeselini!
hesabın var mı? giriş yap